Művészetelmélet
Filmes anyaggal bővült az MMA-lexikon
Russell Kirk: Amerika brit kultúrája
„Egy nemzet hagyományos kultúrája csak akkor maradhat fenn, ha számos eltérő összetevője elismeri az alapvető egységet és a közös ügy iránti hűséget […]. Amire a mostani amerikai kultúra feltétlenül rászorul, az a szolidaritás: közös frontot kell nyitni a Zűr és Éjszaka hadműveletei ellen." Bár Russell Kirk a fenti gondolatait még a múlt század kilencvenes éveiben vetette papírra, a könyvében megfogalmazott tanulságok a ma embere és a magyar olvasó számára is megfontolandó tanulságokat hordoznak. A neves amerikai társadalomtudós kötetében arra tesz kísérletet, hogy egyfelől bemutassa, hogyan érvényesül mindmáig a brit kulturális örökség hatása az Egyesült Államokban, másfelől felhívja a figyelmet mindazon veszélyekre, melyek a multikulturalizmus eszméjének terjesztésében érdekelt lobbicsoportok részéről fenyegeti az USA hagyományosnak tekinthető, integráló erejű kultúráját és erkölcsiségét. A könyv magyar nyelven most először jelenik meg az MMA Kiadó gondozásában, az MMA MMKI Pars pro toto művészetfilozófiai sorozatában. A sorozat egyik szerkesztőjét, Horkay Hörcher Ferencet kérdeztük.
Bartók Anatóliában
Beszélgetés Sipos Jánossal, az MMA levelező tagjával
2019-ben jelent meg Bartók Béla Török népzene Kis-Ázsiában című könyve, a fenti címmel most kiadott munka ennek a műnek a folytatása. A szerző, Sipos János Szabolcsi Bence-díjas zenekutató, az MMA – a Művészetelméleti Tagozatban – tevékenykedő akadémikusa, az MTA Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársa, az Ankara Egyetem díszdoktora. Évtizedek óta gyűjti a török népek zenéjét. A két publikáció együtt alkot teljességet Bartók törökországi útjával kapcsolatban. Az MMA Kiadónál nemrégiben kiadott műről Sipos Jánost kérdeztük.

„Nos, hol vannak az asszonyok?"
Sipos János: Bartók Anatóliában
Bartók Béla tavaly megjelent Török népzene Kis-Ázsiában című műve után, már olvashatjuk a Bartók Anatóliában címmel megjelent könyvet is. A szerző előbbiben, mint közreadó volt jelen, most írásokat bocsátott az olvasók elé Bartók Béla gyűjtéséről. Sipos János Szabolcsi-díjas zenekutató, az MMA akadémikusa évtizedek óta folytatja kutatását török népek között. Ott folytatta, ahol 1936-ban Bartók abbahagyta. Ebben a könyvben olvashatjuk a világhírű magyar zeneszerző és népzenekutató úti beszámolóját és azt, hogy kinek a meghívására tölthetett heteket Anatóliában. Szemlézhetjük az úttal kapcsolatos levelezést, megtudhatjuk, hogyan dolgozta fel később az út anyagát és megismerhetjük a gyűjtőtársat, Ahmet Adnan Saygunt is, aki fontos tanulmányt tett közzé a török népzenéről és a Bartókkal végzett közös munkáról. A könyvet az MMA Kiadó adta ki.
Iskoladrámák
Színjátékok, énekek és ünnepek a XVII–XVIII. századi magyarországi iskolakultúrából. A szerző, Medgyesy S. Norbert művelődéstörténész régóta kutatja az iskoladrámák műfaját, történetét. Könyvében együtt vizsgálja a kronoszt, vagyis az emberi időt, a kairosszal, az istenivel. Előbbi összefüggésében adja közre – többek között – Friz András: Szigeti Zrínyi Miklós című drámáját, utóbbiban például a csíksomlyói passiót vagy a karácsonyi játékokat. Megtudhatjuk, milyen iskoladrámák születtek Szent László király alakjáról és milyen műveket írtak gróf Grassalkovich Antalnak vagy az Esterházy-család egyes tagjainak. A könyv tanítói, nevelői szándékán túl jó ismeretterjesztő és egyben szórakoztató olvasmány is. A kötet a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozatának megbízásából készült, kiadja az MMA Kiadó.
A művészet közege
A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete A művészet közege II. – Kihívások a XXI. század elején címmel tartotta meg kétnapos művészetelméleti konferenciáját 2020. március 2-án és 3-án a Pesti Vigadó épületében. A tavalyi évben nagy érdeklődéssel övezett és azonos főcímmel megrendezett konferencia folytatása elsősorban a művészetet körülvevő világot, atmoszférát és társadalmat helyezte középpontba, valamint azt vizsgálta, hogy milyen nyomot hagy, milyen hatást vált ki a művészet abban a közegben, amely körülveszi és miképpen képezi más művészetek vagy műalkotások közegét.