Bemutatták a T'örökségünk című antológiát
A Magyar Szemle Alapítvány és az Országút kulturális, közéleti, művészeti lap idén megkülönböztetett figyelemmel fókuszál a magyar–török diplomáciai kapcsolatok felvételének századik évfordulójára. Ennek jegyében jelent meg a T'örökségünk: Ortak Miras-sonsuz takas – Örökül kaptuk, örökül hagyjuk című kétnyelvű novelláskötet, amelyben magyar és török írók kortárs irodalmi alkotásai olvashatók. A könyv ünnepélyes bemutatóján október 14-én többek között köszöntőt mondott Rátóti Zoltán Kossuth-díjas színművész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke.
Közérdekű adatok
Pályázatok
AZ MMA-24-P2 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
MŰKÖDÉSI TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLŐK LISTÁJA – 2024.
AZ MMA-24-P1 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
A Pesti Vigadó kiállításai
minden nap 10:00 és 19:00
között tekinthetőek meg.
2024. július 22. és augusztus 11.
között az intézmény zárva tart!
Információk, időpontok és jegyárak ––> Pesti Vigadó
Hírlevél
Művészeti program pályázati kiírása 2024-P2
A Magyar Művészeti Akadémia nyílt pályázatot hirdet az államháztartás központi alrendszerén belüli és kívüli, az MMA alapszabályában nevesített művészeti ágak területén működő civil és – a központi költségvetési szervek kivételével – egyéb szervezetek részére, művészeti szakmai programjuk megvalósításának támogatására. Benyújtási határidő: 2024.július 3.
További információk a pályázatról itt érhetőek el.
„…egy egész, sokat szenvedett nemzedék sorsát is megörökíti"
Mórocz Gábor szerkesztő Albert Gábor válogatott levelezéséről
Albert Gábor életművét novellák, elbeszélések és többnyire sűrű atmoszférájú regények fémjelzik. Emellett foglalkoztatta a társadalmi, településpolitikai folyamatok változásait tükröző szociográfia is. Majd a nyolcvanas évek végétől főként a történelmi, bölcseleti esszé és tanulmány képezték munkássága mérföldköveit, de újabb alkotói periódusában is írt rövidprózákat, kisregényeket. Életszemléletének és munkásságnak lényeges keresztútjait tárja fel az MMA Kiadó gondozásában megjelent Az elveszett nemzedék – Albert Gábor levelezése című könyv, amelyről a kötet szerkesztőjével, Mórocz Gábor irodalomtörténésszel beszélgettünk.
Társasjáték
Mi kell egy jól működő társulathoz?
Kovács János karmester ötvenedik szezonját tölti a Magyar Állami Operaházban. Próbáról próbára él, júniusban Vajda János darabját vezényli az Eiffel Műhelyházban, majd augusztusban Verdi Az álarcosbál című művét az Operaházban. A Prima Primissima díjas művésszel szerepfelfogásról, hagymázos víziókról és mesterművekről is beszélgettünk.
Pillanatképeken a Szegedi Kortárs Balett elmúlt három évtizede
Fotókiállítás nyílt 30 év 30 kép címmel Szegeden
Juronics Tamás és Echéry-Pataki András harminc éve irányítja együtt a Szegedi Kortárs Balett munkáját. A Magyar Művészeti Akadémia szegedi regionális munkacsoportjának támogatásával létrehozott tárlat a társulat jubileumi évadának záróeseménye. A fotókiállítás, melyen Dusha Béla, Frank Ivett, Futár Ernő, Révész Róbert és Tarnavölgyi Zoltán képei szerepelnek kiváló lehetőséget teremtett visszatekinteni az elmúlt három évtized sikereire.
2023-ban is a Pesti Vigadó volt a legjobb
Best Conference and Event Locations
Hatodszor érdemelte ki a „Best Conference and Event Locations" (legjobb konferencia és rendezvényhelyszínek) kategóriában a szakma és a nagyközönség közös díját a Magyar Művészeti Akadémia székháza.
Átadták az építészeti OSSKÁR-díjat
Sáros László György sárospataki rekonstrukciója különdíjas lett
Széleskörű érdeklődés mellett adták át idén is az építészeti OSSKÁR-díjat 2024. május 27-én délután a Pesti Vigadóban. Az Osskó Judit és néhai férje, Tokár György által megálmodott (innen a név: OSS-KÁR) elismerésre idén több mint harminc pályaművet adtak be. Az MMA székházában tartott díjátadón hat, 2019. január 1. után megvalósult építészeti terv alkotói vehettek át elismerést.
