Építőművészet
Zalaváry Lajos építész, a reneszánsz ember – konferencia

BUDAKALÁSZ MAGJA – 2018
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata „BUDAKALÁSZ MAGJA – 2018" címmel nyílt, építészeti tematikájú pályázatot hirdet meg. Az idei kiírás tartalmi, építészeti-tájépítészeti eszközökkel megfogalmazott javaslattétel Budakalász Kálvária-domb terület hasznosítására. A korábbi évekhez hasonlóan pályázatot 40. életévüket be nem töltött, építőművész, építészmérnök, építész, belsőépítész végzettségű személyek adhatnak be. A pályázat benyújtásának határideje: 2018. november 30.
Konzerválás vagy teljes rekonstrukció?
A Pesti Vigadóban Élő műemlék – Rekonstrukció, de hogyan? címmel rendezett kétnapos konferenciát a Magyar Művészeti Akadémia építőművészeti és művészetelméleti tagozata szeptember 6-án és 7-én, ahol prof. em. Fekete György, az MMA tiszteletbeli elnöke köszönötte a résztvevőket. Az előadások a műemlékek kezeléséről és kortárs építészethez való viszonyáról szóltak, így például a füzéri várban és a budavári palota környezetében zajló újjáépítésekről is. Hogyan nyúlhatnak az építészek és megrendelőik a műemléki épületekhez? Egy várrom esetében lehetséges-e a rekonstrukció, vagy csak a megmaradt részek konzerválása a helyes? – ilyen és hasonló aktuális kérdésekre kereste a választ az MMA konferenciája, ami a társadalmi és szakmai párbeszéd elmélyítését, az eltérő álláspontok kifejtését tűzte ki céljául.

"Felejthetetlen hangulatok, bölcs tanulságok"
Medgyaszay István építész Indiában
Augusztus 23-án Delhiben nyílik kiállítás a magyar építészetet jelentősen alakító Medgyaszay István (1877–1959) munkásságát bemutatva "Felejthetetlen hangulatok, bölcs tanulságok" – Medgyaszay István építész Indiában címmel. A Delhi Egyetem Szláv és Finnugor Tanulmányok Tanszékén a kiállítást Baldavári Eszter művészettörténész, az anyagot összeállító Magyar Építészeti Múzeum munkatársa és dr. Wilhelm Zoltán, a Balassi Intézet Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ igazgatója nyitja meg. A delhi kiállítás rendezője a CentrArt Művészettörténészek Új Műhelye Közhasznú Egyesület.

A Boldogasszony-kápolna alapkőletétele Zalaegerszegen
Letették az alapkövét a Makovecz Imre tervei alapján felépülő Boldogasszony-kápolnának Zalaegerszegen, a Gébárti-tó partján. Az eseményen részt vett Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli elnöke is, a város díszpolgára, akinek segítségével tavaly jelentős összeg gyűlt össze az építés megkezdéséhez. A Kossuth-díjas építész néhány évvel halála előtt tervezte ezt a kápolnát, mely a pilisszántói, azonos nevű épületével szemben nemcsak kőből épül, de annak puritán stílusától is el fog térni. Itt a visszafogott külső alatt az organikus formák kortárs értelmezése is láthatóvá válik.

Munkák, alkotótársak, tanítványok
Salamin Ferenc kiállítása
Salamin Ferenc eddigi életművének vigadóbeli bemutatása a megépült épületek, tervek megjelenítésén túl az alkotótársak, valamint a tanítványok munkáinak, a közös tevékenységnek az előtérbe helyezésével történik. A kiállító életműve egységes, alkotói korszakai szervesen épülnek egymásra. Az indulást mestere, Makovecz Imre egyedisége határozta meg, az építés jóval több volt önmagánál, kifejezte a világnézetet, a közösség erejét, a hely szellemét, a Kárpát-medencei gondolatot. A későbbi munkák a helyi identitás megőrzését és folytatásának fontosságát mutatják. A Tokaj-hegyaljai karakter kutatása, és értő, indirekt, mondhatni művészi prezentálása adja épületeinek fő gondolatát. Napjainkra Salamin Ferenc építészete egy olyan csendes, méltóságteljes építészetté nemesült, amely figyel a genius locira, de játékosságával mégis mindig frissnek hat. Munkássága alkalmas a „magas építészet" és az általános közízlés között tapasztalható szakadék áthidalására.