Polyák Albert, Hoppál Péter, Buglya Sándor

Áprilistól Közösségi mozi és médiaműhely 19 megyében

Az első magyar mozifilm elkészülésének 115. évfordulója, valamint az első magyar mozgókép megszületésének 120. évfordulója alkalmából áprilistól Közösségi mozi és médiaműhely címmel országszerte 19 településen indít ifjúsági közösségfejlesztő mintaprogramot a Nemzeti Művelődési Intézet (NMI). A program támogatói az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA).
A hét hónapon át heti két alkalommal országszerte 19 településen megvalósuló program indulását bejelentő sajtótájékoztatón Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár kiemelte a kezdeményezés értékmegőrző és teremtő szándékát. A Közösségi mozi és médiaműhely címet viselő eseménysorozat révén a magyar és európai filmművészet 63 alkotása lesz elérhető a vidéken élő fiatalok számára, akik maguk is elsajátítják a filmkészítés alapjait. Hozzátette: a program szándéka a fiatalok művészeti törekvéseinek elősegítése azáltal, hogy a filmnyelvvel megismerkedve saját gondolataikat, létszemléletüket, a társadalmi változásokra történő reflexióikat a mozgóképet segítségül hívva fejezhetik ki.
Az áprilistól induló program a Magyar Művészeti Akadémia együttműködésével korábban létrejött Könyvtármozi, illetve a Magyar Teátrumi Társasággal és az MMA szakmai támogatásával közösen létrehozott Pajtaszínház mintaprogram jegyében kívánja elősegíteni a vidéki kulturális közösségek bekapcsolódását a művészeti életbe.
Buglya Sándor filmrendező, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője elmondta, hogy mára a közösségi filmnézés lehetőségei beszűkültek, emiatt érkezett el az idő a hatvanas-hetvenes években népszerű filmklubok, illetve az egykori Balázs Béla Stúdió törekvéseinek életre keltésére. A program egyik előnyének nevezte, hogy a művészfilmek olyan településekre is eljutnak, ahol eddig nem működött filmklub. A vetítéseket követő esztétikai elemzésekbe, illetve a gyakorlati műhelymunkába bekapcsolódnak az MMA tagjai között szereplő neves alkotók, rendezők is. Emlékeztetett az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozata által kezdeményezett 53 magyar film, valamint 100 magyar dokumentumfilm című vetítéssorozatra az Uránia Nemzeti Filmszínházban, amelynek filmesztétikai elemzései időközben megjelentek (53 magyar film – Hyppolittól a Sátántangóig), így a köztestület gondozásában kiadott más könyvekkel Szőts IstvánRöpirat a magyar filmművészet ügyébenEmber a havason (Szőts István 100), Pro Patria (Sára 80), Sodrásban (Gaál 80) együtt gazdagíthatják az érdeklődők ismereteit.
Polyák Albert, az NMI főigazgatója úgy vélte, hogy a filmművészet a 21. század népművészetévé válhat, hiszen napjainkban az ifjúság keze ügyében van a telefon, amely mozgókép készítésére alkalmas eszköz. Mint hangsúlyozta, céljaik közösek az Emberi Erőforrások Minisztériumával, illetve a Magyar Művészeti Akadémiával a művészet közvetítése és tehetséggondozás terén.
A kortárs magyar filmkultúra népszerűsítése érdekében három filmforgalmazó – az Anjou Lafayette, a Cirko Film és a Mozinet – 63 mozifilmet ajánlott fel ingyenesen a program megvalósításához.
A Közösségi filmklub és médiaműhely című mintaprogram egy Ifjúsági Filmfesztivállal zárul, amelynek az MMA székháza, a Pesti Vigadó ad otthont 2017 januárjában.
5 de Abril de 2016  |  buglya sándor közösségi mozi