A kiválasztott webtartalom nem létezik.

Magyar Média Mecenatúra program

2016-ban 3,15 milliárd forintból gazdálkodhat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának Magyar Média Mecenatúra programja. A pénzügyi keretből többek között nyolc ismeretterjesztő film készülhet el, emellett kisjátékfilmekre kétszer annyi pénz jut, mint a tavalyi évben.
A Médiatanács által működtetett Magyar Média Mecenatúra program pályázati keretösszegei az idei évre is meghirdetésre kerültek. Ezzel az NMHH továbbra is pályázati forrást biztosít új, színvonalas televíziós alkotások gyártásához, illetve hozzájárul a helyi televíziók és rádiók működéséhez, műsoraik elkészítéséhez. A program célja, hogy mindenki egyenlő eséllyel jusson hozzá a kulturális javakhoz, a nézők és a hallgatók pedig minél több minőségi tartalom közül tudjanak válogatni. Az így megvalósuló alkotásokat a televíziók, elsősorban a közmédia csatornái tűzik műsorukra, ami elengedhetetlenül fontos, hiszen így újra láthatóak a hazai alkotók tévéfilmjei, valamint animációs és kisjátékfilmjei.
Az előző évihez hasonló keretösszegben meghirdetett program több részből tevődik össze, többek között az 1,23 milliárd forint felhasználását lehetővé tévő helyi és körzeti médiaszolgáltatóknak szóló pályázatokból, melyeket rezsiköltségek támogatására, műszaki fejlesztésekre vagy a tévé- és rádióműsorok készítésének finanszírozására lehet majd fordítani. Itt pályázhatnak rezsitámogatásra a közösségi médiaszolgáltatók is.
A mecenatúra-program filmes ágának 2016-os kerete szintén a tavalyival megegyezően 1,92 milliárd forint.
A tévéfilmek gyártására a Fehér György-pályázaton 600 millió forint jut, a forgatókönyvek írására szolgáló Egri Lajos-pályázaton 10 millió forintot különítettek el. A dokumentumfilmeket támogató Ember Judit-pályázat 330 millió forintból, az ismeretterjesztő filmeket finanszírozó Kollányi Ágoston-pályázat 250 millió forintból, az animációs filmek készítését célzó Macskássy Gyula-pályázat 180 millió forintból gazdálkodhat. A kísérleti és kisjátékfilmek támogatására szolgáló Huszárik Zoltán-pályázat kétfordulós lesz, és összkerete a tavalyihoz képest megkétszereződik, 150 millió forintra növekedve. A már korábban támogatott animációs epizódok sorozatgyártását ösztönző Dargay Attila-pályázat kerete 200 millió forint lesz.

A történelmi dokumentumfilmek készítésére kiírandó pályázatot Nemeskürty Istvánról nevezték el, ez 105 millió forinttal működik majd. A médiatanács ehhez január 14-ig olyan filmterveket vár, melyek a XX. századi, különösen az 1956-os, illetve az I. világháborús évfordulókkal kapcsolatos eseményeket, személyeket, emberi sorsokat, helyszíneket, témákat archív tartalmak újrafelhasználásával kívánják feldolgozni.
A rádiójátékokat támogató Cserés Miklós-pályázat kerete 50 millió forint, az előre nem látható magyar vonatkozású események helyszíni forgatását finanszírozó Escher Károly-pályázatra 20 millió forint, az online alkotások készítését elősegítő Neumann János-pályázatra belföldieknek 20 millió forint, a határon túliaknak további 5 millió forint jut.

Nyolc ismeretterjesztő film közel 76 millió forintos támogatást nyert a programban szereplő Kollányi Ágoston-pályázat harmadik fordulójában.
A természetfilmek között lesz Mosonyi Szabolcs alkotása, aki egy alföldi lőtér vadvilágáról forgat, Lerner Balázs műve, aki Hullámok hátán, Szudán címmel a Vörös-tenger partvidékén élő cápák és korallzátonyok életét, valamint a cápauszony-kereskedelmet állítja középpontba. Három portréfilm is készül majd: Litauszki János rendezésében Sebő Ferenc népzenészről, Koltay Gábor irányításával a két Andrássy Gyula grófról, Jelenczki István dirigálásával pedig Reményik Sándor költőről. A történelmi tárgyú alkotások számát gyarapítja Kázsmér Kálmán, aki az 1848–49-es magyar emigráció örökségét feldolgozó sorozat első részét forgathatja, Jankovics Marcell, aki a Magyar szentek és boldogok sorozatot folytathatja az Árpád-házi szent királylányok bemutatásával, valamint az őstörténetbe elkalauzoló Gauder Áron, aki A kőbaltás ember című paleo-detektívfilm sikere után annak 2. epizódját készíti el a vértesszőlősi Samu nyomába eredve.
A testület 2011 óta 61 eljárásban összesen több mint 12,5 milliárd forinttal járult hozzá 733 művészeti alkotás készítéséhez, illetve 1538 esetben helyi vagy körzeti médium támogatásához. A filmes pályázatok esetében a keretek tíz százalékát a határon túli pályázók számára tartják fenn.
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) együttműködésének keretében tavaly a két szervezet többek között közös delegációval vett részt a második Kínai–Magyar Médiafórumon, az ezt követő hivatalos tárgyalássorozaton, valamint a pekingi és sanghaji Filmnapokon.
Emellett novemberben az MMA és az NMHH a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával karöltve közös tanácskozást rendezett Az alkotás szabadsága és a szerzői jog metszéspontjai címmel.
2016. január 5.  |  médiatanács mecenatúra