Tavasszal ismét Essentia Artis a Pesti Vigadóban

Tavasszal nyílik az MMA művészeti ösztöndíjasainak programsorozattal kísért kiállítása

A március elején kezdődő grandiózus összművészeti esemény mintegy 160 kortárs művész közreműködésével több mint két hónapon át várja az érdeklődőket a Pesti Vigadóban, az MMA székházában - jelentették be a szervezők február 21-én a Centrál Kávéházban rendezett sajtótájékoztatón.
21 luty 2024

Magyar filmek 1896–2021

Az utóbbi harminc év egyik legnagyobb kulturális vállalkozása a Magyar Művészeti Akadémia „lexikonprogramja". Ennek második lépcsőfoka, hogy az irodalmi lexikont követve, több évnyi munka után jelent meg az első összegző és áttekintő magyar filmtörténet – szintén lexikon formában. A magyar filmkultúra 125 évének legfontosabb produkcióit ismertető weboldal után elkészült annak bővített könyvváltozata is. A Magyar filmek 1896–2021 című lexikon 516 szócikket tartalmaz, és 269 magyar rendező valamennyi filmtípust képviselő alkotását ismerteti. A kötet kiemelt figyelmet fordít a némafilmkincsre, illetve az 1945 előtti korszak mozgóképeire. A kötet bemutatóját 2021. október 21-én tartották az MMA székházában.

22 październik 2021

Víz, ami körülvesz minket

A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozatának szervezésében tartottak konferenciát a globális vízgazdálkodás fenntarthatóságáról, annak művészeti és tudományos vetületéről a Pesti Vigadóban. A program szakmai felelőse Csernyus Lőrinc építész akadémikus volt, aki a dubaji világkiállítás Magyarország vízkincseit bemutató magyar pavilonjáról is beszélt, az előadók Balázs Mihály építőművész, egyetemi tanár, Buella Mónika tájépítész, Lieber Erzsébet képzőművész, a Kék Bolygó Alapítvány munkatársai, Landgráf Katalin textilművész, Balogh Péter geográfus és Kocsis Gábor zenetörténész voltak.

29 wrzesień 2021

„Pannon töredék"

„Az 1975-ös év a magyar irodalom fejlődésében az addig egymással viaskodó »realista« és »modernista« irányzatok szerves egységbe forrásával kezdődő valódi korszakhatár" – vallja Szörényi László. A József Attila- és Széchenyi-díjas irodalomtörténész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Mészöly-centenáriumról és készülő Dante-tanulmányáról is mesélt.
(Kurucz Éva interjúja)

2 sierpień 2021

Kerítéskiállítás Mészöly Miklósról

A 100 éve született Mészöly Miklós (1921–2001) halálának 20. évfordulója alkalmából az író életművéhez kapcsolódó szabadtéri kiállítás nyílt Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia Bajza utcai épülete körül. A Mészöly Miklós életét és pályáját feldolgozó, fotókkal illusztrált tablók az Andrássy úti és Bajza utcai oldal kerítésén láthatók egy hónapig. A Mészöly Miklós-emlékévhez kapcsolódó "Mészöly 100" című kiállítás megnyitóján Gróh Gáspár irodalomtörténész, a tárlat anyagának szerkesztője úgy fogalmazott: a szekszárdi születésű író műveivel nem lehet érintőlegesen találkozni, ha belekezd valaki az olvasásukba, abból hónapokig tartó kaland lesz.

21 lipiec 2021

Emlékülés Molnár Tamás filozófus születésének 100. évfordulóján

A Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem – Eötvös József Kutatóközpont – Molnár Tamás Kutatóintézet Molnár Tamás (1921–2010) Széchenyi-díjas filozófus, az MMA posztumusz tiszteleti tagja születésének 100. évfordulója alkalmából 2021. június 25-én emlékülést tartott a Pesti Vigadó Makovecz termében. Molnár ma a legtöbbek által ismert és olvasott, vitatott és továbbgondolt magyar anyanyelvű filozófus a világban, a jobboldali (konzervatív katolikus) gondolkodás meghatározó alakja. Az emlékülésen előadást tartott dr. Kucsera Tamás Gergely filozófus, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára – az emlékülés kezdeményezője és főszervezője –, valamint több kutató, dr. Frenyó Zoltán, dr. Molnár Attila Károly, dr. Pap Milán, dr. Pető Zoltán, dr. Turgonyi Zoltán is.

28 czerwiec 2021
Pierwszy Ostatni