A kékfestő

Megnyílt a Kovács család 200 éves munkásságát bemutató tárlat

A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában április 28-ig látogatható Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életmű-kiállítása. A tárlat a 96 éves nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja munkásságát a kezdetektől napjainkig mutatja be a családi hagyományt megalapozó kecskeméti dédapától a legfiatalabb generációig.
March 6, 2024

A bujdosódallal indították utolsó útjára Kallós Zoltán néprajzkutatót

Kedves énekével, az ördöngösfüzesi bujdosódal eljátszásával indították február 17-én délután válaszúti otthonából utolsó útjára az élete 92. évében február 14-én elhunyt Kallós Zoltán Kossuth-nagydíjas néprajztudóst, népzenegyűjtőt, a nemzet művészét, a Magyar Corvin-lánc kitüntetettjét, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagját. A bujdosódalt a több tucat népzenészből szerveződött alkalmi zenekar játszotta a Kallós-kúria udvarán összegyűlt, végtisztességet tevő mintegy ezerfős gyülekezetben.

February 21, 2018

Elhunyt Kallós Zoltán néprajztudós

92. életévében erdélyi otthonában, Válaszúton elhunyt Kallós Zoltán Kossuth-nagydíjas néprajztudós, a nemzet művésze, a Magyar Corvin-lánc birtokosa, az MMA életműdíjasa, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Kallós Zoltán a szellemi és tárgyi népművészet avatott ismerője volt, élete és munkássága az erdélyi és moldvai népművészet kutatásának, értékmentésének és a kisebbségi sorsban élő magyarságért vállalt erőfeszítések jegyében telt. A Magyar Művészeti Akadémia Kallós Zoltánt saját halottjának tekinti.

February 14, 2018

Csillagszeműek 25 – jubileumi évad

2018-ban, a családok évében ünnepli fennállásának huszonötödik évfordulóját a Timár Böske és Timár Sándor által alapított Csillagszeműek táncegyüttes. Az 1993-ban az Állami Népi együttes kötelékében ötven fővel induló, jelenleg több mint 1000 főt számláló Magyar Örökség, Prima Primissima és Európa Tánc-díjas társulat a jubileumi évadot táncelőadásokkal, könyvmegjelenéssel és filmbemutatóval ünnepli hangzott el a rendezvénysorozat táncbemutatóval egybekötött sajtótájékoztatóján a Pesti Vigadóban.

January 22, 2018

Szatyor Győző életmű-kiállítása

Szatyor Győző a 20. század hetvenes éveiben indult „nomád nemzedék" következetes alkotó egyénisége. Életmű-kiállításán többek között a faművességben használatos tárgyak, bútorok és hangszerek láthatók. Grafikai sorozataiban a Kodolányi-regényekhez készített rajzok, a finn Kalevala hangulatát tükröző grafikái és az alföldi táj, valamint az ormánsági falvak egykori, már lepusztult emlékeit megidéző alkotásai láthatók. Szobrászati tevékenységét a Kalevalához készített művek, a különböző fákból összeépített, kovácsoltvas és fa kombinációjú szerkezetek és a domborművek jelentik. Nagyméretű köztéri munkái, játszóterek, kapuk, haranglábak, kilátók nagyméretű fotókon kerülnek bemutatásra.

December 2, 2017

Héttorony Fesztivál – 2017

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon. A Makovecz Imre által az 1992-es sevillai világkiállításra tervezett magyar pavilon üzenete adott inspirációt arra, hogy tíz évvel később megrendezzék az első Héttorony Fesztivált. Az összművészeti fesztivál november 9-én kezdődik és Makovecz Imre születésnapján, november 20-án ér véget. A programok jórészt az építész által tervezett, vagy hozzá szorosan kapcsolódó helyszíneken zajlanak, és szellemi hagyatékát kívánják bemutatni a közönségnek.

October 30, 2017
Første Siste