„Én képeket akarok látni a falakon"
Magyar Festészet Napja 2024
Egy rendezvénysorozat, melyhez az ország és a Kárpát-medence művészeti közélete évről-évre csatlakozik. Együtt ünnepeljük a Magyar Festészet Napját, azt, hogy van festészet, van magyar festészet, van jó magyar festészet, ami mögött kiváló művészek állnak és hogy mindez összeköt, és nem elválaszt minket egymástól. Október 12-e és november 24-e között a Pesti Vigadó kiállítótereit a kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg, széleskörű áttekintést adva a mai tendenciákról. A Vigadó mellett a Műcsarnok is kiemelt helyszíne a rendezvénysorozatnak. A festészet napi események megrendezését idén is támogatja a Magyar Művészeti Akadémia.
Egy rendezvénysorozat, melyhez az ország és a Kárpát-medence művészeti közélete évről-évre csatlakozik. Együtt ünnepeljük a Magyar Festészet Napját, azt, hogy van festészet, van magyar festészet, van jó magyar festészet, ami mögött kiváló művészek állnak és hogy mindez összeköt, és nem elválaszt minket egymástól. Október 12-e és november 24-e között a Pesti Vigadó kiállítótereit a kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg, széleskörű áttekintést adva a mai tendenciákról. A Vigadó mellett a Műcsarnok is kiemelt helyszíne a rendezvénysorozatnak. A festészet napi események megrendezését idén is támogatja a Magyar Művészeti Akadémia.
„Mit tesz a festő? Színt kever, pigmentet old, felületet alakít, síkba teret formáz, anyagot gyúr látvánnyá, a látványból mondandót, üzenetet képez. Környezetet, életteret ruház fel szépséggel harmóniával, kérdőjelekkel és felkiáltójelekkel. Felzaklat és elsimít, könnyekre fakaszt, üvöltésre késztet és megnyugtat. A festő a látható világ esszenciáját gyúrja képanyaggá. De a festő ennél sokkal többet tesz: hozzáállást, látásmódot, szemléletet alakít. Mai szóhasználattal élve tematizál, mert a festő nemcsak a látványra éhes, hanem a látvány mögött rejlő mozgatókra, történetekre, érzésekre és élményekre, számításokra és gondolatokra, éppen úgy, ahogy a szemlélő, ahogy a festmény előtt áll. Éppen ezért a festészet, bár helytől és időtől független nyelvezet, mégis akkor teljes érvényű, ha magán hordozza annak az időnek és térnek a jellemzőit, ahol született. Ha van magyar kultúra, ha van mai érzület és van közösségi tér, ami a szellemi létünket meghatározza, akkor kell, hogy legyen egy olyan alkalom, amikor a gondolatnak, az átélésnek, a szakmai felkészültségnek a hitelességét ünnepeljük. A festészet az ember legősibb örökségeinek sorában áll, ma is ugyanolyan érvénnyel bír, mint évezredekkel ezelőtt. A Magyar Festészet Napja ezt a szellemi alapállást tartja fenn és ennek kíván a jövőben is érvényt szerezni."
A Magyar Festészet Napja rendezvénysorozat idén 22. alkalommal kerül megrendezésre október 18-a Szent Lukács, a festők védőszentjének ünnepe köré szerveződve. A mára több mint egy hónapon át tartó művészeti ünnephez múzeumok, galériák, művelődési házak, különböző kulturális terek éppúgy csatlakoznak, mint maguk a festőművészek.
A festészet napja népszerűsége több mint két évtizede ível felelfelé. A képzőművész szakma és a művészetkedvelők körében egyaránt népszerű esemény célja, hogy erősítse a köztudatban a magyar festészet jelentőségét, és hangsúlyozza szerepét a hazai kulturális életben. Ugyanakkor fontos feladata a festészeti szakma képviselőinek összefogása, a szakmai közösségek építése, erősítése is. Központi nagy kiállítás összefoglaló jellegénél fogva pedig hiánypótló funkciót tölt be a szemle jellegű kiállítások körében.
A Magyar Festészet Napja jelentőségét 2020-ban Magyar Örökség díjjal ismerték el.
