A hang belső élete

Dubrovay László zeneszerző Gyurkovics Tiborról, az utolsó akkordról és az ördögi kacajról
 
A Faust, az elkárhozott című táncdráma a Pécsi Balett művészeinek szenvedélyes előadásában elevenedik meg február 28-án és 29-én a Pécsi Nemzeti Színházban. „Itthon akartam valami újat és eredetit létrehozni" – mondja Dubrovay László a produkció Kossuth-díjas zeneszerzője, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja.
26 פברואר 2024

Dubrovay László zongoraművei Balázs János előadásában

A Magyar Művészeti Akadémia Nagydíját ebben az évben Dubrovay László kapta. Ezt a díjat konkrét alkotásért, egy-egy friss, kiemelkedő művészi teljesítményért lehet elnyerni. Dubrovay az elmúlt időszakban komponált, Sonata di felicitá (Boldogság szonáta) c. zongoraműve az ősszel CD-n is megjelent. A lemezbemutató december 14-én lesz a Pesti Vigadó dísztermében. Juhász Előd lesz a műsorvezető, aki a zeneszerzővel és Balázs János zongoraművésszel is beszélget az esten. A pandémia helyzet miatt a koncertet a nézők kivételesen nem a helyszínen, hanem a képernyők előtt követhetik, digitális közvetítés formájában. Dubrovay László Kossuth-díjas zeneszerző, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja a lemezről és a hangversenyről beszélt.

4 דצמבר 2020

A zene a lélek legmélyebb zugaiban születik

Dubrovay László összes zongoraműve II. címmel adott ki CD-t a Zeneműkiadó Koncert 1234 Kft. a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával. A lemezen Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, az MMA köztestületi tagja, az MMA Zeneművészeti Tagozatának korábbi ösztöndíjasa játssza Dubrovay László zeneszerző, akadémikus, a nemzet művésze darabjait. Dubrovay László szeptemberben a Magyar Művészeti Akadémia Nagydíját az albumon meghallgatható zeneszerzői munkásságáért kapta, az elismerést ugyanis a magyar szellemi élet azon személyiségének ítélik oda, aki a korábbi két évben kiemelkedő jelentőségű művészeti alkotást, művészetelméleti munkát hozott létre. Az albumról ezúttal Balázs János zongoraművészt kérdeztük.

3 דצמבר 2020

Elhunyt Terényi Ede zeneszerző

November 26-án, életének 86. évében Kolozsváron elhunyt Terényi Ede Erkel Ferenc-díjas zenetudós, zeneszerző, egyetemi tanár, a romániai magyar zenei élet kimagasló mestere, pedagógusa, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Munkássága számottevő: műveit ötven kötetben jelentette meg, s ehhez járul a közel ugyanennyi lemezfelvétel is, míg harmóniaelméleti kutatásait tanulmányokban tette közzé. Könyveket, elemzéseket, zenei esszéket írt a modern zenéről, zeneszerző elődökről és kortársakról (Veress Sándor, Lajtha László, Balassa Sándor). Számos műve hangzott el ősbemutatóként Európa zenei centrumaiban. Művészi tevékenységének elismeréseként több jelentős kitüntetést, díjat kapott: a Román Tudományos Akadémia George Enescu-díja (1980), Bartók–Pásztory-díj (1994), Erkel-díj (2000). Terényi Edét a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.

27 נובמבר 2020

Jövőre Cziffra György-emlékév

A hazai és nemzetközi zenei élet 2021-ben a Cziffra100 programsorozattal Cziffra György világhírű zongoraművész emléke előtt tiszteleg, akinek születése 100. évfordulója alkalmából a 2021. február és 2022. május közötti időszakot a kormány Cziffra György-emlékévvé nyilvánította, az UNESCO pedig felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. Hazánkban és világszerte 13 vidéki városban, 15 országban, összesen több mint 100 esemény várja az érdeklődőket – derült ki a november 5-ei sajtótájékoztatón a MOM Kulturális Központban. A határtalan összefogás eredményeként a programok közös megvalósításában számtalan kulturális partner mellett részt vesz a Magyar Művészeti Akadémia, az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete, illetve az MMA elnöke, Vashegyi György által alapított Purcell Kórus és Orfeo Zenekar is, egy gálakoncerten pedig fellép Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja.

10 נובמבר 2020

A Fili karnagya nyert a Kaptáron

Bajna György és Zsigmond Attila A Fili karnagya című alkotása nyerte a Kaptár dokumentumfilm-szemle első díját. A győztes mozi Haáz Sándorról, az MMA rendes tagjáról, a szentegyházi gyermekfilharmónia vezetőjéről szól. Sok más rendezvényhez hasonlóan, a járvány miatt virtuális térbe költözött a második kiadásához érkezett Kaptár dokumentumfilm-szemle is. A Kovászna Megyei Művelődési Központ által szervezett mustrára 16, Romániában készült alkotást neveztek be. A fesztiválra benevezett versenyfilmeket Buglya Sándor Balázs Béla-díjas rendező, a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője, valamint Péterffy András Balázs Béla-díjas rendező, a Dunatáj Alapítvány elnöke értékelte.

28 אוקטובר 2020
ראשון אחרון