Csomópontok
A hatvanéves Turi Attila építőművész, az MMA rendes tagjának és alkotótársainak kiállítása 2019. december 4-től február elejéig látható a Pesti Vigadóban. A három évtized alkotásait bemutató kiállítás képet ad a változatos életműről, ami a családi házaktól az iskolákon át a nagy összefogással megvalósított programszintű beregi és a vörösiszap-katasztrófa utáni újjáépítési munkákig ível. A kiállításon bemutatott műveket átszövi a Makovecz Imre nevével fémjelzett organikus iskola közös története, a mester szemléletmódja és a Kós Károly Egyesülés szellemisége. A készülő tárlatról Turi Attilát kérdeztük.
ÚJ CÍMEN A TITKÁRSÁG!
Számlázási címünk 2019. szeptember 1-től: Magyar Művészeti Akadémia Titkársága / 1062 Budapest, Andrássy út 101.
Pályázatok
MMA-19-P kódú pályázat eredménye
► Segédlet pályázati elszámolásokhoz
„SZENTENDRE – KULTÚRPART 2019" kulturális és szabadidőközpont a Duna-korzón
pályázati kiírás
Az MMA 2019–2022. évekre szóló művészeti ösztöndíj pályázata nyertesei (Pályázati kód: MMKI-Ö-19)




Kitüntették Temesi Ferencet és Stoller Antalt
Az államalapítás ünnepe alkalmából kitüntetéseket adott át Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a Pesti Vigadóban, az MMA székházában augusztus 16-án. Mások mellett kiemelkedő színvonalú munkája – a kortárs magyar prózát újító szellemű alkotásaival gazdagító, jelentős hatású irodalmi pályája – elismeréseként Magyar Érdemrend tisztikereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Temesi Ferenc Kossuth-díjas, Babérkoszorú-díjas és József Attila-díjas író, műfordító, drámaíró, forgatókönyvíró, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.

Megújult a Fehérlófia
Elkészült Jankovics Marcell kultfilmjének, a minden idők legjobb ötven animációs filmje közé választott Fehérlófiának a felújított változata, melyet július végén már be is mutattak a montreáli Fantasia filmfesztiválon. A magyarországi premiert szeptember elején a Budapesti Klasszikus Film Maratonon tartják szeptember első hetében. Jankovics második egészestés filmje 1981-ben készült, az alkotás akkor elsősorban nemzetközi elismerést hozott. A rendező saját mesét, történetet keresett; olyat, amely az örök körforgáson, a ciklikusságon alapszik, mindezt különleges színvilágra építő dramaturgiával valósította meg.

IX. Székelyföldi Varga Sándor Verstábor
A Csíkcsomortánban kilencedik alkalommal megrendezett Székelyföldi Varga Sándor Verstábor jelmondata Kisfaludy Károly Szülőföldem szép határa című versének egy gondolata volt: „Ahol állok, ahol megyek, / Mindenütt csak feléd nézek". Július végén, augusztus elején több mint negyven, a Kárpát-medence különböző szegletéből érkezett fiatal mélyülhetett el a szülőföld, a bölcső jegyében rendezett irodalmi, zenei programkavalkádban. A rendezvény és életrehívói 2016-ban (az ötletgazda Varga Sándor publicista, szerkesztő ez év elején hunyt el) megkapták az MMA Elismerő Oklevelét – művészetoktatási területen, közösség kategóriában (Tamás Menyhért elnökségi tag javaslatára). A 2019-es verstábort pályázaton keresztül a Magyar Művészeti Akadémia is támogatta.

Az „Elérhetetlen föld"
Idén ünnepli ötvenedik évét a Kilencek költőcsoport első nagy volumenű szellemi alkotása: az „Elérhetetlen föld" című antológia. A Nagy László előszavával ellátott kötet kezdetben a kor kultúrpolitikájának „Tilt" besorolása alá esett, végül azonban kitartó munkával 1969-ben szabad utat kapott. A kilencek az egykori bölcsészhallgatók irodalom köré fonódó alkotócsoportja, amelynek tagjai a hatvanas évek második felében összefogtak és elhatározták, hogy egy versantológiában közösen juttatják szóhoz a nemzedéki öntudatot. A Kilencek tagjai: Mezey Katalin, Győri László, Kiss Benedek, Konczek József, Kovács István, Oláh János, Péntek Imre, Rózsa Endre, Utassy József. A jubileumi évforduló alkalmából Mezey Katalin költő, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, az intézmény irodalmi tagozatának vezetője adott interjút.