A magyar festészet missziójához csatlakozók között megtalálhatjuk hazánk legjelentősebb intézményeit, mint a Műcsarnok vagy a Pesti Vigadó, de a kisebb települések galériáit, művelődési és közösségi házait is. A Magyar Festészet Napja szakmai szerveződés, amely igyekszik a társadalom szakmán kívüli rétegét is megszólítani, amely a magas színvonalú szakmaiság mellett támogatja az amatőr és diák kezdeményezéseket is, bázisokat építve a magyar festészet számára.
Magyar Festészet Napja a Vigadóban
2024. október 12. - november 24.
A Pesti Vigadó, a Magyar Művészeti Akadémia székháza reprezentatív kiállítótereit több, mint egy hónapon keresztül a kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg, széleskörű áttekintést adva a mai tendenciákról. Mindezt egy üvegfestészeti kiállítás, valamint a Magyar Festészet Napja Alapítvány kurátorainak műveiből rendezett tárlat gazdagítja. A megnyitó ünnepségen három szakmai díj kerül átadásra, melyeket a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Magyar Művészeti Akadémia támogat.
A kiállítás kurátorai: Horváth Dániel festőművész, Gaál József képzőművész, az MMA rendes tagja, Verebes György festőművész, Czifrák László szilikátművész-restaurátor, Hudatsek László festőművész.
Szervező: Magyar Festészet Napja Alapítvány
A kiállításon – a 22 éves hagyománynak megfelelően – doyenek-festőmesterek, a középgeneráció és a fiatal generáció műveit szekciónként tekintheti meg a közönség.
Az Élő Magyar Festészet három szekciójának kurátorai:
Doyenek: Verebes György Munkácsy-díjas festőművész, Érdemes Művész, az MMA rendes tagja
Középgeneráció: Gaál József Munkácsy-díjas festőművész
Fiatalok: Horváth Dániel festőművész
Az immár évtizedes hagyományra visszatekintő, a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott Életmű-díjat egy 70 év feletti doyen kapja. A Magyar Művészeti Akadémia Festészeti-díját egy művészetében érett, szakmailag kiemelkedő személy veheti át a középgenerációból. A fiatalon elhunyt nagybányai festőtehetségről elnevezett, szintén a KIM által támogatott Maticska Jenő-díjat pedig egy fiatal alkotó kapja.
Az Élő Magyar Festészet kiállítással egyidőben megnyílik és megtekinthető a Vigadó alagsorában berendezett Kurátorok és Kortárs magyar üvegfestészet című tárlat. A Kurátorok kiállítás a Magyar Festészet Napja valaha volt kurátorainak műveit mutatja be, huszonkét művész alkotásai jelennek meg a tárlaton, kurátora Hudatsek László festőművész. A Kortárs magyar üvegfestészet kiállítás kurátora Czifrák László szilikátművész.
Magyar Festészet Napja a Műcsarnokban, a Magyar Művészeti Akadémia intézményében
Hommage – Tiszteletadás | Keserü Ilona kiállítása
Kiállítás ideje: 2024. október 11. – 2025. január 26.
Keserü Ilona a jelenkori magyar festészet világszerte elismert alkotója. A közel kilencven éve rajzoló-festő művész műveiből idén ősszel a Műcsarnok három legnagyobb terében rendezett kiállításnak fő fókusza a tiszteletadás. Az hommage-képek címzettjei nagyra becsült mesterek, pályatársak, példaképek, költő barátok, mint Martyn Ferenc, Korniss Dezső, Ottlik Géza, Vidovszky László, Weöres Sándor, Bódy Gábor és Ország Lili. Helyet kapnak olyan képsorozatok, mint az Üzenetek, a Szuszék-tanulmányok, a Képződő tér és az Utóképek című munkák. A Műcsarnok egyik termében rekonstruáljuk a Hang–Szín–Tér zenei és képzőművészeti installációt, amelyet Keserü Ilona Vidovszky Lászlóval közösen készített.
Kurátor: Kondor-Szilágyi Mária.
A kor falán | Kulinyi István naplója
Kiállítás ideje: 2024. október 25. – 2025. január 12.
