Természetesen adódott, ki mit csinál

A nagyharsányi csata emlékhelyének első díjas terve

Humor, figyelem, közös látásmód, amihez mégis mindenki hozzá tudja tenni a saját véleményét. Három építész, akik egymást kiegészítve, együtt dolgozva hoztak létre egy olyan tervet, ami aztán az MMA Építőművészeti Tagozatának első díját kapta a legutóbbi, fiatal építészek számára meghirdetett ötletpályázaton. Kutatás és steak, nagy változások és közös nevező, oktató és hallgatók, barátok és kollégák – ez mind jellemzője a „nagyharsányi csata emlékhelye 2023" nyertes tervét megalkotó, kifejezetten ezzel a pályázattal debütáló triónak, akik minden bizonnyal nem utoljára hallattak magukról.
2024년 3월 8일 (금)

Zalaváry Lajos-konferencia

Zalaváry Lajos építész, a reneszánsz ember címmel rendezett konferenciát a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata, valamint a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Zalaváry Lajos (1923–2018), az MMA néhai tagja munkásságáról a Pesti Vigadó Makovecz termében 2020. október 12-én (hétfőn). A konferenciát honlapunkon, valamint a MÉM MDK oldalán online közvetítjük. A konferencia programja itt nézhető meg.
Ha lemaradt a konferenciáról, itt visszanézhető.

2020년 10월 9일 (금)

Elhunyt Callmeyer Ferenc

Kilencvenkét éves korában 2020. október 3-án elhunyt Callmeyer Ferenc Prima és Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének alapító tagja, a Magyar Építész Kamara első elnöke, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja, a magyar modern meghatározó épületeinek alkotója. „A rossz épületet könnyű leírni és megfogalmazni. A jó épületet nagyon nehéz. Odaállok, szeretem – és nem fogom tudni elmesélni, hogy miért" – vallotta Callmeyer Ferenc, aki az építészetre úgy tekintett, mint jelhagyásra, egyben örök mulatságra. Callmeyer Ferencet a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Építész Kamara a saját halottjának tekinti. ♦ Callmeyer Ferenc gyászjelentése itt olvasható

2020년 10월 5일 (월)

Baumhorn Lipót 160 – Köztéri fotókiállítás Szegeden

1860-ban, 160 éve született Baumhorn Lipót építész, aki korának legjelentősebb zsinagógatervezője volt. Huszonkét megvalósult épületével valóban ő építette a legtöbb zsinagógát Európában, maga mögött hagyva a műfaj osztrák és német specialistáit is. Összes zsinagógája a történelmi Magyarország területén áll vagy állt, és az 1888–1932 közé eső bő négy évtizedben készült. Legfontosabb művei az esztergomi, Temesvár–gyárvárosi, szolnoki, szegedi, brassói, újvidéki, losonci és gyöngyösi zsinagógák, de a fővárosban is négy épület fémjelzi nevét. Zsinagógái korszerű, centrális alaprajzzal és többnyire középkupolás, tornyos tömeggel készültek, a zsidóság kulturális asszimilációját hirdették. Többségük a mai napig használatban van, és vagy hitközségi, vagy kulturális céloknak ad otthont. Sajnos azonban még mindig akad olyan köztük, mely üresen, romosan áll.

2020년 9월 24일 (목)

A Budai Vigadó és egy budai lakóház 2020-ban az Év Háza

Az Év háza pályázat az elmúlt évek alatt kinőtte magát a szűk szakmai keretek közül, és ma már a nagyközönség számára is ismert elismerésnek számít. A pályázat kiírásában olyan szakmai szervezetek vesznek részt, mint a Magyar Művészeti Akadémia, a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége, míg a zsűrizésben Ybl-díjas építészek működnek közre. Idén húsz középület és 33 családi ház került az Év háza pályázat szakemberekből álló zsűrijének asztalára. Jakabfi-Kovács Boglárka és Gyürki-Kiss Pál hűvösvölgyi lakóháza kapta a fődíjat családi ház kategóriában, a középületek között pedig a Budai Vigadó felújításáért Nagy Csaba és csapata vehette át a legjobbnak járó elismerést.

2020년 9월 19일 (토)

A térbe rendezett képzelet

A nyíregyházi megyei művelődési központ és a Tokajban megépített privát üdülő – Bán Ferenc építőművészeti tevékenységének e két emblematikus alkotása mellett számosan sorakoznak azok a téri elképzeléseket megvalósító építmények, amelyeket a szabadon kalandozó képzelet és a tervező önkorlátozás együttesen hívott életre. Korszerűség és konzervativizmus egyszerre jellemzi. Utóbbi kitétel persze csak abban a progresszív értelemben helytálló, hogy a saját magával szemben felállított igényhez és színvonalhoz hűséges, miközben önmagával is feszes küzdelmet folytat. Nem csupán számokban és elismerésekben, de elsősorban építészeti gondolatokban, téri elképzelésekben sűrű, eredeti és korszerű életmű áll mögötte, előtte. Bán Ferenc építőművész, az MMA rendes tagja, a nemzet művésze 80 éves.

2020년 9월 17일 (목)
첫째로 최후