Bemutatták a T'örökségünk című antológiát
A Magyar Szemle Alapítvány és az Országút kulturális, közéleti, művészeti lap idén megkülönböztetett figyelemmel fókuszál a magyar–török diplomáciai kapcsolatok felvételének századik évfordulójára. Ennek jegyében jelent meg a T'örökségünk: Ortak Miras-sonsuz takas – Örökül kaptuk, örökül hagyjuk című kétnyelvű novelláskötet, amelyben magyar és török írók kortárs irodalmi alkotásai olvashatók. A könyv ünnepélyes bemutatóján október 14-én többek között köszöntőt mondott Rátóti Zoltán Kossuth-díjas színművész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke.
Közérdekű adatok
Pályázatok
AZ MMA-24-P2 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
MŰKÖDÉSI TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLŐK LISTÁJA – 2024.
AZ MMA-24-P1 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE
A Pesti Vigadó kiállításai
minden nap 10:00 és 19:00
között tekinthetőek meg.
2024. július 22. és augusztus 11.
között az intézmény zárva tart!
Információk, időpontok és jegyárak ––> Pesti Vigadó
Hírlevél
Kétszáz éves a miskakancsó
A Kalocsai Fazekas Alkotóház pályázata
A miskakancsó legrégebbi fennmaradt darabjának bicentenáriumi évfordulója alkalmából 35 év alatti fazekastanulók, kezdő fazekasok számára hirdet pályázatot a Kalocsai Fazekas Alkotóház, Kovács László fazekasmester, az Magyar Művészeti Akadémia (MMA) levelező tagja vezetésével. Az alkotók egy darab 27-30 cm-es tárggyal nevezhetnek, a díjazás összértéke 300 000 Ft. A pályázat az MMA támogatásával valósul meg.
Virrasztó – távol
Emlékezés Kalász Márton költőre a PIM-ben
Kalász Márton költő, műfordító születésének 90. évfordulója alkalmából rendezett emlékestet a Petőfi Irodalmi Múzeum. Ebből az alkalomból Kalász Orsolya költő, műfordító és Szentmártoni János költő, az MMA rendes tagja, az MMA Kiadó vezetője emlékezett a Nemzet Művésze díjjal kitüntetett, Kossuth-díjas alkotóra. Az emlékest házigazdája Mirtse Zsuzsa volt, közreműködött Turi Bálint színművész.
Kintorna és otthonka
A magyar dal napja a Pesti Vigadóban
A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozata hangversenyt adott 2024. szeptember 14-én, szombaton a Pesti Vigadóban a magyar dal napja alkalmából. A kezdeményezés – Presser Gábor ötletéből – 2008-ban indult útjára, az akadémia 2016-ban csatlakozott a rendezvénysorozathoz, amelynek legfőbb üzenete a kodályi gondolatot idézi: a zene mindenkié.
XX. CineFest Filmfesztivál
Kardos Sándor operatőr, rendező, fotográfus a miskolci fesztivál életműdíját nyerte el
Lilja Ingolfsdottir norvég rendező Szerethető című filmje három díjat is nyert a 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon. A filmfesztivál életműdíját Kardos Sándor Kossuth- és a Balázs Béla-díjas operatőr, rendező, fotográfus, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja kapta. A rendezvény megnyitóján Káel Csaba filmrendező, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, az MMA levelező tagja köszöntötte a megjelenteket. Az eseményen több kerekasztal beszélgetést is tartottak, Bakos István tervezőgrafikus és Árendás József grafikusművész, valamint Rófusz Ferenc animációsfilm-rendező és Szobolits Béla filmrendező, valamennyien az MMA rendes tagjainak részvételével.
Főépítész-toborzó
Horváth Zoltán az építész feladatáról, az értékmentés-értékteremtés kettősségéről és a vágyaink szerinti életről
Az iskolai év kezdetén mintegy 620 diák és félszáz pedagógus vehette birtokba a több mint hárommilliárd forintból megújult Ceglédi Kossuth Lajos Gimnáziumot. A felújítás terveit a Triskell Építész Iroda készítette, amelynek vezető tervezőjével, az Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas Horváth Zoltánnal, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagjával az alföldi szecesszióról, a helyben boldogulás lehetőségeiről és a közösség szolgálatáról is beszélgettünk.
Ars Sacra Fesztivál Miskolcon
A szakralitás szegletkövei
A szakralitás és az építészet kapcsolódási pontjairól, az épített környezetünkben megnyilvánuló szentség szféráiról, és a múlt értékeinek továbbörökítéséről szól A szakralitás szegletkövei című konferencia, melyet a II. Miskolci Ars Sacra Fesztivál keretében rendeznek szeptember 17-én 9 órai kezdettel a Miskolci Akadémiai Bizottság (MAB) székházában.
Tapasztalati tanulás
VII. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál
Learning by doing címmel 2024.09.27–10.27-ig, hetedik alkalommal rendezi meg a Nemzetközi Építészeti Makettfesztivált a Kortárs Építészeti Központ, ezúttal együttműködve a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központtal. Az esemény a MÉM MDK Műhelytérben valósul meg.
Emléktáblát avattak Marsall László költő tiszteletére
„Játékos volt, de inkább töprengő, mint vidám"
„Elöljáróban fontos leszögezni a közhelyet, hogy a lírai vers – gyakran az elbeszélő költemény is: Magánvaló. Nem több, nem kevesebb, mint önmaga" – vallotta Marsall László (1933–2013). A Kossuth- és József Attila-díjas költő emléktábláját, R. Törley Mária szobrászművész domborművét, szeptember 10-én avatták fel egykori lakóházánál.
Közösségben ünnepelni
Magyar Dal Napja ősbemutatóval és színes zenei palettával Pécsen
A magyar dal napja alkalmából ünnepi hangversenyre várják az érdeklődőket 2024. szeptember 13-án 18 órakor Pécsen, az MTA PAB Székházában. A műsorról az est karnagyával, Kertész Attilával beszélgettünk.
Kilovaglás – Vadon – Belvedere
Dobai Péter 80
Dobai Péter kivételesen sokműfajú szerző, költészete, prózái, regényei, esszéi és filmforgatókönyvei intellektuális, filozofikus létszemléletének útjelzői. Páratlanul gazdag életművéről rendeztek kerekasztal-beszélgetést a Petőfi Irodalmi Múzeumban szeptember 9-én, abból az alkalomból, hogy a közelmúltban ünnepelte nyolcvanadik születésnapját. Archaikus torzó című filmjének (1971) vetítését követően az életmű filmes vonatkozásairól kérdezte Gelencsér Gábor filmesztétát Bazsányi Sándor irodalomtörténész. Ezután költői és írói munkásságáról esett szó a pályatárs Ács Margit szerkesztő, valamint az életmű két monográfusa, Morsányi Bernadett és Bedecs László közreműködésével.
Kékedi László: A mindig megújuló népművészetet keressük
40. alkalommal volt Népművészeti Sokadalom Kisgyőrben
Kisgyőr község Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, polgármestere Kékedi László, egyben az MMA Népművészeti Tagozatának is vezetője. A közelmúltban otthont adott a település a hagyományos Népművészeti Sokadalomnak. Az MMA támogatásával megvalósult eseményről beszélgettünk.
Konferencia Gion Nándor életművéről
Az Irodalmi Magazin folyóirat által szervezett konferencia Gion Nándor életművének áttekintésére vállalkozott szeptember 6-án. A sokak által magyar Garcia Márqueznek vagy Faulknernek nevezett prózaíró az Új Symposion köré szerveződő alkotói kör fontos szerzője, a délvidéki kulturális élet kulcsszereplője volt.