Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről

Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
 
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
2024. március 14.

Nemzedékek

Guti József és Guti József Soma festőművészek kiállítása a Vigadó Galériában

Persze kétséges, hogy a művészet területén megnyilatkozó tehetség genetikusan továbbszármazhatna, ám az bizonyosnak tűnik, hogy a képzőművészet iránti affinitás, egyfajta érzékenység nyomán megjelenő készség, az előd mintaképzése mindenképpen döntő befolyásoló tényező lehet. Hogy Guti József Soma éppen azt a hivatást választotta, mint édesapja, id. Guti József festőművész és grafikus, abban minden bizonnyal döntő szerepet játszott az édesapa példája, aki egyébiránt részint mestere is volt. Generációk – Apa és fia címmel a mintegy évtizede elhunyt id. Guti József és fia, Guti József Soma festőművészek kiállítása: a rokoni szálakon túl nemzedékek találkozása.

2018. december 30.

Jelhagyások

Polgár Csaba tárlata a Vigadóban

A Vigadó Galéria gyakran teremt alkalmat arra, hogy szerényebb vagy nagyobb volumenű életműveket elsőként vagy ismét a figyelem középpontjába emeljen. Néha annak okán, hogy egy alkotó tevékenysége, vagy egyéb területeken kifejtett alkotómunkája mellett képzőművészeti alkotásai kevéssé ismertek, néha azért, mert az alkotót ez megilleti a tisztelet okán. Jelen helyzetben, Polgár Csaba esetében e két szempont sajnálatosan találkozott össze: ugyanis emléktárlat jelenik meg a Vigadó kiállítótereiben Jelhelyzetek címmel – mivel az alkotó két éve elhunyt –, az életmű talán kevéssé ismert képzőművészeti-festészeti anyagát összefoglaló válogatás, hogy ezen területen született alkotásaival is megismerkedhessünk, vagy újfent emlékezetünkbe idézhessük őket.

2018. december 29.

Semmelweiset álmodni

Néhány nap és zárul a Semmelweis-emlékév. A magyar kormány tavaly novemberben nyilvánította a 2018-as évet a 200 évvel ezelőtt született tudósra emlékezve, Semmelweis-évnek. Számtalan konferencia, szimpózium, megemlékezés mellett a világhírű Madarassy István – az MMA nem akadémikus köztestületi tagja – több, Semmelweiset megörökítő művét is felavatták a világ különböző pontjain. Erről és a szobrász, ötvösművész pályájáról beszélgettünk.

2018. december 28.

„Lelkes" társaság

A Lelkes család alkotóművészeinek tárlata a Vigadóban

A nevek olykor beszédesek. Ritka, hogy egy családban a tehetség olyan szapora legyen, hogy annyira fürtösen jelentkezzen, mint a Lelkes családban immáron hat nemzedéken át. Nehezen megítélhető, hogy mindannyian a képzőművészetek iránti affinitással jöttek-e világra, hogy valamiképpen genetikusan örökölhették volna e vonzalmat, vagy inkább egyikük-másikuk kivételesebb tehetsége, példája keltette fel a többiekben, az utódokban a művészetek iránti kötődést. S miként ez lenni szokott: egyikük sem akart lemaradni a többiektől, így az esetleg szerényebb képességű is tehetségét éppen ezen irányba iskolázta. Tény, hogy itt van egy család Csepelről, amelynek több nemzedékéből művészek kerültek ki. Közös, több generáció alkotásait összefogó tárlatuknak a Vigadó Galéria V. emeleti kiállítótere nyújt most ideiglenes otthont.

2018. december 21.

Méltó örökség

Négy nemzedék. Négy festőművész, két fotóművész, két formatervező művész, s egy-egy tervezőgrafikus, szobrász-grafikus, és grafikus-illusztrátor művei láthatók a Vigadó Galériában, a Pesti Vigadó 5. emeletén. Mindannyian a Lelkes család tagjai. Egy olyan családé, amelyben apáról fiúra vagy anyáról lányára száll a művészi hajlam immáron hat generáción át. Az alkotók közül többük élete is Csepelhez kötődik, ezért a tárlat tisztelgés a „hely szellemének is". A kiállítás kurátorával, Sára Ernő grafikusművésszel beszélgettünk a Lelkes családról, hagyományok átadásáról és a Vigadóban látható kiállításról.

2018. december 17.
Első Utolsó