Képzőművészet
LXXX – Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész kiállítása

Megnyílt a Kokas Ignác életművét bemutató Felcsúti Képtár
Szeptember 29-én nyitotta meg kapuit a Felcsúti Képtár, amely a Váli-völgyben született, ott felnövő Kokas Ignác, a Magyar Művészeti Akadémia posztumusz tiszteleti tagja hagyatékának jelentős részét mutatja be. A Kossuth-díjas Kokas Ignác festőművész képeinek önálló emlékházat építettek, s a hagyaték legszebb darabjait bocsátották közszemlére a gyönyörű parasztházban. A 2009-ben elhunyt és Válon eltemetett alkotót a kortárs magyar festészet egyik legnagyobbikaként tartja számon a honi művészettörténet. Művei a nemzeti képtárban, hazai és külföldi közgyűjteményekben, emlékkiállítások során, valamint a legrangosabb magángyűjteményekben őrzik azt a minőségében rendkívüli, formavilágában hasonlíthatatlan, egyéniségben egyszervolt festői értéket, amelyet Kokas Ignác teremtett meg a modern magyar piktúra történetében.

Őszi lehalászás M. Novák Andrással
Őszi lehalászás címmel látható a 75 esztendős M. Novák András képzőművész kiállítása a Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházának V. emeleti kiállítótermében. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának kiállítását Tölg-Molnár Zoltán képzőművész, egyetemi tanár nyitotta meg. Az M. N. A.-műveket ugyanúgy jellemzi a lírai absztrakt, mint az expresszív kifejezés, a kollázstechnika alkalmazása, esetenként az assemblage-szerű tárgyfelhasználás, az idegen elemek képbe-komponálása, a konceptuális gesztusok alkalmazása. M. Novák András festészetének kegyetlenül ironikus gesztusai és szólamai, festőiséggé szintetizált kép-dokumentumai – egyfajta (kép-/víz-) "tükörként" – az önmagunkkal való kíméletlen szembenézésre, a múltunkra való visszapillantásra kényszerítenek. A tárlat november 10-ig látogatható.

Tiszta szívvel festeni – a Műcsarnok őszi kiállítása
A négy önálló életműből rendezett kiállítás-együttes összekötő gondolata a festészet. A négy kiállító művész – Szotyory László, Kondor Attila, Konkoly Gyula és Lajta Gábor – más-más életszakaszban, más elméleti háttérrel, de ugyanahhoz szeretnének elérni: tiszta szívvel festeni. A cím a művészi aktus önértékére utal, amikor egyedül a szellemi megismerés cselekvő öröme inspirálja az alkotói munkát. Mind a négy művészre igaz, hogy par excellence festők, függetlenül attól, hogy filozófusok, költők. A festészet, a művek megalkotása maga is életvezető praxisként működhet. Ekkor a művész azt festi, amit elképzel maga körül, ami foglalkoztatja, amit meg akar ismerni, végső soron azt, amit szeret. A Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Műcsarnok ezzel a kiállítással csatlakozik a magyar festészet napja októberi rendezvénysorozatához.
Díjazottak a Vigadóban
Kamaratárlat nyílt a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának 2017 és 2018 között díjazott alkotóinak munkáiból a Pesti Vigadó V. emeletén. A kiállítás Bogdándy Zoltán Szultán és Drabik István képzőművészeket, valamint Ámmer Gergő és Mátrai Erik fiatal alkotóművészeket mutatja be – mindannyian a tagozat művészeti ösztöndíjasai voltak. Emellett megtekinthetők a keleti filozófiák jegyében alkotó Molnár Sándor festőművész munkái is, aki az MMA Képzőművészeti Tagozat 2017. évi tagozati díjazottja volt. Az ünnepélyes megnyitót 2019. augusztus 22-én tartották, ettől számítva az öt alkotó munkái egy hónapig várják a látogatókat a Vigadó Galériában.

Elhunyt Orosz János képzőművész, az MMA köztestületi tagja
Életének 87. évében, augusztus 7-én elhunyt Orosz János festő, szobrász, grafikus, a Magyar Művészeti Akadémia nem akadémikus köztestületi tagja. Orosz János a XX. század második fele magyar képzőművészetének egyik legerőteljesebb festőegyénisége, aki a hatvanas évek első éveitől szinte berobbant a magyar művészetbe, a magyar festészet élvonalába, és sorra rendezte nagy visszhangokat kiváltó kiállításait. Búcsúztatása szeptember 3-án a Megyeri temető ravatalozójában lesz.