A hang belső élete

Dubrovay László zeneszerző Gyurkovics Tiborról, az utolsó akkordról és az ördögi kacajról
 
A Faust, az elkárhozott című táncdráma a Pécsi Balett művészeinek szenvedélyes előadásában elevenedik meg február 28-án és 29-én a Pécsi Nemzeti Színházban. „Itthon akartam valami újat és eredetit létrehozni" – mondja Dubrovay László a produkció Kossuth-díjas zeneszerzője, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja.
26 फ़रवरी, 2024

Rekordszámú jelentkezés a Marton Éva Nemzetközi Énekversenyre

Minden korábbinál több, összesen 47 országból 255 fiatal művész adott le érvényes jelentkezést a Zeneakadémia szeptemberben megrendezendő IV. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyére, amelyre különleges hangfajok képviselői is neveztek. A jelentkezésekhez tartozó videófelvételeket Ks. Marton Éva professor emeritus, a nemzet művésze és az előzsűri további két tagja, Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas operaénekes és Kocsár Balázs Liszt Ferenc-díjas karmester, érdemes művész hallgatja meg, majd dönt alapos mérlegelés után az élő elődöntőkbe továbbjutókról. Az énekversenyt a Magyar Művészeti Akadémia is támogatja.

23 अप्रैल, 2020

Emlékezés Kovács Dénes Kossuth-díjas hegedűművészre születésének 90. évfordulóján

„Az igazi boldogság, amikor rátalálsz egy mű IGAZI értelmére. Olyan, amikor igazgyöngyöt találsz. Akkor érzed az Istent, és nem utolsó sorban a szerzőt, aki mint az Isten »antennája« felfogta és kifejezte a legfontosabb dolgot, a lélek ÉLETÉT!" 90 évvel ezelőtt, 1930. április 18-án született Kovács Dénes, a világhírű magyar hegedűiskola méltó képviselője, Hubay Jenő, Zathureczky Ede munkásságának folytatója. Az évforduló alkalmával Szecsődi Ferenc hegedűművész, Liszt Ferenc-díjas, érdemes és kiváló művész, az az MMA rendes tagja emlékezett a világtehetségre.

18 अप्रैल, 2020

Elhallgatott zenekarok – beszélgetés Kisfaludy Andrással

A magyar beatzene kialakulásának hajnalán olyan zenekarok jöttek létre, melyek ezreket vonzottak, kiemelkedően nagy sikerük volt a '60-as, '70-es években, de a mai fiatal generáció alig tud róluk valamit. Ennek elsősorban az az oka, hogy nem maradt fenn utánuk semmilyen komoly hanghordozó, lemez, rádiófelvétel, vagy film. Kisfaludy András az Elhallgatott zenekarok című dokumentumfilmjében annak próbált meg utánajárni, hogy mi volt ennek a mélyebb oka. Az elhallgatott zenekarok: a Liversing, az Atlas, a Syrius, a Kex és a Taurus a maguk idején magas színvonalú zenét hoztak létre, sok esetben meghaladva korukat, ugyanakkor rengeteg muníciót adva az utánuk jövő együtteseknek.

23 मार्च, 2020

Moziba kerül A mi Kodályunk

Március 6-án lesz Kodály Zoltán, világhírű zeneszer­zőnk és népzenekutatónk halálának 53. évfordulója. A huszadik század egyik legfontosabb és legmeghatározóbb művészének állít emléket A mi Kodályunk című rendhagyó dokumentumfilm, mely Kodály Zoltán kevéssé ismert fiatalkorát dolgozza fel két tehetséges ifjú muzsikus szemszögéből, egy bizonyos 1910-es szerzői estet állítva a középpontba. A Magyar Művészeti Akadémia támogatásával Muhi András  és Ferenczy Gábor producer munkájával elkészült film március 12-től Budapesten és országszerte több helyszínen, többek között Kecskeméten, Kodály szülővárosában is látható lesz a mozikban.

2 मार्च, 2020

Veszprémi kórusok részvételével rendezték meg a Kocsár-emlékhangversenyt

A 2019-ben nyolcvanöt évesen elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző, a néhai nemzet művésze, Kocsár Miklós munkásságára hívta fel Veszprém zeneszerető közönségének figyelmét az Agórában rendezett 2020. február 16-ai emlékkoncert. A programot szervező Gizella Nőikar karnagya, Borbásné Gazdag Gabriella úgy fogalmazott: Kocsár Miklós a XX. század magyar zeneszerzőinek kiemelkedő alakja. Műveit rendkívüli szuggesztivitás jellemzi. A hazai és külföldi kórusok körében nagyon kedveltek művei. Zeneköltői munkássága minden területen kimagasló, legyen az bibliai szöveg, egyházi himnusz, magyar vagy külföldi költő versének zenébe öntése.

18 फ़रवरी, 2020
पहला पिच्छला