Tóth György képei

Helyszín: MNG
Budavári Palota, A épület
H-1014 Budapest,
Szent György tér 2.


Nagyobb térképre váltás

Magyar fotóművészet az új évezredben

Miként változott meg a fotográfia az ezredforduló óta? Mi történt a magyar fotóművészetben, s az egyetemes folyamatok hogyan hatottak itthon? Többek közt ezekere a kérdésekre keresi a választ a Magyar Nemzeti Galéria tárlata.

Milyen hatása van a tömegesen használt digitális technológiának a kortárs fotóművészetre, s egyáltalán kit is nevezhetünk 2013-ban fotóművésznek? Sikerült-e megőrizni a fotó régi rangját és tekintélyét, s beszélhetünk-e még a régi értelemben vett fotóművészetről? – egy-egy fotósorozat bemutatásával ezekre a kérdésekre keresi a választ a Magyar Nemzeti Galéria július 28-ig látogatható kiállítása.

Halász János kultúráért felelős államtitkár május 10-i megnyitó beszédében megemlékezett arról, hogy hasonlóan nagyívű, teljes keresztmetszet bemutatására vállalkozó fotóművészeti tárlatot hazánkban utoljára tizenkét évvel ezelőtt rendeztek a Műcsarnokban. Mint elmondta, az azóta eltelt időben soha nem látott mértékben tömegesedett és szinte bárki számára hozzáférhetővé vált a fotóművészet technikája, ami egyszerre eredményezett nyitottságot és fejlődést, de az új technikák keresése is felgyorsult. De vajon ez a helyzet demokratizálja-e a fotóművészetet? Mi által lesz egy fotó műalkotás? – folytatta a kiállítás kapcsán felmerülő kérdések sorát az államtitkár.

A tárlatot bemutató Baki Péter kurátor maga is az elmúlt tizenkét évre tekintett vissza: ez idő alatt mind elméleti, mind technikai szempontból gyökeresen megváltozott a fotográfia, a többi képzőművészeti ághoz viszonyítva a határok elmosódtak, megkérdőjeleződtek. A most megvalósuló kiállítás célja annak bemutatása, hogy miként változott meg a magyar fotóművészet az ezredfordulót követő időszakban, illetve az alkotói fotóhasználat a magyar képzőművészetben. Milyen folyamatok zajlottak le a fotóművészeten belül, illetve az egyetemes fotográfiai folyamatok hogyan hatottak a magyar alkotókra? Miként hatott a digitális technológia a kortárs művészetre? A fotográfiai szcénában milyen folyamatok zajlottak le a fotó elismertetéséért? A megnyitón felsorolt gondolatébresztő kérdésekhez fűzte hozzá Baki Péter: a kiállítás anyaga ezekre csupán egyfajta megoldását adhat, hisz természetesen szubjektív válogatáson alapul.

A tárlat 2013. július 28-ig látogatható.
Kiállító alkotók:
Barta Zsolt Péter, Czigány Ákos, Dezső Tamás, Eperjesi Ágnes, Esterházy Marcell, Fabricius Anna, Gábor Enikő, Gerhes Gábor, Gyenis Tibor, Kerekes Gábor, Korniss Péter, Koronczi Endre, Kovalovszky Dániel, Kudász Gábor Arion, Magyar Ádám, Misetics Mátyás, Ősz Gábor, Pecsics Mária, Péter Ildikó, Szabó Dezső, valamint Tóth György, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja.

2013. május 13.  |  kiállítás magyar nemzeti galéria