« Parte traseira

Misztrál: Babits

lemeze, melyen A XX. század első felének nagyformátumú költője, írója és irodalomszervezője, a Nyugat nagy tekintélyű főszerkesztője, Babits Mihály megzenésített versei hallhatóak. A borító grafikáját az együttes felkérésére Orosz István készítette.">
Esemény - bal kép
Esemény - helyszín kép
Esemény - helyszín kép
Esemény - nagy kép

Misztrál: Babits

Megjelent a Misztrál együttes legújabb lemeze, melyen A XX. század első felének nagyformátumú költője, írója és irodalomszervezője, a Nyugat nagy tekintélyű főszerkesztője, Babits Mihály megzenésített versei hallhatóak. A borító grafikáját az együttes felkérésére Orosz István készítette.
„[...] A vers nem marad ugyanaz előadva, ami olvasva volt: és nem szabad ugyanazon szempontok szerint tekinteni többé. [...] A napfényben egyszerre átváltozik a táj. Néha egészen igénytelen pusztaság váratlan fölragyog, máskor nem bírja a vidék a napfényt, banálissá válik, ami előbb, az árnyék csendjében még szívünkre hatott. Napfényben nem ugyanaz a szép vidék, ami árnyékban. [...] e világon mindenütt azt látjuk, hogy kész és tökéletes egységek is továbbépülhetnek és kiegészülhetnek, még nagyobb egységekké. Az Isten művészete is ezen az elven alapul: mért ne alapulhatna ezen néha az embereké is? Minden sejt magában egy kész és egész szervezet: mégis kiegészülhet tovább, nagyobb szervezetté. [...]
Tény az, hogy az előadó is kényszerül egészen újat adni a költő művéhez, mint az illusztrátor: olyan valamit, amit a költő nem mondott és nem is képzelt el és nem is gondolt rá, hogy elképzeljük. Kényszerül kiegészíteni a költő művét, bármily teljes és kész az már magában, és a jó előadó ösztönösen úgy fogja ezt a kiegészítést megcsinálni, hogy új művészi eredmény áll elő, nem azonos a költő művével, de nem is egészen idegen attól." Babits Mihály: Költészet és előadóművészet (részlet), Nyugat, 1919., 2. szám

* * *

Az 1997-ben alakult Misztrál zenei együttes ismert és kevésbé ismert hazai és külföldi költők verseit zenésíti meg sajátos és egyéni hangon. Megalakulásuk után egy évvel, 1998 júliusában, a XIX. Kaláka Folkfesztiválon megnyerték a Kaláka Alapítvány fődíját. 2006-ban Bartók Béla-díjat, 2008-ban Balassi Bálint-emlékérmet, 2010-ben a Fiatalok a Polgári Magyarországért díjat, 2012-ben a Magyar Művészetért díjat kapták meg.

A magyar és az európai néphagyományból, az énekelt vers sok évszázados történetéből és a populáris modern műfajokból egyaránt táplálkozó zenei anyag színességét Babits Mihály 1909-ben megjelent Levelek Írisz koszorújából című első kötetének alapvető metaforája ihlette, amely a színeire bomló fehér fény sokszoros metaforájával jeleníti meg a világ összetartozó sokszínűségét. (A kötetből több vers is szerepel az összeállításban: Sunt Lacrimae Rerum, Turáni induló, Galáns ünnepség, Vérivó leányok, Hunyt szemmel…, Fekete ország). A főleg akusztikus hangszereken előadott, vokálisan gazdag és változatos zenei lemez méltó közvetítője lehet Babits Mihály européer és jellegzetesen magyar költészetének, amelyben az antik versformák, a nyugat-európai verselés és magyar költői hagyományok szerves egységben mutatkoznak meg.

A válogatásban az életmű több verscsoportja szerepel: a költő-, a művészszerep hatalmas ívű erkölcsi, etikai kérdéseit taglalók, az írástudók felelősségét felvetők (Mint forró csontok a máglyán, Isten gyertyája), a kereszténység szellemiségét tükrözők (Psychoanalysis Christiana, Sunt Lacrimae Rerum, Zsoltár gyermekhangra) és a lírai képeket megjelenítők (A kedves arcképe). A játékosságot, a könnyedséget képviseli a Galáns ünnepség, a Csak egy kis méhe és a Verses napló – Fél három című vers.


A lemez számára készült másfél tucat zenei feldolgozás egyik célja, hogy Babits Mihály sokszínű – az antik, a későbbi európai és a magyar költői hagyományokból egyaránt merítő – helyenként nehéz költészetét közelebb hozza a mai kor emberéhez.

A lemez anyaga CD formátum mellett bakeliten (Vinyl) is hozzáférhető.
 
Megjelenése alkalmából a Budavári Önkormányzat aulájában tartott sajtótájékoztatót az együttes. Az ünneplőket köszöntötte dr. Nagy Gábor Tamás polgármester, Babits Mihály életművéről Fenyő D. György irodalomtörténész tartott előadást, a Misztrál együttes tagjaival Sudár Annamária előadóművész, a lemez irodalmi lektora beszélgetett.