Művészetelmélet
Művészetpedagógiai elismerések
„Nemcsak mindennapos testnevelés kell, hanem mindennapos katarzis is" – idézte Freund Tamás agykutató, az MTA elnöke szavait Solymosi-Tari Emőke zenetörténész, az MMA Művészetelméleti Tagozatának vezetője a díjátadón. Mint emlékeztetett rá, a művészetpedagógia, a művészettel való személyiség- és közösségfejlesztés segítése a Magyar Művészeti Akadémia egyik legfontosabb feladata.
Tudományos Tanácsadó Testület segíti az MMA MMKI kutatási projektjeit
A Hild-villában tartotta alakuló ülését a testület
Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) Tudományos Tanácsadó Testülete június 27-én ülésezett először. Feladata, hogy a tudományos kutatások tervezése, kutatási stratégia kidolgozása és a kutatásszervezés irányítása során segítse az intézet igazgatójának munkáját. A tanácskozáson az MMA MMKI tudománystratégiai arculatáról, a kutatások főbb jövőbeli irányairól esett szó ismert szakemberek bevonásával és különböző tudományágak összekapcsolásával.

Művészetpedagógiai konferencia a Pesti Vigadóban
A művészetpedagógia nagy kihívása, hogy folyosót nyisson az értékközvetítés szándéka és napjaink ifjúságának a virtuális világ által uralt kultúrája között – mondta Szentmártoni János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja a 6. Művészetpedagógiai Konferencia megnyitóján. Az eseményre a Pesti Vigadóban került sor június 15-én.

Grendel-est Pozsonyban
A pozsonyi Liszt Ferenc Intézetben Grendel Lajosra, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagjára emlékeztek születésének 75., halálának 5. évfordulója alkalmából. A rendezvény keretében mutatták be az MMA Kiadó Grendel Lajos - Összegyűjtött elbeszélések című kötetét. A nagyszámú érdeklődő előtt zajlott esten részt vett az író özvegye, Grendel Ágota és fia, Grendel Gábor, a szlovák parlament alelnöke.

SZÍN-TÉZIS
Tisztelgés Madách Imre munkássága előtt
Madách Imre születésének bicentenáriuma és Az ember tragédiája színházi bemutatójának 140. évfordulója alkalmából SZÍN-TÉZIS címmel egyedülálló, határokon is átívelő sorozatot indít az Országút magazin. A világirodalom jelentős alkotása előtt nagyszerű képzőművészek, zenészek, rendezők, színészek, költők, írók, tudósok bevonásával tisztelegnek. A közreműködő alkotók között szerepelnek köztestületünk tagjai is. Ennek jegyében a lap április 20-án Csurka Eszter Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, az MMA rendes tagja Menny című alkotásával a címlapon jelent meg.

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat
A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. Az egyedi szerkesztésű, minden korosztálynak élményt adó sorozat 2023-as nyitóelőadásán A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem főszereplésével mutatnak be különböző stílusú táncprodukciókat. Olyan híres romantikus balettek részleteit láthatja a közönség, mint a Petipa által megálmodott A bajadér, vagy a Harangozó Gyula által koreografált Coppélia, de az elmúlt években alkotott modern táncprodukciók is színpadra kerülnek a Harangozó-díjas Kulcsár Noémi koreográfiájával, Vivaldi és Ravel zenéjére. Az Egyetem néptánc szakirányán tanuló ifjú tehetségek pedig verbunkot és palotást táncolnak, Bihari János, illetve Erkel Ferenc muzsikájára.