„A festő hivatását alapvetően határozza meg az építőmesteri vonás. Mindig új szellemi alaprajznak megfelelően kell állványozni és építeni. Új formákat, új módszereket, eszközöket kell keresni, hogy értelmezni tudjuk a tartalmakat, mindig új megoldásokat keresve azokra a kérdésekre, melyeket az örök mozgásban levő emberi világ felvet." (Fischer Ernő)
Kulinyi István képzőművész, az MMA rendes tagja művészetét olyan aporetikus gondolkodásmód határozza meg, amelyben az igazságot kereső attitűd során a töprengő, elemző szemléletű művész minden lehetséges megoldást sorra vesz. Kiállításának fókuszában az elmúlt 4-5 év társadalmi és egzisztenciális jelenségeire reflektáló, kvázi naplóként alkotott munkái szerepelnek, festmények, digitális alkotások, fotók, video-morzsák és versek, valamint az életmű korábbi alkotásai mai utódaival együtt helyezve párbeszédbe, kurátor: Garami Gréta.
Šwierkiewicz Róbert: Végtelen hal
Kiállítás ideje: 2024. november 8. – 2025. január 19.
Šwierkiewicz Róbert (1942 – 2019): festőművész, a második világháború utáni magyar avantgárd képzőművészet meghatározó alakja. Alkotásaira jellemző, hogy teljes szabadsággal használta fel a XX. századi stílusirányzatokat: az arte povera, az absztrakt expresszionizmus, a pop-art, mail-art, a Fluxus illetve a távolkeleti tradicionális művészet jellemzőit, és hozta létre festményeit, assemblage-ait, objektjeit. Éppúgy készített sokszorosított grafikákat, mint kisfilmeket vagy tervezett akciókat, performanszokat. A XERTOX csoport alapító tagja volt. Emlékkiállításán gazdag művészi hagyatékából válogatunk. Kurátor: Rockenbauer Zoltán, szakmai tanácsadó: Koch Judit.
A szép rettenete | Jovián György kiállítása
Kiállítás ideje: 2024. november 15. – 2025. január 19.
Jovián György festőművész, az MMA rendes tagja sajátos romlás-esztétikájának elemeit immár több évtizede ismerjük. A Bontás-sorozat szuper- vagy hiperrealizmusa egy 2009-es, párizsi inspirációk nyomán született képpel indult. Az azóta eltelt évek pedig komoly kutató- és terepmunka nyomán mind újabb- és újabb víziókat szültek az ember-építette világ ember általi elpusztításáról, a magunk tervezte világ kivéreztetéséről, a háborúskodás előszeléről. Csakhogy Jovián rút-ábrázolása egyáltalán nem tagadása semminek. Sőt, a karakterisztikus elemek rúttá növelésével sem kíván ironikus és szatirikus hatást kelteni. A rút mint romlás, elmúlás az élet része, és azon belül kell megtalálnia helyét. Ellenkező esetben elviselhetetlenné válna mindaz, amivel azáltal és ezen túl szembesülnünk kell. Hogyan viseljük el, ha valamit így akart a sors? A szemlélő érzékeny semlegességével. Meg lehet-e festeni a felbomló, pusztuló, széteső világot fotografikus részletességgel? Meg, hiszen akár akarjuk látni a világot, akár nem, az ott lesz előttünk. Az, aminek a megismerését én választom meg (ami a saját műtermembe jön el hozzám, vagy amihez én megyek oda) azt ugyanúgy látom, mint a romlás elkerülhetetlen dokumentumait az utcán, az út mellett az építőtelepen, a piaci mészárszéken.
A kiállítás Jovián György újabb munkáiból válogat, miközben kitekintéssel van azokra az inspirációkra, korábbi művekre, amelyek nélkül a kortárs darabok képi világa nehezebben lenne érthető, kurátor: Zuh Deodáth.
A Magyar Festészet Napja története
A magyar festők ünnepének gondolata Bráda Tibor Munkácsy-díjas festőművész tudatában jelent meg a diószegi úti műtermében már a 80-as években. Lelkesen beszélt róla, nagy szabadtéri kiállításra gondolt, s a festők utcájára. Az elképzelés 2001-ben konkretizálódott.
A bátorításban, s a megvalósításban Szentgyörgyi József és Fabók Gyula festőművészek, valamint Zsolnay Gábor vállalkozó is mellé állt. Még ebben az évben a XI. kerületi önkormányzat támogatását is sikerült megnyerni.
