Irodalom
Őszi Irodalmi Gála a Pesti Vigadóban

Lázár Ervin íróra emlékeznek
A keszthelyi Fejér György Városi Könyvtár Gyermekkönyvtára kiállításra készül Lázár Ervin 85. születésnapja alkalmából. A tervezett kiállítás tisztelegni kíván az író munkássága előtt, ehhez várja a kreatív alkotásokat a gyerekektől: könyvajánló, illusztráció és plakát egyaránt készülhet Lázár Ervin műveihez vagy az író életéről. A bibliotéka április 16-ig várja a bármilyen technikával, A4-es méretben készült alkotásokat a könyvtár postacímére. A tárlat mellett január 25-én útjára indított, május 5-ig tartó online játékkal is emlékeznek a keszthelyi gyerekkönyvtárban a hazai irodalom jeles képviselőjére, aki idén lenne nyolcvanöt éves.

Elhunyt Farkas Árpád költő
Február 7-én este, életének 77. évében súlyos betegség után elhunyt Farkas Árpád Kossuth-díjas költő, író, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Háromszék volt főszerkesztője. Sütő András szavaival, ő volt az a költő, aki „drámai módon ábrázolta az erdélyi magyartalanítás néma rettenetét" és akinek világlátása áll talán legközelebb Kós Károly transzszilván világlátásához. A Magyar Művészeti Akadémia Farkas Árpádot saját halottjának tekinti.

„Földik voltunk, a határt meg emberek húzták, nem az Isten."
A 80 éve született Gion Nándorra emlékezik Temesi Ferenc
Ma, február 1-jén lenne nyolcvanéves Gion Nándor (1941, Szenttamás – 2002, Szeged), a délvidéki magyarság sorsát ábrázoló egyik legjelentősebb huszadik századi prózaíró, a Magyar Művészeti Akadémia posztumusz tiszteleti tagja. Regényei közül több még életében kanonizálódott, a műveiből készült fordításoknak, színpadi, rádiós és televíziós feldolgozásoknak köszönhetően egyre többen ismerték és kedvelték meg hőseit. Életművéről és annak hatásáról Temesi Ferenc íróval beszélgettünk.

Mészöly Miklósra emlékezik az MMA
A Magyar Művészeti Akadémia 2021-ben megemlékezik a 100 éve született és 20 éve elhunyt Mészöly Miklósról, a múlt század második felének kiemelkedő írójáról. Mészöly Miklós életműve arra példa, hogy miként lehet egy diktatúra szorításában megőrizni a személyes függetlenséget és az alkotói szuverenitást. Remekművei Az atléta halálától a Sauluson és a Filmen, a Magasiskolán és a Családáradáson, esszéin át nemcsak új poétikájukkal hatottak, hanem maradandó erővel jelenítették meg a magyar és a közép-európai lét következményeként nemzedékek alapélményévé vált „szép reménytelenség"-et is. Az MMA a kettős évfordulón (a járvány miatt meg nem valósítható rendezvények hiányában) júniusban kerítés-kiállítással, egy szeptemberben elkészülő tanulmánykötettel és a tervek szerint az ősszel elkészülő, In memoriam… portréfilmmel tiszteleg Mészöly Miklós emléke előtt.

Az erdélyi szellem arisztokratája
Szász László: Bánffy Miklós
Szász László nyugalmazott egyetemi docens, irodalomtörténész új könyvében az erdélyi arisztokrácia egyik megfoghatatlan figurájáról Losonczi gróf Bánffy Miklósról (1873–1950) ír. Az MMA Kiadó gondozásában idén megjelent mű folytatja a mára már hagyománnyá vált kutatómunkát, ami olyan elfeledett, elhallgatott szerzők életének rekonstrukciójában teljesedik ki, akik leginkább a kommunizmus cenzúrájának estek áldozatul. Bánffy Miklós esete továbbá azért rendkívüli, mert úgy hat, hogy őt nemcsak idegen ideológiák, de saját köreiben tapasztalható ellenérzések is kegyvesztetté tették. Szász László most Canossát jár a rendkívül sokoldalú polihisztorért, és személyét igyekszik előítéletmentesen felvázolni az érdeklődők előtt.