Művészetelmélet
Filmes anyaggal bővült az MMA-lexikon
Amikor a szerző mögött ott a Küldő
A Magyar Művészeti Akadémia Andrássy úti irodaházában mutatták be Dvorszky Hedvig Ferenczy Noémi-díjas művészettörténész, az MMA Művészetelméleti Tagozatában tevékenykedő levelező tagjának legújabb kötetét Evezz a mélyre címmel, amely válogatott tanulmányokat és interjúkat tartalmaz. A háziasszony Juhász Judit, a Magyar Művészeti Akadémia szóvivője és Mezei Károly, a Kairosz Kiadó főszerkesztője köszöntötte a szerzőt és a vendégeket, köztük Fekete Györgyöt, az MMA tiszteletbeli elnökét, aki a kötet előszavát írta.
„Csillag atmoszféra nélkül"
„Hamvas Béla és a művészet" címmel 2018. november 6-án, kedden 17 órai kezdettel tartottak nagy sikerű, telt házas estet az MMA-irodaház új rendezvénytermében (ami nagyjából a nagy múltú 25. színház helyén lett kialakítva az Andrássy úti épület felső szintjén). A dr. Kucsera Tamás Gergely főtitkár által szorgalmazott megemlékezés életre hívója a Hamvas Béla Kör és vezetője, Szathmári Botond, filozófus, kulturális antropológus, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola vallásbölcseleti tanára, orientalista, vallásfilozófus volt. Az esten László Ruth író, pszichológus Hamvas Bélával készült interjúját Rátóti Zoltán színművész, az MMA rendes tagja olvasta fel. „A teljes látás. Hamvas Béla és a képzőművészet" címmel Lajta Gábor, festőművész, az MMA levelező tagja tartott előadást.

A bor filozófiájától a Tibeti halottaskönyvig
„Hamvas Béla és a művészet" címmel 2018. november 6-án, kedden 17 órai kezdettel rendez Hamvas-emlékestet a Hamvas Béla Kör a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával. Hamvas Béla szellemisége megidézésének helyszíne az MMA Andrássy úti irodaházának színházterme, ahol Szathmári Botond, a Hamvas-életmű kutatója vezetésével előadásokkal, felolvasásokkal, valamint szemtanúk visszaemlékezésével fejtik le újabb rétegeit ennek a szellemi-kulturális örökségnek. Az író halálának 50. évfordulója alkalmából az MMA támogatásával nemrég Kaposváron tartottak konferenciát, a holnapi Hamvas-est Hamvas Bélának a művészetről kifejtett gondolatait állítja fókuszba. Minderről és még sok egyéb vonatkozásról Szathmári Botond filozófust, a megemlékezés főszervezőjét kérdeztük...
Krúdy – Egy város anatómiája
Ahogy az „Egy éj" című Krúdy Gyula-novellában fonja egy leány orsóján a nem felejtés fonalát, úgy fonták tovább az emlékezés fonalát Krúdy „szavakból szőtt Budapestjének" az óbudai Szindbád Rendezvényteremben megrendezett művészetelméleti szimpóziumon. Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMKI) ezúttal is az értékmentés útját járva, a rekanonizáció szükségességét kiemelve, annak módszertani kereteit megalapozó módon szervezett konferenciát. A rendezvény kísérlet volt arra, hogy „Krúdy városát" a különböző tudományterületek párbeszéd keretében fogalmi összefüggésbe állítsák és jelen korunk Budapestjét Krúdy-értelmezéssel közelítsék meg.

Székely János Napok Budapesten
Székely János (1929–1992) erdélyi költő, író, drámaíró, esszéista a 20. század második felének egyik legfontosabb alkotója. A Caligula helytartója című 1972-es drámájával (amelyet először éppen 40 éve mutattak be Gyulán, Harag György rendezésében) világirodalmi rangra is emelkedő életművet hozott létre, amely túllép és túlmutat a regionális (erdélyi) és aktuálpolitikai meghatározottságokon. A Gyulai Várszínház nyáron kétnapos programsorozattal próbálta felhívni az életmű teljességére a figyelmet. 2018. október 17-én és 18-án a programsorozat minden eleme Budapesten is látható, átélhető lesz két helyszínen: a Pesti Vigadóban, valamint a Nemzeti Színházban.