A vállalkozás célja a jelenkori kortárs magyar festészet valamennyi irányzatának, azaz teljes skálájának bemutatása a széles nyilvánosság előtt. A Magyar Festészet Napja először 2002 őszén került megrendezésre a Feneketlen tó partján, szabadtéri kiállításként: október 18-án, Szent Lukács, a festők védőszentjének napján. Mivel az esős időjárás megzavarta a lebonyolítást, a Bráda Tibor köré szerveződő munkacsoport úgy döntött, hogy a következő évben nagy kiállítótérben kell bemutatkozni.
Az alulról jövő kezdeményezés az évek során olyan népszerűségre tett szert, hogy Budapest szinte valamennyi kerületének galériái és a vidéki városok múzeumai is csatlakoztak; s később az elszakított országrészek festőcsoportosulásai is. A pár napos programból másfél hónapig tartó fesztivál lett, s a bemutatkozás programja, koncepciója is kikristályosodott.
A rendezvény támogatói: Magyar Művészeti Akadémia, Nemzeti Kulturális Alap, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Színház, Szolnoki Művésztelep
Programok
Október 11. 18.00
MINIKÉPEK
Helyszín: Vízivárosi Galéria (1027 Budapest, Kapás u. 55.)
Megnyitja: Feledy Balázs művészeti író
Kurátor: Zöld Anikó festőművész
Megtekinthető: 2024. november 11-ig (K-P: 13:00-18:00, Szo: 10-14, V-H: zárva)
Október 13. 11.00
SZINONÍMA II.
Kortárs festőművészek parafrázisai gyermekmunkákra
Mester Galéria (1095 Budapest, Mester utca 5.)
Kiállítást megnyitja: Sipos Endre művészetfilozófus
Kurátor: Vincze Angéla képzőművész
A kiállítás megtekinthető: 2024. október 31-ig
(K-P: 10:00-18:00, Szo-V: zárva)
Október 27. 11.00
IDŐTLEN - A Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete (MROE) kiállítása
Helyszín: Ferencvárosi Művelődési Központ (1096 Budapest, Haller u. 27.)
Megnyitja: Somody Beáta művésztanár, a MROE elnöke
Kurátor: Vincze Angéla képzőművész
A kiállítás megtekinthető: 2024. 11. 17-ig
(H-Sz.: 9.00-20.00)
Október 12. 16.30
ÉLŐ MAGYAR FESTÉSZET 2024
Doyenek ǀ Középgeneráció ǀ Fiatal generáció című kiállítás és díjátadó ünnepség
Helyszín: Pesti Vigadó (Budapest, V. Vigadó tér 2.)
Köszöntőt mond: Verebes György a Magyar Festészet Napja elnöke
Megnyitja: Dr. Bellák Gábor művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa
Közreműködik: Dresch Mihály Kossuth-díjas zenész
Megtekinthető: 2024. november 24-ig
(H-Szo: 10.00-20.00, V: 10.00-19.00)
Október 18. 18.00
ROBBANÁS - XIII. NŐI VONAL kiállítás
Megnyitja: Sinkó István képzőművész, az MMA levelező tagja
Közreműködik: Gál Katalin zongoraművész és Vati Luca modern táncművész
Kurátor: Vincze Angéla festőművész
Megtekinthető: 2024. november 16-ig
(K, Sze, P:16.00-18.00, Szo: 10.00-13.00)
Október 19.
A Képzőművészet Ünnepe Szolnokon 2024
Dréher János Munkácsy-díjas képzőművész Fénytakaró című kiállítása
Megnyitja: Pataki Gábor művészettörténész
Helyszín: Szolnoki Művésztelep Kert Galéria (Gutenberg tér 12.)
Időpont: 2024. október 19. 11.00 óra
Megtekinthető: 2024. november 12-ig
Face2Face kamarakoncert
Helyszín: Szolnoki Művésztelep Kert Galéria
Időpont: 2024. október 19. 12.00
Utána
A Grafikai Műhely és Rajzstúdió Galériában a Szolnoki Művésztelep kiállítása megtekinthető
Élő festés -Széchenyi Gimnázium művészeti szakgimnáziumi tagozatának diákjai alkotnak a művésztelep ősparkjában
Festebéd a Művésztelep kertjében
XI. Szolnoki Bronzszobrászati Szimpózium kiállítása
Megnyitja: Karmó Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész
Helyszín: Damjanich János Múzeum Időszaki kiállítások terme (Kossuth tér 4.)
