Főépítész-toborzó
Az iskolai év kezdetén mintegy 620 diák és félszáz pedagógus vehette birtokba a több mint hárommilliárd forintból megújult Ceglédi Kossuth Lajos Gimnáziumot. A felújítás terveit a Triskell Építész Iroda készítette, amelynek vezető tervezőjével, az Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas Horváth Zoltánnal, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagjával az alföldi szecesszióról, a helyben boldogulás lehetőségeiről és a közösség szolgálatáról is beszélgettünk.
Közérdekű adatok
Pályázatok
MŰKÖDÉSI TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLŐK LISTÁJA – 2024.
AZ MMA-24-P1 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
MŰVÉSZETI PROGRAM PÁLYÁZATI KIÍRÁSA 2024-P2
Beadási határidő: 2024. július 3.
A Pesti Vigadó kiállításai
minden nap 10:00 és 19:00
között tekinthetőek meg.
2024. július 22. és augusztus 11.
között az intézmény zárva tart!
Információk, időpontok és jegyárak ––> Pesti Vigadó
Hírlevél
Keret a felvidéki irodalomnak
Bemutatkozott a tizenöt éves Opus folyóirat
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Irodalmi Tagozata május 16-án rendezett Élőfolyóirat estjén a tizenöt éves felvidéki Opus folyóiratot mutatták be a lap szerkesztői és szerzői. Az esten Vári Fábián László költő, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője mondott köszöntőt.
Fújj szabadon!
Hőna Gusztáv a Magyar Rádió legendás 6-os stúdiójáról, a kortárs magyar művek vonzerejéről és a véletlenről
Miért értékelődött fel a harsona szerepe a 20. század második felében? Hogyan jelent meg a hangszer új funkciókban: szóló- és kamaraművekben segítve a komponistákat egy új zenei nyelv megalkotásában? Hőna Gusztáv Liszt Ferenc-díjas harsonaművész, a Zeneakadémia professor emeritusa, az MMA rendes tagja nem csupán része volt a változásoknak, hanem azok élére állt. Szerkesztésében ezt a folyamatot követhetjük nyomon 2024. június 2-án a Pesti Vigadó Harsona estjén.
Egy fenntartható világ követei
Csete György és Csete Ildikó életművéből nyílt tárlat a Műcsarnokban
A Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Műcsarnok legújabb kiállítása Csete György (1937–2016), a magyar organikus építészet egyik alapító atyja, és felesége, Csete Ildikó (1940–2018) textilművész-képzőművész munkásságát mutatja be, együtt a Csete György vezette, 1970–1976 között működő és később Pécs Csoport néven ismertté vált építész társaság, a Pécsi Ifjúsági Iroda 1970-es évekbeli műveivel. A csoport tagjai Blazsek Gyöngyvér†, Csete György†, Deák László, F. Kovács Attila, Jankovics Tibor, Kistelegdi István†, Nyáry József† és Oltai Péter voltak. Csete állandó statikus mérnöki társa Dulánszky Jenő† volt.
Az art decótól a modernizmusig
Egy művészházaspár otthonai a Walter Rózsi-villában
Kaesz otthonok 1925–1960 címmel megnyílt a Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) és az Iparművészeti Múzeum közös, új állandó kiállítása a Bajza utcai Walter Rózsi-villában. A MÉM MDK első kiállítóhelyén megtekinthető tárlat Kaesz Gyula (1897–1967) belsőépítész, bútortervező és felesége, Lukáts Kató (1900–1990) grafikusművész hat otthonának és egy nyaralójának berendezését mutatja be az 1936-ban épült modern villa egyes szobáiban.
„A magyar életvilág egyik legfontosabb intézménye"
Megtartotta tavaszi közgyűlését a Magyar Művészeti Akadémia
A Magyar Művészeti Akadémia 2024. május 15-én megtartotta évi első rendes közgyűlését a Pesti Vigadó dísztermében. Köszöntőjében Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter hangsúlyozta: a kormány az elmúlt években többet költött a kultúrára, mint az Európai Unió többi tagországa. A miniszer kifejezte szándékát, hogy megőrizzük, tovább építsük a nyugati civilizációt, és átörökítsük azt a következő nemzedéknek.
