Vári Fábián László Fotók: Varga Márta, Pannon RTV

Vári Fábián László nagy sikerű estje Szegeden és Magyarkanizsán

Kultúránk a túlélés záloga

A magyar sors határai címmel tartott zenés irodalmi estet Szegeden február 22-én, majd másnap Magyarkanizsán a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális munkacsoportja, amelynek meghívott vendége Vári Fábián László, Kossuth-díjas író, költő volt, a kárpátaljai és az egyetemes magyar irodalom egyik legjelesebb kortárs alkotója.
2024. március 4.

Elhunyt Csukás István író, a nemzet művésze

Életének 84. évében elhunyt Csukás István költő, író, aki „a magyar kortárs irodalom sok műfajú életműve elismeréseként, az ifjúsági irodalom kiemelkedő és értékteremtő gyarapításáért" lett a nemzet művésze. Generációk nőttek fel olyan legendás meséin, mint a Pom-pom meséi; a Süsü, sárkány; a Mirr-murr; a Nagy Ho-ho-ho-horgász, a Keménykalap és krumpliorr, a Nyár a szigeten és A legkisebb ugrifüles. Mesefigurái örökre velünk maradnak, az életünk részeként. Emellett hang- és tévéjátékok, filmek, színdarabok fűződnek a nevéhez és verseket is írt. A Magyar Művészeti Akadémia Titkárságának sajtóosztálya a DUE-val néhány héttel ezelőtt készített – talán utolsó interjút az íróval, amelyet itt osztunk meg olvasóinkkal.

2020. február 24.

Magyar Copperfield

Az író fiatalkorának helyszíneire – például az ötvenes évekbeli Teleki térre, a Népszínház utcába vagy a Köztársaság térre – viszi el az olvasót Bereményi Géza író, az MMA rendes tagja Magyar Copperfield címmel február 20-án megjelent önéletrajzi regénye. „A kezdet kezdetén magamban léteztem. Aztán fölém hajolt a legelső másvalaki, akkortól tudok emlékezni" – ezzel a felütéssel hívja utazásra olvasóit Bereményi a XX. század második felébe, a Magvető Kiadó által megjelentetett önéletrajzi regényében.

2020. február 21.

Grendel Lajosról elnevezett olvasóterem nyílt Pozsonyban

Alig több mint egy évvel az író halála után Pozsonyban a Szlovák Nemzeti Múzeum – a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában Grendel Lajos olvasótermet nyitottak 2020. február 10-én. Egyrészt a család jóvoltából a hagyaték nagy része ide kerül, a múzeum annak gondozását is elvállalta: Grendel Lajos kéziratait, leveleit, naplóit – az egész szellemi hagyatékát szakemberek dolgozzák fel. Másrészt pedig egy többnyelvű társadalomtudományi könyvtár alakul, melynek az a célja, hogy minőségi kínálatával megszólítsa a város értelmiségi rétegét és diákságát. A megnyitón neves irodalmárok, szerkesztők is jelen voltak, köztük Szigeti László, a Kalligram egykori igazgatója, Tóth László költő, az MMA levelező tagja, és Rudolf Chmel irodalomtörténész.

2020. február 11.

„Egy ember addig él, amíg őrzi az emlékezet"

Szabó Magdára emlékezett az MMA

Abigél titkai címmel tartott emlékestet a Magyar Művészeti Akadémia 2020. február 5-én a Pesti Vigadóban a 103 éve született Szabó Magda (1917–2007) tiszteletére. A legendás írónő életművét a Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes művész Piros Ildikó tolmácsolta. Töredékek hangzottak el – egyebek mellett – az Ajtó, a Katalin utca és az Abigél című művekből. A nézőtéren helyet foglalt többek között Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége, Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója, és Huszti Péter, az MMA rendes tagja is.

2020. február 7.

90 éve született Csoóri Sándor

A Magyar Művészeti Akadémia a néhai nemzet művésze, Csoóri Sándor 90. születésnapjára emlékezett 2020. február 3-án a Pesti Vigadó Sinkovits Imre Kamaraszínpadán. A Szó-Szín-Játék sorozatban „…én láttam a világot." címmel idézte meg a költőt Bálint Márta színművész, Komáromi Márton hegedűművész és Rátóti Zoltán színművész, az MMA rendes tagja. Csoóri monográfusa, Görömbei András így foglalta össze az író jelentőségét: „Több mint fél évszázad óta ad folyamatosan megkerülhetetlen kihívásokat a magyar szellemi életnek. Csoóri költőként, esszéistaként, szociográfusként, forgatókönyvíróként, szerkesztőként és közéleti szereplőként egyaránt a »praxis« és a »poézis« teljességére törekedett. Alkotásainak szellemi mozgásformái mind-mind egy átfogó művészi világnézet részeként állnak helyt, egymás értelmezését erősítik, ugyanabba az irányba hatnak." Az est szerkesztő-rendezője Rátóti Zoltán, kiváló művész, a Színházművészeti Tagozat vezetője volt.

2020. február 3.
Első Utolsó