Zeneművészet
Dubrovay László zongoraművei Balázs János előadásában
Végső búcsút vettek Kocsár Miklóstól
Családja, tisztelői, barátai és pályatársai végső búcsút vettek Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerzőtől, néhai nemzet művészétől, az MMA néhai tagjától a budapesti Farkasréti temetőben. Kocsár Miklós zseni volt, igazi ember, gondos apa, vérbeli alkotó és hazafi – hangsúlyozta a búcsúztatón elhangzott beszédében prof. em. Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke. A temetésen a nyíregyházi Pro Musica Leánykar és a Cantemus Vegyeskar előadásában Kocsár Miklós kórusművei – köztük a Requiem aeternam – is megszólaltak Szabó Dénes karnagy, illetve Szabó Soma vezényletével. A temetést református szertartás szerint Balog Zoltán lelkész vezette.

Életet az énekbe
Tudományos konferencia Bárdos Lajos tiszteletére
Bárdos Lajos, a XX. század jelentős zeneszerzője, a zeneelmélet és a zenetudomány meghatározó személyisége 120 évvel ezelőtt született. Az évforduló alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete tudományos konferenciát rendezett szeptember 18-án a Pesti Vigadóban. Bárdos Lajost, aki számos zenei szakterület mestere volt, szível-lélekkel dolgozó, másokat is magával ragadó karizmatikus tanárként ismerték. Az ülésszak kitűzött célja volt megidézni azt a szellemiséget, amely a sokoldalú, alkotó művészt jellemezte, hiszen megalapozott, több oldalról is alátámasztott okfejtései még mindig nincsenek maradéktalanul a diákok és a tanárok előtt.

Meghalt Daróci Bárdos Tamás zeneszerző
Életének 88. évében 2019. augusztus 27-én elhunyt Daróci Bárdos Tamás Erkel-díjas zeneszerző, zenepedagógus, aki a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozat zenepedagógiai díjazottja volt 2017-ben. Egész életét meghatározó egyéniség édesapja: Bárdos Lajos, a hazai kóruskultúra egyik vezéralakja. A magyar népdal iránti szeretete, elkötelezettsége is ebből a családi szellemi örökségből való. Sziporkázóan lelkes, szellemes egyénisége is közrejátszott abban, hogy édesapja nyomdokain közösséget tudott teremteni a humor és a zene nyelvén. Zeneszerzőként, karnagyként és zenetanárként egyaránt kimagaslót alkotott. Daróci Bárdos Tamás a Bárdos Lajos Társaság társelnöke, a KÓTA tiszteletbeli társelnöke, a Magyar Muzsikus Fórum elnökségi tagja volt.

Elhunyt Kocsár Miklós zeneszerző, a nemzet művésze
86. életévében – 2019. augusztus 29-én – elhunyt Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Kocsár Miklós a 20. századi nagy magyar kórushagyomány örökségének egyik legméltóbb képviselője volt, műveit rendkívüli szuggesztivitással alkotta, zeneköltői munkássága kiemelkedő. Művei között oratóriumokat, kórusműveket, dalokat, különböző hangszerre írt kamaradarabokat, zenekari darabokat, szimfonikus és versenyműveket, valamint pedagógiai műveket egyaránt találunk. Kocsár Miklóst a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti. Végső búcsúztatása szeptember 20-án (péntek) 14.30-kor lesz a Farkasréti temetőben. » gyászjelentés

Minden mindennel összefügg
2019. június 22-én újabb Magyar Örökség díjakat adtak át Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében. Az elismeréssel ezúttal is hét kiemelkedő személyiség és intézmény tevékenységét díjazták. A Magyar Örökség Díjat negyedévente adják át olyan magyar személyeknek, intézményeknek és csoportoknak, akik vagy amelyek tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra, gazdaság, sport és tudomány, azaz a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemelkedéséhez. Ezek együttesen alkotják a magyarság „Láthatatlan Szellemi Múzeumát". A díjat Makovecz Imre, Fekete György és Farkas Balázs javaslatára, a Magyarországért Alapítvány kuratóriuma hozta létre 1995-ben. Júniusban a díjazottak között volt a Vujicsics együttes népzenei hagyományőrző tevékenysége, valamint Szvorák Katalin Kossuth- és Liszt-díjas népdalénekes, az MMA köztestületi tagja is.