Időpont: 2024. október 19. 14.30 óra
Megtekinthető: 2024. december 15-ig
Közben a Kossuth téren megtekinthető
A Magiszter Középiskola Művészeti Szakgimnáziuma Színerő című kiállítása a Kultúrpincében (a Városháza alatt, Kossuth tér 9.)
Nagy Dénes Nyári Etűdök című kiállítása a Verseghy Ferenc Könyvtár Művészeti Szalonban (Kossuth tér 2.)
Lévay Jenő Munkácsy-díjas képzőművész Harmonogramok című kiállítása a TISZApART Moziban (Templom út 4.)
FÉNY - A Szolnoki Képzőművészeti Társaság kiállítása és díjátadó gála
Megnyitja: Dr. Nátyi Róbert művészettörténész
I. Helyszín: Aba-Novák Agóra Galéria (Hild tér 1.)
Időpont: 2024. október 19. 15.30 óra
II. Helyszín: Szolnoki Galéria (Templom út 2.)
Megnyitja: Dr. Nátyi Róbert művészettörténész
Időpont: 2024. október 19. 17.00 óra
Megtekinthető: 2024. december 15-ig
18.00 A színek hangja – Közös zenélés az Ethnosounddal a Tiszai hajósok terén (Rendezvénysátor)
19.30 Merítés - Nagy Dénes kiállítása a Lajka Kultúrművekben (Szapáry u. 31.)
20.00 Anka és a Bőgő Masina koncert a Lajka Kultúrművekben
(Verebes György festőművész, az MMA rendes tagja)
A Magyar Festészet Napja rendezvénysorozat idén 22. alkalommal kerül megrendezésre október 18-a Szent Lukács, a festők védőszentjének ünnepe köré szerveződve. A mára több mint egy hónapon át tartó művészeti ünnephez múzeumok, galériák, művelődési házak, különböző kulturális terek éppúgy csatlakoznak, mint maguk a festőművészek.
A festészet napja népszerűsége több mint két évtizede ível felelfelé. A képzőművész szakma és a művészetkedvelők körében egyaránt népszerű esemény célja, hogy erősítse a köztudatban a magyar festészet jelentőségét, és hangsúlyozza szerepét a hazai kulturális életben. Ugyanakkor fontos feladata a festészeti szakma képviselőinek összefogása, a szakmai közösségek építése, erősítése is. Központi nagy kiállítás összefoglaló jellegénél fogva pedig hiánypótló funkciót tölt be a szemle jellegű kiállítások körében.
A Magyar Festészet Napja jelentőségét 2020-ban Magyar Örökség díjjal ismerték el.
A magyar festészet missziójához csatlakozók között megtalálhatjuk hazánk legjelentősebb intézményeit, mint a Műcsarnok vagy a Pesti Vigadó, de a kisebb települések galériáit, művelődési és közösségi házait is. A Magyar Festészet Napja szakmai szerveződés, amely igyekszik a társadalom szakmán kívüli rétegét is megszólítani, amely a magas színvonalú szakmaiság mellett támogatja az amatőr és diák kezdeményezéseket is, bázisokat építve a magyar festészet számára.
Magyar Festészet Napja a Vigadóban
2024. október 12. - november 24.
A Pesti Vigadó, a Magyar Művészeti Akadémia székháza reprezentatív kiállítótereit több, mint egy hónapon keresztül a kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg, széleskörű áttekintést adva a mai tendenciákról. Mindezt egy üvegfestészeti kiállítás, valamint a Magyar Festészet Napja Alapítvány kurátorainak műveiből rendezett tárlat gazdagítja. A megnyitó ünnepségen három szakmai díj kerül átadásra, melyeket a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Magyar Művészeti Akadémia támogat.
A kiállítás kurátorai: Horváth Dániel festőművész, Gaál József képzőművész, az MMA rendes tagja, Verebes György festőművész, Czifrák László szilikátművész-restaurátor, Hudatsek László festőművész.
Szervező: Magyar Festészet Napja Alapítvány
A kiállításon – a 22 éves hagyománynak megfelelően – doyenek-festőmesterek, a középgeneráció és a fiatal generáció műveit szekciónként tekintheti meg a közönség.
