Ők tudják, mi a szerelem!

Tévéfilm készül Hubay Miklós színművéből

A Nemzeti Színházban régóta nagy sikerrel játsszák Hubay Miklós darabját, de az előadás most új mérföldkőhöz érkezett: tévéfilm készül belőle, melynek főszereplői Udvaros Dorottya és Blaskó Péter. Ebből az alkalomból Koronczay Lilla készített beszélgetést a főszereplőkkel a Nők Lapja számára, valamint a díszlettervező Tordai Hajnallal, és a rendezővel, Rátóti Zoltánnal. Az alábbiakban az interjúsorozatból akadémikusaink válaszait emeltük ki.
2024/03/08

Elhunyt Marton László rendező

Életének 77. évében, hosszan tartó betegség után szeptember 12-én elhunyt Marton László Kossuth-díjas rendező, színigazgató, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja. Marton László fél évszázadon át volt a Vígszínház tagja rendezőként, igazgatóként, főrendezőként. Habár rendszeresen járt külföldre rendezni, több alkalommal hívták különböző határon túli színházak élére, hű maradt a teátrumhoz. Marton László teremtette meg a Vígszínházban azt a fiatalokat is megszólító, magyar zeneszerzőknek teret adó és új zenés műveket bemutató hagyományt, amelynek kiemelkedő állomása legutolsó sikeres rendezése, A Pál utcai fiúk is.

2019/09/13

Konferenciával egybekötött színházi évadnyitó

Színházi szakmai konferenciát tartottak augusztus 30-án a Pesti Magyar Színházban. Az esemény szorosan összekapcsolódott az Országos Színházi Évadnyitóval, és ezen a napon adták át az idei Kaszás Attila-díjat is. A konferenciát Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke nyitotta meg beszédével, aki többek közt kiemelte annak fontosságát, hogy a szakma minden ágazata képviseltette magát ezen eseményen. Méltatta az elmúlt hat év jelentősebb változásait, például azt, hogy milyen jelentős előrelépést sikerült elérni a televíziós közvetítésekben. Az eseményen résztvevő dr. Kucsera Tamás Gergely, az MMA főtitkára egyebek mellett úgy fogalmazott: a szakma találkozhat egy-egy ilyen esemény alkalmával, idén pedig azzal bővült a kör, hogy az oktatási szakma oldaláról is érkeztek résztvevők. Aki ott volt az eseményen, tapasztalhatta, hogy a színház jelentése olyan erőssé vált, hogy kicserélhettük azt a művészet vagy a kultúra elnevezésre is. A színházi életből kiléptünk az élet színházába – mondta.

2019/09/02

50 éves a Szentendrei Teátrum

Magyarország egyik legrégebben működő és talán legszínesebb szakmai hagyományokkal rendelkező szabadtéri színháza, a Szentendrei Teátrum 50 éves. A színház vezetése – felismerve ezt a kulturális értéket – három éve a színház történetének átfogó színháztörténet-vizsgálatát és elemzését, emellett a szabadtéri nyári játékok historiográfiai vizsgálatának megalapozását tűzte zászlajára. Ezt a jubilemi évre előkészítendő már tavaly elindult a Szentendrei Teátrum elmúlt fél évszázadát feldolgozó színháztörténeti kutatás eddigi eredményeit bemutató aloldala, a TEÁTRUM50. A Magyar Művészeti Akadémia aktív szerepet vállal a színházi emlékezet megőrzésében, ezért támogatólag állt e kutatás mellé is. 2019. augusztus 30-án estétől a városba látogatók utcatárlaton is megismerhetik a színház helyi történetét. A TEÁTRUM50 utcatárlat – a Szentendre Éjjel-nappal Nyitva Fesztivál programjaként, a művelődési ház melletti, hangulatos Futó utcában – érdekességeket villant föl az MMA által is támogatott TEÁTRUM50 kutatási projekt eredményeiből.

2019/08/30

Párbeszéd a magyar színház jövőjéről

A Kaszás Attila-díj átadása

Augusztus 30-án hatodik alkalommal rendezik meg az elmúlt években már kiemelt figyelemre számot tartó Párbeszéd a magyar színház jövőjéről elnevezésű konferenciát, amely 2014-ben az MMA Színházművészeti Tagozat kezdeményezésére indult. A konferenciát a Magyar Művészeti Akadémia a Pesti Magyar Színházzal közösen szervezi, ezt követően tartják az Országos Színházi Évadnyitót, ahol átadják a Kaszás Attila-díjat is, melynek jelöltjeire augusztus 25-éig lehet szavazni!

2019/08/23

MMA-nap a győri táncfesztiválon

2019-ben már tizenötödik alkalommal rendezte meg a Győri Balett a magyar hivatásos táncegyüttesek legnagyobb országos seregszemléjét: a Magyar Tánc­fesztivált. Magyarország professzionális társulatai a Győri Nemzeti Színház Nagyszínpadán, az alternatív, kísérletező előadások pedig a stúdió­színpadként szolgáló Kisfaludy teremben mutatkozhattak meg. A Magyar Művészeti Akadémia az idei évben is támogatója volt az egyhetes rendezvénynek, ahol az immár hagyományosan megrendezésre kerülő MMA-nap keretében a szépszámú érdeklődő szakmai programokon vehetett részt.

2019/06/26
最初へ 最後の