100 magyar dokumentumfilm – Domokos János: Palimpszeszt

"A »palimpszeszt« jelentése: olyan írás alapanyag, amelyben az eredeti írást eltávolították, és helyébe újat írtak. Az eltávolított írás hagyhat olyan nyomot, hogy újraolvasása lehetséges.
Gusztav Spet jelentős filozófus volt, akit 1935-ben életművének letörlésére, eltávolítására ítélt a sztálini terror. Száműzték, majd 1937-ben Tomszkban kivégezték, halálát elhallgatták. A családja is csak 1989-ben tudta meg a valóságot. A film Spet 92 éves lánya, Marina segítségével kísérli meg Spet, és egyúttal egy megsemmisített orosz világ részbeni újraolvasását.
De mi közünk nekünk, magyaroknak Gusztav Spet orosz filozófus sorsához? Ez az a kérdés, amit a film nézése közben egyszerűen elfelejtünk. A Palimpszeszt nézése közben csak arra figyelünk: vajon lesz-e bíztató kimenetele ennek a nyomozásnak? A nézőtérre beülünk, mint önző kisemberek, napi gondjainkba elmerülve, kinn hagyott horizontunk jó ha a városunk határáig, esetleg kis Magyarország kontúrjaiig terjed. És ahogy pereg a film, egyre több távlatos gondolkodású, európai sőt világpolgár ül a székeken. Mire kijövünk, mindannyian tudjuk, hogy ez az orosz történet európai történet, és mivel mi magunk is európaiak vagyunk (lettünk?!), bennünket is szívenüt, megérint, elvarázsol." (Szekfü András)
2015. január 26.  |  100 magyar dokumentumfilm palimpszeszt domokos jános