Vigadó 10 - Nyitott Ház
A Pesti Vigadó tíz éve szervezte meg az első Nyitott Házat az épület megnyitásának 150. évfordulója alkalmából. 2024 május 11-én ismét szélesre tárta kapuit a közönség előtt az MMA székháza: a Nyitott Ház programon kiállítások, kézműves-foglalkozás, dizájnvásár, táncház és épülettörténeti séták várták az érdeklődőket.
Mindig arra építek, ami helyben jónak tűnik
Salamin Ferenc Kossuth-díjról, a főépítész hatalmáról, a tetőre mászás értékéről
Salamin Ferenc az MMA Építőművészeti Tagozatának vezetője, a közelmúltban Kossuth-díjat kapott. Az Országos Főépítészi Kollégium egyesület elnöke ma is inkább kézzel rajzol, s örülne neki, ha a fiatalok is eszközként, nem célként tekintenének a számítógépes tervezésre. Szerénysége, szakmája iránti elkötelezettsége városmajori családja mellett egy másik, Tokaj-hegyaljai közösséggel is megajándékozta: ide jár feltöltődni a budapesti hétköznapokból.
HelyiÉrték
Megnyílt a III. Építőművészeti Nemzeti Szalon
Május 10-én zártkörű megnyitóval vette kezdetét a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) soron következő nemzeti szalonja. A kiállításon négy teremben láthatják az érdeklődők az elmúlt fél évtized építészeti eredményeit: új építésű állami és egyházi nagy beruházásokat, magánszemélyek megbízásából épített házakat, rekonstrukciókat és felújításokat, terveket, rajzokat és maketteket. A magyar építészet monumentális seregszemléje szeptember 15-ig látogatható a Műcsarnokban.
Kortárs magyar képzőművészek kiállítása Ausztriában
A Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjas képzőművészeinek nyílt kiállítása az osztrák Sankt Pöltenben, a Gallery Ausstellungsbrücke-ben. A megnyitón üdvözlőbeszédet mondott Katka Krejcova, az Alsó-Ausztriai Tartományi Kormányhivatal Művészeti és Kulturális Osztályának munkatársa, a kiállítást köszöntötte Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke. A 2024. május 9-től látogatható tárlatot Johanna Mikl-Leitner kormányzónő nevében az Alsó-ausztriai Állami Parlament képviselője, Doris Schmidl nyitotta meg.
Hogyan lehet elvont eszméket a tánc nyelvére lefordítani?
A Faust, az elkárhozott táncdráma sikerét ünnepelték az Akadémiai Szalonban
A tánc világnapján a Magyar Táncművészek Szövetsége az évad legjobb alkotója címmel tüntette ki Vincze Balázs rendező-koreográfust, a Pécsi Balett művészeti vezetőjét a Faust, az elkárhozott című táncdráma megszületéséért. A nagysikerű darab alkotó- és előadóművészei a 2024. május 8-i Dubrovay László-esten osztották meg élményeiket a közönséggel a Magyar Művészeti Akadémia Makovecz Imre utcai szalonjában.
Akik egymásnak adják a ceruzát
Bemutatták Varga Zoltán Magyar animációs rendezőportrék című, hét animációsfilm-rendezőt tárgyaló kötetét
Az Uránia kávézójában tartott beszélgetésen nemcsak az derült ki, létezik-e szerzői animáció, de az is, milyen helyzetet teremt, ha az író mellett ül az, akiről írt. Az eseményen részt vett Cakó Ferenc alkalmazott grafikus, animációs filmrendező és Buglya Sándor filmrendező, az MMA rendes tagjai, valamint Richly Gábor, az MMA főtitkára is. Pintér Laura beszámolója a kultúra.hu-n jelent meg.
11. Savaria Filmszemle
Az idei filmszemlére minden eddiginél több alkotást neveztek
Tizenegyedik alkalommal rendezték meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét Szombathelyen. A Kárpát-medencében és távolabbi országok magyar közösségeiben élő filmes alkotók seregszemléjén az I. díjat Zsigmond Dezső filmrendező, az MMA Film- és Fotóművészeti tagozatának vezetője műve, a Triptichon – Esterházy János élete és öröksége című nyerte el. A fesztivál zsűrijének munkájában részt vett András Ferenc (1942-2024) Kossuth-díjas filmrendező, az MMA néhai tagja és Kucsera Tamás Gergely Művészetelméleti szakíró, filozófus egyetemi tanár, az MMA rendes tagja is.