Képzőművészet
LXXX – Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész kiállítása

Akadémiai székfoglalók a Vigadóban
Csurka Eszter képzőművész székfoglalójával folytatódnak az akadémiai székfoglaló előadások a Pesti Vigadóban, az MMA székházában. Az őszi programban a tervek szerint még Pap Ferenc és Máthé Tibor operatőrök, Kulin Ferenc irodalomtörténész, valamint Onczay Csaba gordonkaművész előadása szerepel. Csurka Eszter Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, az MMA levelező tagja szeptember 14-én 10 órától ANIMA – A MOZGÓ LÉLEK címmel tartja meg előadását. Laudátora Sturcz János művészettörténész, az MMA rendes tagja, a program levezető elnöke Stefanovits Péter képzőművész, az MMA Képzőművészeti Tagozatának vezetője lesz. Az eseményen az elnökség képviselője Szemadám György festőművész, író, az MMA elnökségének tagja. A meghívó itt nyitható meg. A székfoglaló előadások – a járványügyi szabályok betartása mellett – nyilvánosak.

Rómában az MMA Elfolyó idő című kiállítása
2020. szeptember 10-én nyílik meg a Magyar Művészeti Akadémia Elfolyó idő című kortárs képzőművészeti kiállítása a Római Magyar Akadémián. A tárlat 2019-ben, a nyugati határnyitás harmincéves évfordulójára készült, először Passauban, majd Stuttgartban és Berlinben is bemutatták a „30 éve szabadon" emlékév programsorozataihoz kapcsolódóan. A válogatásban az MMA akadémikus tagjai a művészet nyelvén idézik meg a történelmi eseményt. A mostani kiállítást Kudar Gábor igazgató és Terdik Sebestyén kulturális referens mellett a kurátor, Sulyok Miklós művészettörténész akadémikus nyitja meg, utóbbi a járványügyi helyzetre való tekintettel online módon kapcsolódik be. A tárlat, melyhez olasz–angol nyelvű katalógus is készült, október 8-ig lesz látható.

Most… itt
Lajta Gábor festőművésszel beszélgettünk
Kétségtelenül nem egyszerű vagy könnyű feladat a hátráltató tényezők ellenére is: összeszólítani egy kiállítási anyagot. S a kihívás még inkább jelentős, ha az nem egy alkalmi tárlat, hanem a kiállítási vetésforgó szerint ötévente sorra kerülő bemutatkozása a magyar képzőművészetnek. Most éppen a másodiknál tartunk. Hogyan látta, élte meg Lajta Gábor a 2020-as – részben rendhagyó – nemzeti szalont?

Kő Pál Trianon-emlékműve
Anton Molnár kiállítása a Vigadó Galériában
Megnyílt Anton Molnár Franciaországban élő magyar festő tárlata Budapesten; az Egyszerre minden című kiállításon az érdeklődők megismerhetik a művész gyermekkori rajzait, diplomamunkáját, legújabb olajképeit, az ezredfordulót és a 21. század hangulatát idéző festményeit a Pesti Vigadóban. A perfekcionista hírében álló művész bármire képes festeni, egy újságra vagy egy kartonpapírra is. Munkáiból is látszik, hogy a legjobb értelemben vett kozmopolita ő, aki Franciaországban vált vérbeli festővé. Olyanná, aki nemcsak éli, hanem festi is az életet. Sajátos urbánus létezése átitatódik művészetével, élet és művészet nála egységben van. Fotórealizmus és barokkos gazdagság, pop art szemlélet, megannyi apró csalafintaság és rejtett üzenet jelenik meg a képein, amelyek csodálkozásra késztetnek minket.