Az Élő Magyar Festészet három szekciójának kurátorai:
Doyenek: Verebes György Munkácsy-díjas festőművész, Érdemes Művész, az MMA rendes tagja
Középgeneráció: Gaál József Munkácsy-díjas festőművész
Fiatalok: Horváth Dániel festőművész
Az immár évtizedes hagyományra visszatekintő, a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott Életmű-díjat egy 70 év feletti doyen kapja. A Magyar Művészeti Akadémia Festészeti-díját egy művészetében érett, szakmailag kiemelkedő személy veheti át a középgenerációból. A fiatalon elhunyt nagybányai festőtehetségről elnevezett, szintén a KIM által támogatott Maticska Jenő-díjat pedig egy fiatal alkotó kapja.
Az Élő Magyar Festészet kiállítással egyidőben megnyílik és megtekinthető a Vigadó alagsorában berendezett Kurátorok és Kortárs magyar üvegfestészet című tárlat. A Kurátorok kiállítás a Magyar Festészet Napja valaha volt kurátorainak műveit mutatja be, huszonkét művész alkotásai jelennek meg a tárlaton, kurátora Hudatsek László festőművész. A Kortárs magyar üvegfestészet kiállítás kurátora Czifrák László szilikátművész.
Magyar Festészet Napja a Műcsarnokban, a Magyar Művészeti Akadémia intézményében
Hommage – Tiszteletadás | Keserü Ilona kiállítása
Kiállítás ideje: 2024. október 11. – 2025. január 26.
Keserü Ilona a jelenkori magyar festészet világszerte elismert alkotója. A közel kilencven éve rajzoló-festő művész műveiből idén ősszel a Műcsarnok három legnagyobb terében rendezett kiállításnak fő fókusza a tiszteletadás. Az hommage-képek címzettjei nagyra becsült mesterek, pályatársak, példaképek, költő barátok, mint Martyn Ferenc, Korniss Dezső, Ottlik Géza, Vidovszky László, Weöres Sándor, Bódy Gábor és Ország Lili. Helyet kapnak olyan képsorozatok, mint az Üzenetek, a Szuszék-tanulmányok, a Képződő tér és az Utóképek című munkák. A Műcsarnok egyik termében rekonstruáljuk a Hang–Szín–Tér zenei és képzőművészeti installációt, amelyet Keserü Ilona Vidovszky Lászlóval közösen készített.
Kurátor: Kondor-Szilágyi Mária.
A kor falán | Kulinyi István naplója
Kiállítás ideje: 2024. október 25. – 2025. január 12.
„A festő hivatását alapvetően határozza meg az építőmesteri vonás. Mindig új szellemi alaprajznak megfelelően kell állványozni és építeni. Új formákat, új módszereket, eszközöket kell keresni, hogy értelmezni tudjuk a tartalmakat, mindig új megoldásokat keresve azokra a kérdésekre, melyeket az örök mozgásban levő emberi világ felvet." (Fischer Ernő)
Kulinyi István képzőművész, az MMA rendes tagja művészetét olyan aporetikus gondolkodásmód határozza meg, amelyben az igazságot kereső attitűd során a töprengő, elemző szemléletű művész minden lehetséges megoldást sorra vesz. Kiállításának fókuszában az elmúlt 4-5 év társadalmi és egzisztenciális jelenségeire reflektáló, kvázi naplóként alkotott munkái szerepelnek, festmények, digitális alkotások, fotók, video-morzsák és versek, valamint az életmű korábbi alkotásai mai utódaival együtt helyezve párbeszédbe, kurátor: Garami Gréta.
Šwierkiewicz Róbert: Végtelen hal
Kiállítás ideje: 2024. november 8. – 2025. január 19.
Šwierkiewicz Róbert (1942 – 2019): festőművész, a második világháború utáni magyar avantgárd képzőművészet meghatározó alakja. Alkotásaira jellemző, hogy teljes szabadsággal használta fel a XX. századi stílusirányzatokat: az arte povera, az absztrakt expresszionizmus, a pop-art, mail-art, a Fluxus illetve a távolkeleti tradicionális művészet jellemzőit, és hozta létre festményeit, assemblage-ait, objektjeit. Éppúgy készített sokszorosított grafikákat, mint kisfilmeket vagy tervezett akciókat, performanszokat. A XERTOX csoport alapító tagja volt. Emlékkiállításán gazdag művészi hagyatékából válogatunk. Kurátor: Rockenbauer Zoltán, szakmai tanácsadó: Koch Judit.
