Természetesen adódott, ki mit csinál

A nagyharsányi csata emlékhelyének első díjas terve

Humor, figyelem, közös látásmód, amihez mégis mindenki hozzá tudja tenni a saját véleményét. Három építész, akik egymást kiegészítve, együtt dolgozva hoztak létre egy olyan tervet, ami aztán az MMA Építőművészeti Tagozatának első díját kapta a legutóbbi, fiatal építészek számára meghirdetett ötletpályázaton. Kutatás és steak, nagy változások és közös nevező, oktató és hallgatók, barátok és kollégák – ez mind jellemzője a „nagyharsányi csata emlékhelye 2023" nyertes tervét megalkotó, kifejezetten ezzel a pályázattal debütáló triónak, akik minden bizonnyal nem utoljára hallattak magukról.
2024년 3월 8일 (금)

Elhunyt Turányi Gábor építész

Budapesten 72. életévében elhunyt Turányi Gábor Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a MOME professzora. Ahogy Götz Eszter írta róla: Turányi Gábor a párbeszéd építésze volt. Minden épülete, és azokban vagy az azok között, azok által létrehozott minden tér egy-egy találkozást dokumentál az építészet nyelvén. A visegrádi Erdei Iskola, a pilisi Erdészeti Központ, a Kopaszi-gát revitalizációja vagy a budai hegyvidékre tervezett családi házak mind-mind a táj és az ember belső kapcsolatáról beszélnek. Munkásságában kiemelt helyet kapott oktató tevékenysége: a mai egyetemi építészoktatás egyik legnagyobb hatású mestere volt. A Magyar Művészeti Akadémia Turányi Gábort saját halottjának tekinti.

2020년 3월 27일 (금)

Elhunyt Kampis Miklós építőművész, a nemzet művésze

84 éves korában elhunyt Kampis Miklós építész, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, az MMA felügyelő testületének korábbi tagja, a 20. század második felének és a 21. század első évtizedeinek meghatározó személyisége. Kampis megszervezte a Dél-Dunántúli Építész Stúdiót Pécsett, Zalaegerszegen. Később Keszthelyt és Kaposvárt összefogva hozzákezdett egy szellemi munkához, azért, hogy túléljék azt a szellemi nihilt, amely kisugárzott az akkori kor állami tervező irodáiból, a zsűrikből, a minisztériumokból, a közigazgatás szféráiból. Az építészetről fokozatosan áttért a városrendezésre, és ő volt az, aki Kaposvár első sétálóutcáját, a sétálóutca fogalmát képes volt megvalósítani Magyarországon, melyet aztán sok település követett. Alakulásától kezdve a Kós Károly Egyesülés igazgatója, majd tiszteletbeli tagja. 2001-ben kapott Kossuth-díjat, majd 2018-tól a Nemzet Művésze elismerést. A Magyar Művészeti Akadémia Kampis Miklóst saját halottjának tekinti.

2020년 2월 25일 (화)

Magyar mozaik

Az MMA küldöttségének látogatása a finn fővárosban

A Magyar Művészeti Akadémia képviseletében utazott ki 2020. január 29-e és február 1-je között Helsinkibe Marosi Miklós alelnök, Turi Attila, az Építőművészeti Tagozat vezetője Keszler Patrícia nemzetközi referens kíséretében az Építőművészeti Tagozat Magyar Mozaik című tablókiállításának megnyitójára, illetve szakmai megbeszélések lebonyolítására. Az MMA építőművészeti tablókiállítása, amelyen akadémikusaink mutatkoznak be a finn közönségnek, hat héten át várja a látogatókat a Helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központban.

2020년 2월 5일 (수)

Dénes Eszter: Dévényi Sándor építészete

Pontosan egy évvel Dévényi Sándor életmű-kiállítása után, egy, a szakmai pályafutását feldolgozó átfogó életmű-kiadvánnyal is gazdagabb lett a Magyar Művészeti Akadémia és olvasóközönsége. A még 2019-ben megjelent könyv egy sorozat harmadik darabja, és ahogy Zalaváry Lajos és Bodonyi Csaba építészek esetében, ezúttal is monográfia, építészeti album és történeti hiánypótló munka született az MMA Kiadó jóvoltából. A 2020. január 31-i könyvbemutatónak a FUGA adott helyet, ahol az építőművésszel, az MMA rendes tagjával, Dénes Eszter, a kötet szerzője, dr. Kucsera Tamás Gergely, az MMA főtitkára, Sulyok Miklós művészettörténész, az MMA levelező tagja, és Lukácsy György, az esemény moderátora beszélgettek.

2020년 2월 4일 (화)

Eredményt hirdettek a „SZENTENDRE – KULTÚRPART 2019" építészeti pályázaton

A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata SZENTENDRE – KULTÚRPART 2019" kulturális és szabadidőközpont a Duna-korzón megnevezéssel tavaly ősszel hirdetett nyílt, építészeti tematikájú ötletpályázatot fiatal építészeknek. A pályázat keretében építészeti-tájépítészeti eszközökkel megfogalmazott javaslattételt vártak Szentendre történeti belvárosában egy unikális kulturális és szabadidő centrum létrehozására védett épületegyüttesek bevonásával és rehabilitációjával, a Duna-korzó sétányrendszerébe integrálásával – egészen a Duna vízfelületéig kitágítva és megkomponálva a térsort. A felhívásra 37 pályamű érkezett. A Bírálóbizottság többszöri áttekintés, majd vita és elemzés után egyhangú szavazással hozta meg a végeredményt: a díjazásra rendelkezésre álló teljes összeg, azaz 5 millió forint felosztásáról döntött; három pályaművet díjban, négy pályaművet pedig elismerésben részesítettek 2020. január 22-én a szentendrei városházán, ahol az ünnepélyes eredményhirdetést tartották és a pályaműveket bemutató kiállítás is megnyílt.

2020년 1월 23일 (목)
첫째로 최후