Tavasszal ismét Essentia Artis a Pesti Vigadóban

Tavasszal nyílik az MMA művészeti ösztöndíjasainak programsorozattal kísért kiállítása

A március elején kezdődő grandiózus összművészeti esemény mintegy 160 kortárs művész közreműködésével több mint két hónapon át várja az érdeklődőket a Pesti Vigadóban, az MMA székházában - jelentették be a szervezők február 21-én a Centrál Kávéházban rendezett sajtótájékoztatón.
2024. február 21.

Életet az énekbe

Tudományos konferencia Bárdos Lajos tiszteletére

 
Bárdos Lajos, a XX. század jelentős zeneszerzője, a zeneelmélet és a zenetudomány meghatározó személyisége 120 évvel ezelőtt született. Az évforduló alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete tudományos konferenciát rendezett szeptember 18-án a Pesti Vigadóban. Bárdos Lajost, aki számos zenei szakterület mestere volt, szível-lélekkel dolgozó, másokat is magával ragadó karizmatikus tanárként ismerték. Az ülésszak kitűzött célja volt megidézni azt a szellemiséget, amely a sokoldalú, alkotó művészt jellemezte, hiszen megalapozott, több oldalról is alátámasztott okfejtései még mindig nincsenek maradéktalanul a diákok és a tanárok előtt.

2019. szeptember 23.

Pécsi Györgyi kapta az idei Tamási Áron-díjat

A Tamási Áron Közalapítvány 1992 óta díjazza a nagy író szellemiségében alkotókat. A díjat idén először Budapest helyett a legnagyobb székely író szülőfalujában, Farkaslakán adták át, ezúttal Pécsi Györgyi irodalomtörténésznek, az MMA levelező tagjának, az MMA Kiadó ügyvezetőjének. „Hogyha van Magyarországon, és egyáltalán a magyar nyelvterületen irodalomtörténész, kritikus, aki a valamikor nemzetiséginek nevezett irodalmaknak az ismerője, értője, bírálója és méltatója, akkor azok közül az első helyen van Pécsi Györgyi" – méltatta a díjazottat Márkus Béla.

2019. szeptember 23.

Folytonosság

Sulyok Miklós művészettörténész a Miskolci Építész Műhelyről

Az Építészeti Nemzeti Szalon immár másodízben jelenik meg a Műcsarnok falai között. A jelenlegi tárlat Tér///Erő címmel fotók és makettek, tervrajzok kíséretében az elmúlt öt év legkimagaslóbb magyarországi, már megvalósult vagy éppen folyamatban lévő építészeti munkáit veszi sorra, de alkalma nyílik az emlékezésnek, s az új építészeti törekvések számba vételének is. A kiállítási anyag egyik egységének kurátorával, Sulyok Miklós művészettörténésszel, közelebbről építésztörténésszel, az MMA levelező tagjával a Miskolci Építész Műhely létrejöttéről, jelentőségéről, s tagjainak napjainkba nyúló életművéréről beszélgettünk.

2019. június 24.

Megjelent a „MAGYAR ANIMÁCIÓS ALKOTÓK I." kötet

A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetnek gondozásában, Fülöp József és Kollarik Tamás szerkesztésében megjelent a „MAGYAR ANIMÁCIÓS ALKOTÓK I." című kötet. A magyar animáció a modernkori magyar kultúra egyik legmarkánsabb eleme, közvetítő eszköze, amely úgy képes nemzetközi láthatóságot, határokon átívelő jelenlétet biztosítani, hogy közben ápolja sajátos értékeinket, nyelvünket, önazonosságunkat. Sokszor egyedi, máshoz nem hasonlítható vizuális nyelvezettel bír, mégis mindenki, nyelvtől és kultúrától függetlenül, képes megérteni és értékelni. Az egyetemes filmművészet részeként lehet mesemondó, amely gyerekek és családok számára kínál tartalmat, de ugyanúgy lehet a kortárs képzőművészet kifejezési formája elvont mondanivalóval.

2019. június 19.

Kortárs magyar irodalmi művek lexikona

A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMA MMKI) 2019. május 27-én hozta nyilvánosságra a kortárs magyar irodalmi műveket és eseményeket bemutató weboldalát (www.mmalexikon.hu) a Pesti Vigadóban. A Magyar irodalmi művek és események 1956–2016 című kutatási program 2018-ban indult, és várhatóan 2021-re nyolcszáz szócikkben dolgozza fel a magyar irodalom hatvan évét. Az ingyenesen elérhető és folyamatosan frissülő honlap mellett az MMA MMKI nyomtatott formátumú lexikonban is közzé fogja tenni a kutatás eredményeit. A lexikon célja a kortárs magyar irodalom értékeinek tudatosítása és népszerűsítése.

2019. május 27.
Első Utolsó