A szép rettenete | Jovián György kiállítása
Kiállítás ideje: 2024. november 15. – 2025. január 19.
Jovián György festőművész, az MMA rendes tagja sajátos romlás-esztétikájának elemeit immár több évtizede ismerjük. A Bontás-sorozat szuper- vagy hiperrealizmusa egy 2009-es, párizsi inspirációk nyomán született képpel indult. Az azóta eltelt évek pedig komoly kutató- és terepmunka nyomán mind újabb- és újabb víziókat szültek az ember-építette világ ember általi elpusztításáról, a magunk tervezte világ kivéreztetéséről, a háborúskodás előszeléről. Csakhogy Jovián rút-ábrázolása egyáltalán nem tagadása semminek. Sőt, a karakterisztikus elemek rúttá növelésével sem kíván ironikus és szatirikus hatást kelteni. A rút mint romlás, elmúlás az élet része, és azon belül kell megtalálnia helyét. Ellenkező esetben elviselhetetlenné válna mindaz, amivel azáltal és ezen túl szembesülnünk kell. Hogyan viseljük el, ha valamit így akart a sors? A szemlélő érzékeny semlegességével. Meg lehet-e festeni a felbomló, pusztuló, széteső világot fotografikus részletességgel? Meg, hiszen akár akarjuk látni a világot, akár nem, az ott lesz előttünk. Az, aminek a megismerését én választom meg (ami a saját műtermembe jön el hozzám, vagy amihez én megyek oda) azt ugyanúgy látom, mint a romlás elkerülhetetlen dokumentumait az utcán, az út mellett az építőtelepen, a piaci mészárszéken.
A kiállítás Jovián György újabb munkáiból válogat, miközben kitekintéssel van azokra az inspirációkra, korábbi művekre, amelyek nélkül a kortárs darabok képi világa nehezebben lenne érthető, kurátor: Zuh Deodáth.
A Magyar Festészet Napja története
A magyar festők ünnepének gondolata Bráda Tibor Munkácsy-díjas festőművész tudatában jelent meg a diószegi úti műtermében már a 80-as években. Lelkesen beszélt róla, nagy szabadtéri kiállításra gondolt, s a festők utcájára. Az elképzelés 2001-ben konkretizálódott.
A bátorításban, s a megvalósításban Szentgyörgyi József és Fabók Gyula festőművészek, valamint Zsolnay Gábor vállalkozó is mellé állt. Még ebben az évben a XI. kerületi önkormányzat támogatását is sikerült megnyerni.
A vállalkozás célja a jelenkori kortárs magyar festészet valamennyi irányzatának, azaz teljes skálájának bemutatása a széles nyilvánosság előtt. A Magyar Festészet Napja először 2002 őszén került megrendezésre a Feneketlen tó partján, szabadtéri kiállításként: október 18-án, Szent Lukács, a festők védőszentjének napján. Mivel az esős időjárás megzavarta a lebonyolítást, a Bráda Tibor köré szerveződő munkacsoport úgy döntött, hogy a következő évben nagy kiállítótérben kell bemutatkozni.
Az alulról jövő kezdeményezés az évek során olyan népszerűségre tett szert, hogy Budapest szinte valamennyi kerületének galériái és a vidéki városok múzeumai is csatlakoztak; s később az elszakított országrészek festőcsoportosulásai is. A pár napos programból másfél hónapig tartó fesztivál lett, s a bemutatkozás programja, koncepciója is kikristályosodott.
A rendezvény támogatói: Magyar Művészeti Akadémia, Nemzeti Kulturális Alap, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Színház, Szolnoki Művésztelep
Magyar Festészet Napja 2024
„Én képeket akarok látni a falakon, hogy újra kinyissák elém a világot…"
(Babits Mihály)
(Babits Mihály)
Programok
Október 11. 18.00
MINIKÉPEK
Helyszín: Vízivárosi Galéria (1027 Budapest, Kapás u. 55.)
Megnyitja: Feledy Balázs művészeti író
Kurátor: Zöld Anikó festőművész
Megtekinthető: 2024. november 11-ig (K-P: 13:00-18:00, Szo: 10-14, V-H: zárva)
Október 13. 11.00
SZINONÍMA II.
Kortárs festőművészek parafrázisai gyermekmunkákra
Mester Galéria (1095 Budapest, Mester utca 5.)
