A kékfestő

Megnyílt a Kovács család 200 éves munkásságát bemutató tárlat

A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában április 28-ig látogatható Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életmű-kiállítása. A tárlat a 96 éves nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja munkásságát a kezdetektől napjainkig mutatja be a családi hagyományt megalapozó kecskeméti dédapától a legfiatalabb generációig.
March 6, 2024

Elhunyt Szenik Ilona népzenekutató

Életének 92. évében 2019. április 8-án elhunyt Szenik Ilona népzenekutató, egyetemi tanár, az MMA tiszteletbeli tagja, a Kriza János Néprajzi Társaság alapító tagja.

April 8, 2019

Sárköz, a szépség kertje

„… aki egyszer bejut a szépség kertjébe, az versöt is álmodhat meg írhat, meg éneköt is mondhat, meg szűhet, meg hímözhet, mert minden szépség egy tüvön van…" – mondta néhai Kati Éva népművész. Aligha lehet szebben fogalmazni egy olyan kiállítás beharangozójában, ahol a magyar nyelvterület egyik leggazdagabb szőtteskultúrájának, a sárközi szőtteskincsnek jelenlegi legjobb ismerője, legnagyobb mestere, Fodorné László Mária, a Népművészet Mestere, az MMA Népművészeti Tagozatának rendes tagja mutatkozik be, megidézve a szülőfalu, Decs és a tájegység, Sárköz szépségeit. A tanítómesterek emléke előtt egy-egy szőttesalkotásuk bemutatásával tiszteleg. A kiállításhoz áprilisban a kurátor, Landgráf Katalin közreműködésvel tárlatezetések is kapcsolódnak.

February 7, 2019

Makovecz Imre és a nomád nemzedék

Kiss Ferenc „hangépítész" sorozata

Makovecz Imre életműve ezer szállal kötődik a múlt század hetvenes éveiben kibontakozó népművészeti mozgalomhoz. Szellemisége, gondolatai nagy hatással voltak az úgynevezett „nomád nemzedék" képviselőire. Zenészek, kézművesek, táncosok éppúgy mesterüknek tekintik, mint sok építész. Életében tisztelték és hallgattak rá, kikérték véleményét, megfogadták tanácsait. Szerves gondolkodásmódjuk, világszemléletük kialakításban vezető szerep jutott neki. Kisugárzása, hatása az élő népművészetre és a kortárs művészetekre ma is eleven.

February 6, 2019

„Teljes dallamtérkép…"

Az idei év első konferenciáját, amelyet a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMKI) szervezett, a népzenekutatás jegyében rendezték „Teljes dallamtérkép…" A népzenei monográfia műfaji vizsgálata címmel január 21-én a Pesti Vigadóban, az MMA székházának Makovecz termében. A tudományos konferencia a népzenei monográfia fogalmát járta körbe, miközben nagy hangsúlyt fektetett az eddig megjelent és a még kiadás előtt álló népzenei gyűjtések, azon belül a falu- és személymonografikus kiadványok részletes ismertetésére.

January 25, 2019

A megismételhetetlen nap

Nem akármilyen este volt 2018. augusztus 18-án Csíksomlyón! A Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes már másfél éve játszotta nagy sikerrel a Csíksomlyói passió című közös művüket Budapesten, amikor úgy döntöttek: zarándokútra mennek és a pünkösdi búcsúk színhelyén mutatják be darabjukat. 25 ezer néző volt kíváncsi az egyszeri és megismételhetetlen előadásra, amelyet a Duna Televízió is rögzített, és amelynek segítségével mára már százezrek láthatták a passiót. Az előadás 18. századi ferences iskoladrámák és Szőcs Géza Passió című műve alapján készült Vidnyánszky Attila rendezésében. Az eseményről az MMA Kiadó képekkel gazdagon illusztrált könyvet jelentetett meg Csíksomlyói passió – Egy színházi előadás zarándokútja címmel.

December 17, 2018
Første Siste