Összejártuk az egész világot
Stoller Antalt köszöntötték 80. születésnapja alkalmából
Az MMA Népművészeti Tagozata tavasszal Folkról folkra elnevezéssel indított programsorozatot az Óbudai Népzenei Iskolában. Harmadik alkalommal Jobbágytelke került középpontba, s annak kiváló ismerői: a születésnapját május 28-án ünneplő Stoller Antal „Huba" és mestere, Novák Ferenc „Tata" történetei tették a péntek délutánt-estét igazán ünnepivé. Az anekdoták szüneteiben, azok illusztrálásaként az iskola tanárai és diákjai néptánc- illetve énekműsora tette emlékezetessé a találkozást. Az est rövidített, szerkesztett változatával köszöntjük Stoller Antalt 80. születésnapja alkalmából.
Bach napról napra
Gambára írt szonáták, fuvolaáriák és partiták is szerepelnek a Budapesti Bach-héten
Kamp Salamon a Lutheránia Ének- és Zenekar Kossuth-díjas karnagya, az MMA rendes tagja 2024. június 3. és 9. között várja a zeneszerető közönséget a 35. Budapesti Bach-hétre. A műsorösszeállítást több aktualitás inspirálta, mindenekelőtt a hálaadás és magasztalás, hiszen alapításának 120. évfordulóját ünnepli az együttes. A zárókoncerten Luther Márton éneke is felhangzik: „Adj békét a mi időnkben, Úristen téged kérünk…"
Bátran kell szólni
Gyémántmisés Korzenszky Richárd bencés szerzetes
Korzenszky Richárd OSB emeritus tihanyi perjelt, az MMA tiszteletbeli tagját 1964. május 23-án szentelte pappá Kisberk Imre székesfehérvári püspök. Állatorvos, vagy filmes akart lenni, ma mégis szerzetességét tartja családi állapotának. Próbált biztonságot adó atya lenni diákjai számára is, az olvasás pedig változatlanul a mindennapok része. Életéről, hivatásáról kérdezte Kuzmányi István, a Magyar Kurír főszerkesztője.
Kós Károly műhelyében
Kós-életművet bemutató kiállítás nyílt
2024. május 24-től tekinthető meg a Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Műcsarnok Kós Károly életművét bemutató tárlata. Kós meghatározta a kalotaszegi és az erdélyi kultúrtáj fogalmát, és ennek szolgálatába állította tehetségét és tudását. A falusi és kisvárosi emberek, valamint a református egyház megrendelésére számos épületet tervezett, munkássága több generáció életére gyakorolt hatást. Bár kimaradt a hangos sikereket hozó építészeti élet főáramlataiból, életműve mégis rendkívül következetes és máig példaértékű.
Nyáron indul a Rost Andrea Operaakadémia
Június 16-ig várják a jelentkezéseket, a képzés augusztus 19-én kétnapos zenei próbával kezdődik
"A tehetség önmagában egy szolid bázis, melyre szorgalommal, kitartással, alázattal felépülhet egy kimagasló teljesítmény, egy világraszóló karrier. Pályám elején, sőt már az általános iskolában is segítettek a tanáraim, hogy felismerjem a bennem rejlő zenei tehetséget. Úgy érzem, most nekem kell figyelemmel fordulnom a fiatal énekesek felé, és átadnom mindazt a tudást, amit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és a Magyar Állami Operaházban, majd pedig a világ nagy operaszínpadain, mint a Milánói Scala, a New York-i Metropolitan, a Wiener Staatsoper vagy a londoni Royal Opera House-ban eltöltött évtizedek alatt tanultam és kiműveltem."
Magyar könyvművészet
Kiállítás Offenbachban
A Magyar Művészkönyvalkotók Társasága huszonhét tagja alkotásával mutatkozott be május 3-án az offenbachi Kunstverein-on. A művészek munkáikban nagyon eltérő megközelítésben foglalkoznak a könyvvel mint fizikai tárggyal és annak metaforikus jelentésével. A kiállítás az offenbachi Klingspor Múzeum közreműködésével, valamint a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával készült.