Zeneművészet
Dubrovay László zongoraművei Balázs János előadásában

Augusztusban ismét megalakul a Határon Túli Magyar Zenészek Szimfonikus Zenekara
A határon túli magyar zenészekből álló szimfonikus zenekar egy alkalmi együttes, melynek megalakulása a hosszú tervezést követően első alkalommal a 2017-es Kodály-emlékév keretében vált lehetővé, 2018-ban pedig a nemzeti összetartozás napjának ünnepi eseményeként adhatott hangversenyt az Országházban. A legalább 85%-ban határon túli, Erdélyből, Vajdaságból és reméljük, hamarosan már a Felvidékről is érkező zenészekből álló zenekar 2019 augusztusában alakul meg ismét.

Elhunyt Frank Oszkár
Július 6-án hunyt el Frank Oszkár, aki számos zeneelméleti szakkönyv és tanköny szerzője és megannyi tanulmánya jelent meg pedagógiai folyóiratokban. Nem sokkal 97. születésnapja előtt érte a halál. A Zeneakadémia egykori tanára az MMA Zeneművészeti Tagozata 2018. évi zenepedagógus díjazottjainak egyike volt.

Második SZIA – 2019
A Szokolay Sándor Alapítvány újból meghirdeti fiatalok számára zeneszerző pályázatát. Ezen hazai és határon túli zeneoktatási intézmények növendékei vehetnek részt, illetve zenei felsőoktatásban tanuló hallgatók, három korcsoportban. A verseny meghirdetői Szokolay Sándor (1931–2013) zeneszerző, az MMA néhai tagja szellemiségének megfelelően a fiatal alkotóktól idén is egyéni, őszinte hangvételű alkotásokat várnak. A zsűri tagja többek között Tóth Péter zeneszerző, az MMA Zeneművészeti Tagozat vezetője és Kovács Zoltán zeneszerző, az MMA rendes tagja is. A Szokolay InspirArt (SZIA) eseménysorozat egyik kiemelt támogatója a Magyar Művészeti Akadémia.
Szonátaforma – Balázs János zongorakoncertje a Vigadóban
Több szempontból is izgalmas, és különleges koncertet adott Balázs János Liszt- és Kossuth-díjas zongoraművész 2019. május 20-án este a Vigadó Dísztermében, amikor is Liszt Ferenc Dante-szonátáját, a h-moll szonátát, valamint a két 19. századi mű közé illesztve Dubrovay László 2017-ben komponált Sonata di felicità című művét játszotta. Az est előtt köszöntőt mondott Vashegyi György karmester, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, aki méltatta a színpadra lépő művészt, és néhány szót ejtett magáról a koncertsorozatról, amelyben az MMA zeneművészeti tagozati ösztöndíjasai lépnek fel.

A barokk kor szerelmese
2018 augusztusában hirdették ki, hogy kik nyertek a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíj pályázatán. Az MMA ugyanis átfogó rendszert indított a kormány támogatásával: minden évben 100 fiatal, illetve középgenerációs művész részesül a hároméves támogatásból. Az ösztöndíjakat az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete kezeli. Az alkotók között találjuk Lőkösházi Mária egyetemi hallgató, szoprán énekművészt is. Mária a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oratórium mesterszakán tanul. Korábban magánénekesnek készült, de számos műfajjal megismerkedett az utóbbi években. Őt kérdeztük.