PoszTerra – V4 Plakát Vándorkiállítás

Pályázatok
Pályázatok a covid–19 okozta gazdasági kiesések enyhítésére:• MMA-21-KF500
• MMA-21-MH750
A koronavírus-világjárvány kulturális, művészeti szférát érintő hatásának enyhítésére szolgáló, MMA-21-MH750 kódú pályázat beadása 2021-02-17-én 24:00-kor lezárásra került.
MMA-20-MHM és MMA-20-OMM döntési listája




Az erdélyi szellem arisztokratája
Szász László: Bánffy Miklós
Szász László nyugalmazott egyetemi docens, irodalomtörténész új könyvében az erdélyi arisztokrácia egyik megfoghatatlan figurájáról Losonczi gróf Bánffy Miklósról (1873–1950) ír. Az MMA Kiadó gondozásában idén megjelent mű folytatja a mára már hagyománnyá vált kutatómunkát, ami olyan elfeledett, elhallgatott szerzők életének rekonstrukciójában teljesedik ki, akik leginkább a kommunizmus cenzúrájának estek áldozatul. Bánffy Miklós esete továbbá azért rendkívüli, mert úgy hat, hogy őt nemcsak idegen ideológiák, de saját köreiben tapasztalható ellenérzések is kegyvesztetté tették. Szász László most Canossát jár a rendkívül sokoldalú polihisztorért, és személyét igyekszik előítéletmentesen felvázolni az érdeklődők előtt.

LXXX – Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész kiállítása
Csíkszentmihályi Róbert, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a nemzet művésze 2020-ban töltötte be nyolcvanadik életévét. A sokoldalú, a szobrászat minden területén otthonosan mozgó, gazdag munkásságot teremtő szobrász, akinek történelmi emlékművei, emlékszobrai, díszítő jellegű alkotásai, díszkútjai a hazai és külföldi városok közterein, középületeiben lelhetők fel, számos domborműves emléktáblát, valamint síremléket is készített az elmúlt öt évtizedben. E rendkívül gazdag akadémikusi-művészi életmű előtt tiszteleg a Pesti Vigadóban 2021. április 20-áig a Képzőművészeti Tagozat szervezésében megrendezett tárlat. A kiállítás online megnyitója megtekinthető cikkünkben...

Mohay Miklós: Aranyszájú Szent János liturgiája
Mohay Miklós zeneszerző, az MMA rendes tagja 4-8 szólamú férfikarra írt húsztételes, mintegy hetven perces kórusművet alkotott Aranyszájú Szent János liturgiájából. A szöveg sok változtatáson esett át, végleges formáját a 12. században nyerte el, és olyan zeneszerzők dolgozták fel, mint Csajkovszkij vagy Rahmanyinov. Az ő nyomdokaikba lépve Mohay Miklós kifejezetten a Szent Efrém Férfikar számára komponálta darabját, amelynek ősbemutatója december 12-én, a Rózsák terei görögkatolikus templomban lesz. Az előadás létrejöttét a Magyar Művészeti Akadémia támogatja. Liturgikus esemény lévén nem vonatkoznak rá a járványügyi gyülekezési korlátozások, ezért részt lehet rajta venni személyesen, de a bemutatót követően online is megtekinthető lesz.

Dubrovay László zongoraművei Balázs János előadásában
A Magyar Művészeti Akadémia Nagydíját ebben az évben Dubrovay László kapta. Ezt a díjat konkrét alkotásért, egy-egy friss, kiemelkedő művészi teljesítményért lehet elnyerni. Dubrovay az elmúlt időszakban komponált, Sonata di felicitá (Boldogság szonáta) c. zongoraműve az ősszel CD-n is megjelent. A lemezbemutató december 14-én lesz a Pesti Vigadó dísztermében. Juhász Előd lesz a műsorvezető, aki a zeneszerzővel és Balázs János zongoraművésszel is beszélget az esten. A pandémia helyzet miatt a koncertet a nézők kivételesen nem a helyszínen, hanem a képernyők előtt követhetik, digitális közvetítés formájában. Dubrovay László Kossuth-díjas zeneszerző, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja a lemezről és a hangversenyről beszélt.