Művészetelmélet
Filmes anyaggal bővült az MMA-lexikon

A Közelképek írókról további két kötetéről
Művészeti pedagógusok elismerése
Már hagyomány, hogy az év végén a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozata a művészeti nevelésben kiemelt eredményeket elért pedagógusokat köszönti. A tagozat 2018. decemberi ülésén három alázatos pedagógusi munkát és életpályát jutalmaztak, Solymosi-Tari Emőke tagozatvezető adta át az oklevelet Nyilas Ilona fotográfus-drámapedagógusnak (aki személyesen nem tudott jelen lenni), Várhalmi Ilona tanárnak, művészeti vezetőnek, valamint Vidnyánszky Éva nyugalmazott tanárnak, művészeti nevelőnek több évtizedes pedagógusi munkásságuk elismeréseként.

Aranykönyv
Az MMA Kiadó 2018. november 21-én mutatta be Mensáros László: Arany című könyvét az Örkény Színházban. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész egész életét a magyar irodalom népszerűsítésének szentelte. Színházi darabokban és filmekben alakított szerepei mellett szívesen vállalt önálló esteket, különösen Arany János költészete állt közel szívéhez. Mensáros Arany-estje egy 1983-as bemutatóval kezdődött, majd a színészóriás időről időre – néha kicsit átalakítva – élete végéig műsoron tartotta az előadást. A könyv a színész és a költő kapcsolatát elemzi, és számos érdekes adalékkal szolgál Mensáros László életéből. A kötethez egy CD is tartozik, amelyen a színész Arany János műveit szavalja.
Németh László a magyar művelődéstörténetben
A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete kétnapos konferencia keretén belül vizsgálta a Kossuth-díjas író magyar művelődéstörténetben kifejtett szerepét. „Miért megkerülhetetlen az életmű nekünk, 21. századi olvasóknak, hogyan olvassuk ma Németh Lászlót" hívókérdésekre többek között Imre László, Bertha Zoltán, irodalomtörténészek, Farkas Attila filozófus, az MMKI tudományos munkatársa keresték a választ. Az előadók között köszöntötték Németh Magdát, Németh László lányát, és számos szakavatott kutatóját az író haza és emelkedés szolgálatába állított életművének.
A Szent Korona művészete
1978. január 10-én az amerikai Fort Knox katonai támaszpontról hazakerült a magyar Szent Korona. Ennek 40. évfordulója alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete konferenciát szentelt a koronázási ékszer tiszteletére. A Makovecz Központ és Archívum épületében november 26-án megtartott megemlékezés legismertebb történelmi ereklyénk művészetét járta körbe, olyan előadókkal adózva az emlékév nimbuszának, mint Fekete György, Jankovics Marcell és Varga Péter. A Szent Korona-tan lélekemelő, szemléletformáló hatását pedagógiai oldalról megközelítve Kokas Nikolett mutatta be, míg Kocsis Miklós állami jelképünk közjogi helyzetéről beszélt. Az előadókat, egybegyűlteket dr. Kucsera Tamás Gergely köszöntötte.