Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről

Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
 
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
2024. március 14.

Találkozás

Az MMA kiállítása az 52. Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére

Találkozás címmel kortárs művészeti kiállítás nyílt szeptember 1-jén este a Vigadó Galériában. A Magyar Művészeti Akadémia képző-, fotó- valamint iparművészeti alkotásokat felvonultató tárlata a közelgő 52. Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz kapcsolódik. A kiállítás arra a kérdésre keresi a választ, hogy hogyan lehet XXI. századi szemlélettel ábrázolni az eucharisztikus témakört. Az alkotások, körbejárva a témát, izgalmas, művészi válaszokat adnak, továbbá egy kis megállásra, befelé fordulásra, elgondolkodásra késztetnek, hogyan is élünk, mi a fontos, a lényeges az életünkben.

2021. szeptember 2.

Elhunyt Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész, a nemzet művésze

81 éves korában, 2021. augusztus 26-án reggel otthonában, családja körében, Szentendrén elhunyt Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a nemzet művésze. Csíkszentmihályi Róbert sokoldalú, a szobrászat minden területén otthonosan mozgó, gazdag munkásságot teremtő szobrász volt, akinek történelmi emlékművei, emlékszobrai, díszítő jellegű alkotásai, díszkútjai a hazai és külföldi városok közterein, középületeiben lelhetők fel, s számos domborműves emléktáblát, valamint síremléket is készített az elmúlt öt évtizedben. A Magyar Művészeti Akadémia, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Szentendre város Csíkszentmihályi Róbertet saját halottjának tekinti. | A gyászjelentés itt olvasható.

2021. augusztus 26.

Felvidéki Szépművészeti Biennálé

Első alkalommal rendezték meg a Felvidéki Szépművészeti Biennálét az elmozdulás jegyében – Hetven vajdasági, kárpátaljai, erdélyi, felvidéki, magyar- és csehországi magyar alkotó 121 művéből nyílt kiállítás augusztus 6-án a komáromi Limes Galériában. A biennáléra csak hivatásos képzőművészek nevezhettek be az utóbbi három évben készített alkotásaikkal.

2021. augusztus 9.

Áttetsző világ – Akvarell triennálé Egerben

Több mint száz művész mutathatta meg tehetségét a IV. Országos Akvarell Triennálén Egerben. A Kepes Intézetben kiállított alkotásokat július 24-én szakmai zsűri díjazta; ennek tagja volt többek között Csurka Eszter és Földi Péter is. A legrangosabb elismerést, a Magyar Művészeti Akadémia fődíját, Ványai Magdolna festőművész kapta. A rendezvényhez több kísérő kiállítás is kapcsolódik. A kiállítások, melyek a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósulhattak meg, szeptember végéig tekinthetők meg.

2021. július 29.

80 éve született Kő Pál (1941–2020)

Nyolcvan éve, 1941. június 2-án született Kő Pál Kossuth-díjas szobrász, néhai nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagja. Lujos mester (vagy Hevesi Pál – ahogy Jankovics Marcell nevezte el az egykor Hevesen élő, Budapesten alkotó-dolgozó művészt) nemcsak kiváló, egyéni látásmóddal bíró szobrász volt, de művészpedagógus, tanár is. Áttekintve Kő Pál köztéri műveinek jegyzékét, megállapítható, hogy életművében a királyok, uralkodók, hadvezérek emlékművei mellett a magyar kultúra és tudomány, s elsősorban az irodalom kimagasló alkotóinak portrészobrai alkotnak fontos műegyüttest, nem véletlenül emlegették őt úgy, kihangsúlyozva: Kő Pál, magyar szobrász.

2021. június 2.
Első Utolsó