Négykezes zongoraest a száz éve született Erdélyi Zsuzsanna emlékére
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a Műcsarnok és a Pesti Vigadó 2021. február 1-jéig bezárt!

Pályázatok
MMA-20-MHM és MMA-20-OMM döntési listája„KESZTHELY BALATONI KÖZPONTJÁNAK FEJLESZTÉSE 2020"




MMA-portréfilmek 2021-ben
A Magyar Művészeti Akadémia évek óta futó portrésorozatában a nézők hetente olyan akadémikus és más művészek, művészetelméleti szakemberek életútjába, gondolkodásába nyerhetnek bepillantást, akik jelentősen befolyásolták, alakították a magyar művészeti életet. Az MMA megbízásából készülő 52 perces portréfilmek a köztelevízió M5, valamint Duna World csatornáin rendszeresen láthatók, több portréfilmet pedig a kisebb, helyi televíziók is műsorukra tűznek. Ebben a cikkben a jövő évi bemutatókról, ütemezésükről adunk tájékoztatást, de az itt ismertetett filmeken túl időről időre számos portréfilm újbóli ismétlései is adásba kerülnek. 2021-ben a száz éve született Erdélyi Zsuzsanna (1921–2015) néprajztudósra emlékezünk. Az év elején a három esztendeje távozott Vathy Zsuzsa (1940–2017) író MMA-portréjával folytatódik a vetítéssorozat. Újra láthatják a nézők Ablonczy László és Czakó Gábor portréit, mások mellett még az első félévben bemutatja a köztévé Lukács Sándor színművész, Tokody Ilona operaénekes vagy húsvétkor Petrás Mária portréját, és a magyar irodalomtörténet olyan nagyjaival is megismerkedhetünk (in memoriam), mint Illyés Gyula vagy Cs. Szabó László.

Fotókalandok
Bán András könyve Haris Lászlóról
A nagyméretű és terjedelmes, a Magyar Művészeti Akadémia sorozatkiadványaként megjelenő albumok akadémikusok portréit hordozzák: életútjukat és az abban megvalósult alkotásaikat tárják elénk. Arra hivatottak e kötetek, hogy ismert és kevéssé közismert életműveket – éppen e hiányon, hiányosságon, az ebből fakadó tájékozatlanságon kívánnak enyhíteni – ne csupán megmutassanak, de lehetőség szerint az értelmezés mankóit is mellékeljék. Így kiváltképp lehetőséget biztosítanak arra, hogy gazdag képanyag kíséretében nagy ívet bejáró értekezések, tanulmányok, dokumentumok és egyebek jelenjenek meg bennük. A legfrissebben megjelent kötet Haris László fotóművész felé közelít.

Az erdélyi szellem arisztokratája
Szász László: Bánffy Miklós
Szász László nyugalmazott egyetemi docens, irodalomtörténész új könyvében az erdélyi arisztokrácia egyik megfoghatatlan figurájáról Losonczi gróf Bánffy Miklósról (1874–1950) ír. Az MMA Kiadó gondozásában idén megjelent mű folytatja a mára már hagyománnyá vált kutatómunkát, ami olyan elfeledett, elhallgatott szerzők életének rekonstrukciójában teljesedik ki, akik leginkább a kommunizmus cenzúrájának estek áldozatul. Bánffy Miklós esete továbbá azért rendkívüli, mert úgy hat, hogy őt nemcsak idegen ideológiák, de saját köreiben tapasztalható ellenérzések is kegyvesztetté tették. Szász László most Canossát jár a rendkívül sokoldalú polihisztorért, és személyét igyekszik előítéletmentesen felvázolni az érdeklődők előtt.

Mohay Miklós: Aranyszájú Szent János liturgiája
Mohay Miklós zeneszerző, az MMA rendes tagja 4-8 szólamú férfikarra írt húsztételes, mintegy hetven perces kórusművet alkotott Aranyszájú Szent János liturgiájából. A szöveg sok változtatáson esett át, végleges formáját a 12. században nyerte el, és olyan zeneszerzők dolgozták fel, mint Csajkovszkij vagy Rahmanyinov. Az ő nyomdokaikba lépve Mohay Miklós kifejezetten a Szent Efrém Férfikar számára komponálta darabját, amelynek ősbemutatója december 12-én, a Rózsák terei görögkatolikus templomban lesz. Az előadás létrejöttét a Magyar Művészeti Akadémia támogatja. Liturgikus esemény lévén nem vonatkoznak rá a járványügyi gyülekezési korlátozások, ezért részt lehet rajta venni személyesen, de a bemutatót követően online is megtekinthető lesz.