Kiállítást megnyitja: Sipos Endre művészetfilozófus
Kurátor: Vincze Angéla képzőművész
A kiállítás megtekinthető: 2024. október 31-ig
(K-P: 10:00-18:00, Szo-V: zárva)
Október 27. 11.00
IDŐTLEN - A Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete (MROE) kiállítása
Helyszín: Ferencvárosi Művelődési Központ (1096 Budapest, Haller u. 27.)
Megnyitja: Somody Beáta művésztanár, a MROE elnöke
Kurátor: Vincze Angéla képzőművész
A kiállítás megtekinthető: 2024. 11. 17-ig
(H-Sz.: 9.00-20.00)
Október 12. 16.30
ÉLŐ MAGYAR FESTÉSZET 2024
Doyenek ǀ Középgeneráció ǀ Fiatal generáció című kiállítás és díjátadó ünnepség
Helyszín: Pesti Vigadó (Budapest, V. Vigadó tér 2.)
Köszöntőt mond: Verebes György a Magyar Festészet Napja elnöke
Megnyitja: Dr. Bellák Gábor művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa
Közreműködik: Dresch Mihály Kossuth-díjas zenész
Megtekinthető: 2024. november 24-ig
(H-Szo: 10.00-20.00, V: 10.00-19.00)
Október 18. 18.00
ROBBANÁS - XIII. NŐI VONAL kiállítás
Megnyitja: Sinkó István képzőművész, az MMA levelező tagja
Közreműködik: Gál Katalin zongoraművész és Vati Luca modern táncművész
Kurátor: Vincze Angéla festőművész
Megtekinthető: 2024. november 16-ig
(K, Sze, P:16.00-18.00, Szo: 10.00-13.00)
Október 19.
A Képzőművészet Ünnepe Szolnokon 2024
Dréher János Munkácsy-díjas képzőművész Fénytakaró című kiállítása
Megnyitja: Pataki Gábor művészettörténész
Helyszín: Szolnoki Művésztelep Kert Galéria (Gutenberg tér 12.)
Időpont: 2024. október 19. 11.00 óra
Megtekinthető: 2024. november 12-ig
Face2Face kamarakoncert
Helyszín: Szolnoki Művésztelep Kert Galéria
Időpont: 2024. október 19. 12.00
Utána
A Grafikai Műhely és Rajzstúdió Galériában a Szolnoki Művésztelep kiállítása megtekinthető
Élő festés -Széchenyi Gimnázium művészeti szakgimnáziumi tagozatának diákjai alkotnak a művésztelep ősparkjában
Festebéd a Művésztelep kertjében
XI. Szolnoki Bronzszobrászati Szimpózium kiállítása
Megnyitja: Karmó Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész
Helyszín: Damjanich János Múzeum Időszaki kiállítások terme (Kossuth tér 4.)
Időpont: 2024. október 19. 14.30 óra
Megtekinthető: 2024. december 15-ig
Közben a Kossuth téren megtekinthető
A Magiszter Középiskola Művészeti Szakgimnáziuma Színerő című kiállítása a Kultúrpincében (a Városháza alatt, Kossuth tér 9.)
Nagy Dénes Nyári Etűdök című kiállítása a Verseghy Ferenc Könyvtár Művészeti Szalonban (Kossuth tér 2.)
Lévay Jenő Munkácsy-díjas képzőművész Harmonogramok című kiállítása a TISZApART Moziban (Templom út 4.)
FÉNY - A Szolnoki Képzőművészeti Társaság kiállítása és díjátadó gála
Megnyitja: Dr. Nátyi Róbert művészettörténész
I. Helyszín: Aba-Novák Agóra Galéria (Hild tér 1.)
Időpont: 2024. október 19. 15.30 óra
II. Helyszín: Szolnoki Galéria (Templom út 2.)
Megnyitja: Dr. Nátyi Róbert művészettörténész
Időpont: 2024. október 19. 17.00 óra
Megtekinthető: 2024. december 15-ig
18.00 A színek hangja – Közös zenélés az Ethnosounddal a Tiszai hajósok terén (Rendezvénysátor)
19.30 Merítés - Nagy Dénes kiállítása a Lajka Kultúrművekben (Szapáry u. 31.)
20.00 Anka és a Bőgő Masina koncert a Lajka Kultúrművekben