Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről

Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
 
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
2024. március 14.

Időutazás: zongoraátiratok és kottakönyvek

A Belvárosi Művészeti Napok programjaihoz kapcsolódva nyílt meg Barabás Márton Munkácsy-díjas képzőművész, az MMA rendes tagjának Időutazás | zongoraátiratok és kottakönyvek című kiállítása a Nádor Galériában, az épülő József nádor téren. Aki ismeri Barabás Márton munkáságát, tudja: nála a zenének, és kifejezetten egy hangszernek, a zongorának központi jelentősége van; műveinek alapanyagai alkatrészek (billentyűzet, kalapácsrendszerek, zongoralábak stb.), rétegelt lemez, s kottákba vagy más könyvekbe épített talált tárgyak. A kiállítás zárónapján, 2018. október 16-án 15 órától a művész szubjektív tárlatvezetést tart, amire minden érdeklődőt szeretettel vár.

2018. október 8.

Rejtett történetek | az életreform-mozgalmak és a művészetek

A Műcsarnok őszi vezető kiállítása mostmár harmadik éve olyan problémákkal foglalkozik, amelyek közös hajónk, Gaia sorsát érintik. A Természet és a Genesis után az idei nagyobb léptékű tárlat címe: Rejtett történetek. A kiállításon három helyszín, három történeti sík jelenik meg összefüggések, asszociációk, egymásra hatások szövedékeként – mások mellett Kőrösfői-Kriesch Aladár, Hollósy Simon, Ferenczy Károly és Karl-Wilhelm Diefenbach munkáin keresztül. A kiindulópont: a 19. század utolsó harmadában világszerte kibontakozó társadalmi reformmozgalmak, amelyeknek egyik nagy áramlata a Közép-Európában is megjelenő „életreform" volt.

2018. október 6.

Véssey Gábor festményeinek és szobrainak kiállítása

Véssey Gábor festőművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának képeiből és jó néhány szobrából nyílik kiállítás a Pesti Vigadó VI. emeleti termeiben, a művész 70. születésnapja alkalmából. A művész által gyakorolt képzőművészeti műfajok közül az olajtempera táblaképei, valamint az utóbbi években létrejött szobrai lesznek láthatók. A tárlat az utóbbi 30 év képeiből válogat. Figurális képei ironikus és expresszív hangvételükkel reflektálnak mindennapi világunkra. A legújabb festményei mellett láthatók lesznek együtt eddig még ki nem állított képsorozatai is, amelyekben Véssey Gábor a hozzá közel álló alkotók munkáira hommage-okban és parafrázisokban reflektál. A kiállítás alkalmából a MMA Kiadó összefoglaló albumot jelentet meg.

2018. október 1.

Vezeklések és a techné kora

Gaál József képzőművész, az MMA levelező tagja kiállítása nyílt meg és látogatható november 11-ig a Műcsarnokban, az MMA intézményében. Ezzel egy időben nyílt meg ugyanott a MORPH szobrászcsoport (Kalmár János, Mata Attila és Szabó Tamás) közös tárlata, kapcsolódva Gaál József kiállításához. Nem véletlenül rendezi egyszerre ezt a két kiállítást a Műcsarnok. Nemsokára, október elején nyílik az épület középső teremsorában Rejtett történetek címmel a 19–20. század fordulóján kibontakozó életmódreform-mozgalmak és a művészetek kapcsolatát vizsgáló nagykiállítás, a két szélső teremsorban most nyílt tárlatok ehhez kapcsolódnak.

2018. szeptember 25.

Egy tőről

Panteon: a Székely Nemzeti Múzeum tárlata a Pesti Vigadóban

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum gyűjtői gyakorlata mintegy másfél százados múltra tekint vissza. Egy szűkebb-tágabb régió ilyen arányú gyűjtőmunkája már önmagában figyelemre méltó. Gyűjtőkörei között talán a képzőművészeti anyag a legjelentősebb, mivel csaknem háromezer műtárgyat tart számon az intézmény. A Székely Nemzeti Múzeum válogatott, többségében festményeket bemutató, de jó néhány szoboralkotást és domborművet, valamint egy szerényebb grafikai műcsoportot is tartalmazó anyaga vendégkiállításként mutatkozik be a Vigadó Galériában, Panteon címmel. E megnevezés arra utal, hogy a Székely Nemzeti Múzeum képzőművészeti anyagának legjobbjait, büszkeségeit hozta el Budapestre.

2018. szeptember 18.
Első Utolsó