A kékfestő

Megnyílt a Kovács család 200 éves munkásságát bemutató tárlat

A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában április 28-ig látogatható Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életmű-kiállítása. A tárlat a 96 éves nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja munkásságát a kezdetektől napjainkig mutatja be a családi hagyományt megalapozó kecskeméti dédapától a legfiatalabb generációig.
6 मार्च, 2024

„A Himnusz egy közösségi ima"

A Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozatának akadémikusai és köztestületi tagjai a magyar kultúra napja alkalmából kiállításon mutatják be azon alkotásaikat, amelyeket nemzeti imádságaink, egyházi himnuszaink és népénekeink inspiráltak. „Nemzeti önazonosságunk megélésében elengedhetetlennek tartjuk azt, ami eleink számára soha nem volt kérdés: a cselekedeteinket meghatározó Istenhitet, örökérvényű törvényeket" – vallják a kiállítók. A „Himnusz – a magyar nép imái" című népművészeti és iparművészeti kiállítás áprilisig várja a látogatókat a Vigadó Galéria V. emeleti kiállítóterében. Este, a megnyitót követően ugyancsak a Pesti Vigadóban, a Sinkovits Imre Kamaraszínpadon kezdődik az MMA kultúra napi rendezvényének folytatása, a „Jövel, légy vélünk Úr Isten" című népzenei koncert neves fellépőkkel. A koncerten olyan himnuszok, egyházi énekek és népénekek szólalnak meg, amelyek kifejezik egy-egy közösség összetartó erejét, magyar nemzetünk önazonosságát.

22 जनवरी, 2020

„Kérd a Szűzanyát, megoldja!"

Mária Anya – Mária Anyánk címmel az MMA irodaházában mutatták be az MMA néhai tagja, Erdélyi Zsuzsanna néprajzkutató gyűjtését Szűz Mária életéről és alakjáról a magyar népi Mária-költészetben. Erdélyi Zsuzsannát főként az archaikus népi imádságokat közkinccsé tevő, Hegyet hágék, lőtőt lépék… című könyvéről ismerjük. Erdélyi az imádságok mellett nemcsak kimutatta a 18–19. századi vallásos aprónyomtatványok és kéziratos énekeskönyvek forrásértékét az irodalom-, a zene-, a művelődés- és a lelkiségtörténet, továbbá a néprajzkutatás területén, de 1959 és 1985 között az egész magyar nyelvterületről variánsaiban gyűjtötte a Mária-költészet írott és szóbeli emlékeit is. Ezekből a tiszta forrásokból a Mária Anya – Mária Anyánk címmel a Szent István Társulat gondozásában megjelent könyv a magyar népi Mária-költészet legszebb költeményeit tárja az olvasók elé több mint ötszáz tételben.

13 जनवरी, 2020

Eleink hagyatéka

Stoller Antal Huba koreográfus portréestje

60 év tánc címmel 2019. december 3-án 19 órakor a Pesti Vigadó Sinkovits Imre Kamaraszínpadán látható az a portréműsor, amely az idén 75 éves Stoller Antal Huba életéről, népzene- és néptáncgyűjtői tevékenységéről, táncos pályájáról, koreográfiáiból készült. A néptáncos-koreográfus – az MMA rendes tagja – „második szakmájának" legendás képviselője. Koreográfiai munkássága a Bihari Táncegyüttesben kezdődött, majd a miskolci Avas és a budapesti Vasas művészegyüttesek művészeti vezetője volt. Az MMA Népművészeti Tagozatának szervezésében látható műsor élőtánccal és vetített emlékekkel várja az érdeklődőket. Az estről Stoller Antalt kérdeztük.

3 दिसंबर, 2019

Egy asszony két vétkecskéje

2019. november 27-én a Pesti Vigadóban koncert és tárlat is várta az érdeklődőket. Ekkor nyitották meg a Hazatérés Bukovinából, 1941 című fotókiállítást és ekkor láthatták és hallhatták Kóka Rozália előadóestjét is. A népművész, előadóművész, az MMA rendes tagja évtizedek óta ápolja a bukovinai székely hagyományokat. A magyar népcsoport egykoron Moldvából Bukovinában telepedett le, majd a Bácskába telepítették őket, később a Dunántúlra kerültek. Kóka Rozália műsorában saját gyűjtéseit adta elő. Az esten fellépett az Érdi Bukovinai Székely Népdalkör, a Virággyöngy moldvai csángó kisegyüttes és a Tarsoly Együttes. A fellépés után kérdeztük Kóka Rozáliát.

28 नवंबर, 2019

Elismerések a művészetoktatásban

A Magyar Művészeti Akadémia 2016 óta Elismerő Oklevelet adományoz a művészetoktatásban kimagasló teljesítményt elért pedagógusok, művésztanárok, művészetpedagógiai kutatók, továbbá közösségek, intézmények részére; az elismerésből évente legfeljebb öt adományozható, ahhoz bruttó 250 ezer forint pénzjutalom is jár. A 2019-es elismeréseket november 6-án az MMA irodaházában adta át Vashegyi György, az MMA elnöke és Farkas Ádám elnökségi tag, az MMA Oktatási, Képzési és Tudományos Bizottságának elnöke. Pedagógus kategóriában Igaliné Büttner Hedvig, a művésztanárok közül Fábián Éva és Kertész Lajos, a közösségek részéről a Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely Alapítvány, az intézmények közül pedig a Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskola és Kollégium képviselője vette át az elismerést.

6 नवंबर, 2019
पहला पिच्छला