A kékfestő

Megnyílt a Kovács család 200 éves munkásságát bemutató tárlat

A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában április 28-ig látogatható Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életmű-kiállítása. A tárlat a 96 éves nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja munkásságát a kezdetektől napjainkig mutatja be a családi hagyományt megalapozó kecskeméti dédapától a legfiatalabb generációig.
March 6, 2024

Királykazetták az ormánsági templomoknak

Ormánság egyik kiemelkedő emléke az 1792-ben épült, késő barokk stílusú drávaiványi templom, melynek mennyezetén 167 darab festett kazetta van, a középpontjában az úgynevezett királykazetta látható a készíttetők adataival. A királykazetta sok református templomból hiányzik, ezért Szatyor Győző fafaragó arra vállalkozott, hogy valamennyi Baranya megyei, illetve a szomszédos horvát drávaszögi templomok számára megfesti ezeket a táblákat. Már közel 100 táblát festett meg, melyek folyamatosan jutnak el rendeltetési helyükre, ezekből néhány augusztus vége óta Kémesen is ki van állítva.

September 26, 2017

Isten tenyerén

Idén ünnepli hatvanadik születésnapját a moldvai csángó származású Prima Primissima Petrás Mária keramikus, népdalénekes, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Az évforduló alkalmából szeptember 5-én „Isten tenyerén" címmel jubileumi koncertet ad a Pesti Vigadóban, az MMA székházában, valamint e héten kiállítása nyílik a Józsefvárosi Galériában. Két művészeti ágban is figyelemre méltót alkot. A Muzsikás együttessel szinte az egész világot bejárta, a legnagyobb zenei palotákban hirdette a magyar népdal – kiemelve: a csángó dalkultúra – világhódító erejét.

September 5, 2017

Népismeret és filmezés

Kiosztották a IV. Nemzetközi Népismereti Filmszemle díjait

A kalotaszegi Sztána adott otthont a dr. Kós Károly néprajztudós tiszteletére 2017. augusztus 25–27. között, negyedik alkalommal megrendezett népismereti filmfesztiválnak. Az esemény lehetőséget teremtett a Kárpát-medence néprajzi filmezéssel foglalkozó szakemberei által az utóbbi években készített alkotások megmérettetésére, alkotók és a filmek iránt érdeklődők találkozására.

September 4, 2017

Noé bárkáján

Vidák István 70 — életmű-kiállítás

Vidák István népművész, textil- és nemezművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának életmű-kiállítása Noé bárkáján címmel látható a Pesti Vigadóban. A kiállítás visszatekintés az elmúlt évtizedek gyűjtő- és tanulóútjaira, a Vidák család néphagyományokat megőrző és továbbadó munkásságára, de mindemellett egy előzetes betekintés is a jövő esztendőben megrendezendő népművészeti nemzeti szalonba, amely a Magyar Művészeti Akadémia hitvallásának megfelelően, egyedülálló módon a világban, a kortárs művészetek között biztosít helyet a népművészetnek.

August 4, 2017

Régtől fogva úton vagyok…

Vidák István, a Népművészet Mestere

Vidák István népművész, akit elsősorban a nemezelés egyik felélesztőjeként ismernek szerte a hazában, hetvenesztendős. A Pesti Vigadóban a következő bő hónapban látható kiállításának címe: Noé bárkáján, mellyel – alkotótársával, Nagy Mari nemezművésszel közösen – azt a hagyomány-átörökítő és -megújító munkát kívánják kifejezni, mely tevékenységüket jellemzi. Életművük három alapvető pilléren nyugszik: kutatás, alkotás, átörökítés. Az életmű-kiállítás kapcsán Vidák Istvánnal beszélgettünk.

August 2, 2017
Første Siste