Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről

Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
 
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
14 de Março de 2024

„Ragyogó kudarcok" – Melocco Miklós 85 éves

Április 3-án ünnepli 85. születésnapját Melocco Miklós szobrászművész, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia tagja. A szobrász szívesen hivatkozik William Faulknerre: „Az ember tökéletesre törekszik, amire alkatánál fogva képtelen. Én tehát ragyogó kudarcaink alapján rangsorolom magunkat." Pedig életműve monumentális, melyben megtalálható körplasztika és dombormű, emlékmű, portré, díszítőszobor, kútplasztika, síremlék. Melocco-szobrokban öltött testet Ady Endre, Radnóti Miklós, József Attila, Kodály Zoltán, Latinovits Zoltán, Mátyás király, Szent István, Klebelsberg Kuno, Széchenyi István, Kossuth Lajos, Deák Ferenc történelmi alakja.

3 de Abril de 2020

Online járható be a II. Képzőművészeti Nemzeti Szalon

Az elmúlt hat évben a Magyar Művészeti Akadémia kezdeményezésére a Műcsarnokban komoly szakmai és közönségérdeklődés mellett, műfajonkénti elosztásban valósultak meg az egyes művészeti ágak friss teljesítményét bemutató Szalonok. 2020-ban újra Képzőművészeti Szalon következik, melyet a fennálló járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel egyelőre virtuálisan mutatunk be. Az eredetileg március 28-ára tervezett megnyitó helyett online jelentkezik az MMA intézménye: szombaton 11 órakor Szegő György DLA, a Műcsarnok művészeti igazgatója köszöntőjét és Szurcsik József kurátor, az MMA rendes tagja megnyitóbeszédét itt osztjuk meg Önökkel. A megnyitót követően a kiállítást virtuálisan lehet bejárni. A Szabadjáték / II. Képzőművészeti Nemzeti Szalon kiállításon mintegy 200 alkotó friss, az utóbbi öt évben készült munkáit – festményeket, szobrokat, grafikákat, videóműveket és installációs alkotásokat – láthatunk (igaz, csak otthonról) a Műcsarnok termeiben.

27 de Março de 2020

Sötét ragyogás

Plugor Sándor (1940–1999) emlékkiállítása

Plugor Sándor erdélyi festő- és grafikusművész műveiből nyílt emlékkiállítás 2020. március 4-én a Pesti Vigadóban, születésének 80. évfordulóján. A megnyitó előtt könyvbemutatót is tartottak: a kiállításhoz jelent meg a Plugor Sándor című album, mely az életmű főbb vonulatait felvonultató kiállítás könyvkatalógusa. A kötet bevezetőjét Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke írta, az elemző tanulmányok Keserü Katalin, Deák Ferenc Loránd, Plugor Magor, Szücs György és Vécsi Nagy Zoltán munkái. Az MMA Kiadó gondozásában napvilágot látott, színes reprodukciókat tartalmazó kötet függelékében az életrajz legfontosabb állomásait is rendszerezi, valamint információt nyújt a díszletek, grafikák elsődleges megjelenési helyéről is. Plugor – „a székely Szalay Lajos" – fájdalmasan korán, 1999-ben hunyt el. Ez eddig a legnagyobb tárlat festményeiből és grafikáiból. A kiállítás a Vigadó Galéria VI. szinti tereiben április 19-ig látható.

6 de Março de 2020

Papírok – rácsok – akkád

Major Kamill kiállítása

A Pécsi illetőségű Franciaországban élő, hazánkat a második nagy emigrációs hullámban elhagyó Major Kamill munkásságát felvonultató kiállítás nyílt 2020. február 25-én a Műcsarnokban. Major Kamill (1948) a Pécsi Művészeti Gimnázium elvégzése után részt vett egyik mestere, a Lantos Ferenc köré szerveződött alkotókör munkájában, és jelentős szerepet vállalt a Bonyhádi Zománcművészeti Szimpózium elindításában. 1972-ben vándorol ki Párizsba, művészete itt nyeri el végső alakját a magyar és francia kultúra találkozásában. Többször hozta már haza munkáit, most a Budapesti Francia Intézet és a Műcsarnok együttműködésében Magyarországon eddig be nem mutatott műveit tekinthetik meg a látogatók.

27 de Fevereiro de 2020

Lelkendezések és siránkozások

2020. február 13-tól március 22-ig látogatható Eszik Alajos „Lelkendezések és siránkozások" címmel megrendezett kiállítása a Pesti Vigadóban. A Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának szervezésében létrejött tárlat az 1953-ban született művész munkásságába ad részletes bepillantást. Középpontjában a test beszédei, az emberi figura, a figura mozgásai, az emberi méltóság áll: „Az emberi méltóság problémája izgat. Az emberi méltóság törékeny kis valami, ahhoz képest, hogy milyen böhöm nagy erők fenekednek rá" – mondja a képzőművész. A válogatott anyag az ellentétek körül csoportosul, hiszen „a teremtett világon csak lelkendezni, azon pedig, hogy mit művelünk ezzel a világgal és ebben a világban, nos, azon csak siránkozni lehet".

14 de Fevereiro de 2020
Primeiramente Último