PoszTerra – V4 Plakát Vándorkiállítás

Pályázatok
Művészeti program pályázati kiírása:• MMA-21-P
Pályázatok a covid–19 okozta gazdasági kiesések enyhítésére:
• MMA-21-KF500
• MMA-21-MH750
A koronavírus-világjárvány kulturális, művészeti szférát érintő hatásának enyhítésére szolgáló, MMA-21-MH750 kódú pályázat beadása 2021-02-17-én 24:00-kor lezárásra került.
MMA-20-MHM és MMA-20-OMM döntési listája




Elhunyt Katona Katalin ötvösművész
Hetvenharmadik életévében, 2020. december 26-án elhunyt Katona Katalin Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Számára az iparművészet, az alkotás a „belső út bejárása" volt, s egyben kifejezési forma, mely lehetőséget adott az Eget és a Földet összekötni, és műveiben megmutatni a világnak azt a teljességét, amit a régi korok művészeti alkotásai még közvetíteni tudtak. Katona Katalint a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.

Jelenczki István filmje Trianonról
Trianon 100. évfordulójára négyrészes dokumentumfilmet készített Jelenczki István dokumentumfilm-rendező. December 19-én és 20-án 16 órától, valamint januárban egy új alkalommal a járványügyi protokollnak megfelelően online vetítésen tartja meg az Uránia Nemzeti Filmszínház Jelenczki István Trianon-filmjének bemutatóját. Jelenczki István a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, filmrendező, képzőművész, fotográfus. Dokumentumfilmje Trianonról ismét egy monumentális munka, az összesen hatórás, részenként átlagosan másfél órás filmfolyam azt a 100 éve velünk élő, feltáratlan, be nem gyógyított sebet mutatja meg, amely minden magyar lelkében ott sajog: az egység elvesztése.

Akinek a képzelet az igazi nyelve…
„Komoly jelet, és nagy feladatot kaptunk, hogy legbelül, magunkkal kezdjünk valamit" – összegzi a járvány eddigi tanulságait Petrás Mária. A Prima Primissima és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikus, az MMA rendes tagja az utóbbi, pandémiás hónapokban is művészi tervein dolgozott. Legutóbb az online térbe költözött Héttorony Fesztiválon lépett fel, adventi kiállítására pedig festmények születtek. (Kurucz Éva interjúja.)

MMA-portréfilmek 2021-ben
A Magyar Művészeti Akadémia évek óta futó portrésorozatában a nézők hetente olyan akadémikus és más művészek, művészetelméleti szakemberek életútjába, gondolkodásába nyerhetnek bepillantást, akik jelentősen befolyásolták, alakították a magyar művészeti életet. Az MMA megbízásából készülő 52 perces portréfilmek a köztelevízió M5, valamint Duna World csatornáin rendszeresen láthatók, több portréfilmet pedig a kisebb, helyi televíziók is műsorukra tűznek. Ebben a cikkben a jövő évi bemutatókról, ütemezésükről adunk tájékoztatást, de az itt ismertetett filmeken túl időről időre számos portréfilm újbóli ismétlései is adásba kerülnek. 2021-ben a száz éve született Erdélyi Zsuzsanna (1921–2015) néprajztudósra emlékezünk. Az év elején a három esztendeje távozott Vathy Zsuzsa (1940–2017) író MMA-portréjával folytatódik a vetítéssorozat. Újra láthatják a nézők Ablonczy László és Czakó Gábor portréit, mások mellett még az első félévben bemutatja a köztévé Lukács Sándor színművész, Tokody Ilona operaénekes vagy húsvétkor Petrás Mária portréját, és a magyar irodalomtörténet olyan nagyjaival is megismerkedhetünk (in memoriam), mint Illyés Gyula vagy Cs. Szabó László.