Irodalom
Őszi Irodalmi Gála a Pesti Vigadóban

„Figyelem szunnyadó, csendben mozduló sejtelmeimet"
Interjú Kodolányi Gyulával
József Attila-díj, Prima Primissima díj, a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal – csak néhány elismerés, amelyet Kodolányi Gyula kapott az elmúlt években. Az MMA rendes tagja költő, műfordító, irodalomtörténész, 1990–1994 között miniszterelnökségi államtitkár volt. Számtalan könyv írója, 2010 óta a Magyar Szemle angol nyelvű változatának szerkesztője. 2020. március 15-e óta pedig Kossuth-díjas. A járványról, a személyes találkozás jelentőségéről, az átalakult életről, az előttünk álló lehetőségek esetleges kihasználásáról beszélgettünk vele.

„Jöjj Március, születésem évadja…!" – 77 éves Kiss Benedek költő
Március 19-én ünnepli 77. születésnapját Kiss Benedek kétszeres József Attila-díjas, babérkoszorús költő, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, aki a Kilencek nevű költői csoportosulás egyik tagja, s aki talán egyik legszebb születésnapi ajándékának tekintette két éve a Kossuth-díj átvételét. Ennek apropóján – valamint a Kilencek tavalyi jubileuma kapcsán is – Kiss Benedekkel beszélgettünk. (A még nem publikált beszélgetés két évvel ezelőtt készült, ennek rövidített, szerkesztett változatával köszöntjük őt.)

Elhunyt Csukás István író, a nemzet művésze
Életének 84. évében elhunyt Csukás István költő, író, aki „a magyar kortárs irodalom sok műfajú életműve elismeréseként, az ifjúsági irodalom kiemelkedő és értékteremtő gyarapításáért" lett a nemzet művésze. Generációk nőttek fel olyan legendás meséin, mint a Pom-pom meséi; a Süsü, sárkány; a Mirr-murr; a Nagy Ho-ho-ho-horgász, a Keménykalap és krumpliorr, a Nyár a szigeten és A legkisebb ugrifüles. Mesefigurái örökre velünk maradnak, az életünk részeként. Emellett hang- és tévéjátékok, filmek, színdarabok fűződnek a nevéhez és verseket is írt. A Magyar Művészeti Akadémia Titkárságának sajtóosztálya a DUE-val néhány héttel ezelőtt készített – talán utolsó – interjút az íróval, amelyet itt osztunk meg olvasóinkkal.

Magyar Copperfield
Az író fiatalkorának helyszíneire – például az ötvenes évekbeli Teleki térre, a Népszínház utcába vagy a Köztársaság térre – viszi el az olvasót Bereményi Géza író, az MMA rendes tagja Magyar Copperfield címmel február 20-án megjelent önéletrajzi regénye. „A kezdet kezdetén magamban léteztem. Aztán fölém hajolt a legelső másvalaki, akkortól tudok emlékezni" – ezzel a felütéssel hívja utazásra olvasóit Bereményi a XX. század második felébe, a Magvető Kiadó által megjelentetett önéletrajzi regényében.

Grendel Lajosról elnevezett olvasóterem nyílt Pozsonyban
Alig több mint egy évvel az író halála után Pozsonyban a Szlovák Nemzeti Múzeum – a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában Grendel Lajos olvasótermet nyitottak 2020. február 10-én. Egyrészt a család jóvoltából a hagyaték nagy része ide kerül, a múzeum annak gondozását is elvállalta: Grendel Lajos kéziratait, leveleit, naplóit – az egész szellemi hagyatékát szakemberek dolgozzák fel. Másrészt pedig egy többnyelvű társadalomtudományi könyvtár alakul, melynek az a célja, hogy minőségi kínálatával megszólítsa a város értelmiségi rétegét és diákságát. A megnyitón neves irodalmárok, szerkesztők is jelen voltak, köztük Szigeti László, a Kalligram egykori igazgatója, Tóth László költő, az MMA levelező tagja, és Rudolf Chmel irodalomtörténész.