Természetesen adódott, ki mit csinál

A nagyharsányi csata emlékhelyének első díjas terve

Humor, figyelem, közös látásmód, amihez mégis mindenki hozzá tudja tenni a saját véleményét. Három építész, akik egymást kiegészítve, együtt dolgozva hoztak létre egy olyan tervet, ami aztán az MMA Építőművészeti Tagozatának első díját kapta a legutóbbi, fiatal építészek számára meghirdetett ötletpályázaton. Kutatás és steak, nagy változások és közös nevező, oktató és hallgatók, barátok és kollégák – ez mind jellemzője a „nagyharsányi csata emlékhelye 2023" nyertes tervét megalkotó, kifejezetten ezzel a pályázattal debütáló triónak, akik minden bizonnyal nem utoljára hallattak magukról.
2024년 3월 8일 (금)

Építészeti Szalon – másodízben

Beszélgetés Szegő Györggyel, a Műcsarnok művészeti igazgatójával, a Tér///Erő kiállítás főkurátorával
 
Hogy merre tart és milyen eredményeket tudhat magáénak az elmúlt öt évben a magyar építészet, erre nyújt rátekintést az immár második alkalommal megrendezett Építészeti Nemzeti Szalon. Kissé más, mint a korábbi, az első. Most inkább áttekintő, mint vissza; jelen idejű, noha egyes szegmenseinek középpontjában a múlt építészete jelenik meg mint élhető, alkalmazható forrás a jelennek, jövőnek. Hogy korunkhoz mégis inkább közel állónak érezhetjük e most kiállított anyagot, annak oka talán éppen abban rejlik, hogy olyan építészettel szembesülünk, amely hangsúlyosan: most történik. A képeken és maketteken, videofelvételeken megjelenített épületek az elmúlt öt évben álltak fel, vagy közülük jó néhány éppen a megvalósulás küszöbén áll.

2019년 7월 2일 (화)

Folytonosság

Sulyok Miklós művészettörténész a Miskolci Építész Műhelyről

Az Építészeti Nemzeti Szalon immár másodízben jelenik meg a Műcsarnok falai között. A jelenlegi tárlat Tér///Erő címmel fotók és makettek, tervrajzok kíséretében az elmúlt öt év legkimagaslóbb magyarországi, már megvalósult vagy éppen folyamatban lévő építészeti munkáit veszi sorra, de alkalma nyílik az emlékezésnek, s az új építészeti törekvések számba vételének is. A kiállítási anyag egyik egységének kurátorával, Sulyok Miklós művészettörténésszel, közelebbről építésztörténésszel, az MMA levelező tagjával a Miskolci Építész Műhely létrejöttéről, jelentőségéről, s tagjainak napjainkba nyúló életművéréről beszélgettünk.

2019년 6월 24일 (월)

„Díszítőérzékkel átszőtt tudás" – Kőrössy Albert Kálmán építőművészete

Kőrössy Albert Kálmán a századforduló magyar építészettörténetének méltatlanul elfeledett alakja, aki nemcsak Lechner Ödön magyaros formanyelvének követője volt. Életművén keresztül bemutatható a Hauszmann Alajos épületeiről ismerős historizálás, a német Jugendstil hazánkban teret nyert szellemisége, a magyar fauna és flóra korai megjelenése századfordulós építészetünkben, sőt még Kós Károly és a Fiatalok művészetére jellemző homlokzatok és az art déco geometrikus formái és szimmetriája is. A művész a 20. század elejének közvetítőjeként járta körbe a legfrissebb áramlatokat, és építette magyar hagyományaival modern formába. Az építész születésének 150. évfordulója alkalmából a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ rendez kiállítást a budapesti Ráth György-villában.

2019년 5월 27일 (월)

Sulyok Miklós: Bodonyi Csaba építészete

A Magyar Művészeti Akadémia megbízásából az MMA Kiadónál jelent meg az Építőművészeti Tagozat akadémikusait bemutató sorozat újabb kötete, mely Bodonyi Csaba munkásságát foglalja össze. A szerző, Sulyok Miklós művészettörténész tematikus egységekre bontva elemzi Bodonyi Csaba építész életművét. Bemutatja a Nyíregyházán született, majd Miskolchoz mindmáig szorosan kötődő építőművész szakmai pályáját az 1970-es évek szigorúan konstruktív, funkcionalista szemléletétől kezdve a kétezres évek árnyaltabb, regionalista karakterű megközelítéséig. A könyvet a TÉR///ERŐ II. Építészeti Nemzeti Szalon egyik kísérő rendezvényeként a szerző, valamint Bán András műkritikus mutatta be a Műcsarnokban.

2019년 5월 15일 (수)

Eiffel Budapesten

Az Opera korszerűsítésének legnagyobb és legszembetűnőbb fejezete az új játszóhely, raktár és látogatóközpont, vagyis az Eiffel Műhelyház kialakítása. Az épület a francia építészre jellemző különleges acélszerkezet szegecselt kialakítása miatt kapta a nevét. A Műhelyházzal az Opera infrastrukturális és próbarendet érintő problémái egyaránt megoldódnak. Budapesten a Millenáris építése óta nem volt ilyen izgalmas és fontos építészeti esemény. Az átalakítás tervezőjét, Marosi Miklóst, az MMA alelnökét kérdeztük.

2019년 4월 30일 (화)
첫째로 최후