A kékfestő

Megnyílt a Kovács család 200 éves munkásságát bemutató tárlat

A Pesti Vigadóban, a Magyar Művészeti Akadémia székházában április 28-ig látogatható Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életmű-kiállítása. A tárlat a 96 éves nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja munkásságát a kezdetektől napjainkig mutatja be a családi hagyományt megalapozó kecskeméti dédapától a legfiatalabb generációig.
6 मार्च, 2024

Százrózsás hímzések – remekeltek a mezőkövesdiek

Immár hetedik alkalommal rendezte meg a Matyó Népművészeti Egyesület a Százrózsás Hímzőpályázat és Kiállítást a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége szakmai támogatásával. A szervezők azokat az új, máshol eddig még nem szerepelt alkotásokat várták, amelyeken a díszítmény a matyó települések (Mezőkövesd, Tard, Szentistván) vagy Dél-Borsod (például Szomolya vagy Cserépfalu) textiles hagyományait, azok újszerű átfogalmazását, hímző- és csipkekészítő technikák valamelyikét alkalmazzák. Idén a mezőkövesdiek érték el a legjobb eredményt. A kiállított pályaműveket megtekinthetők a Matyó Múzeumban, a kiállítást június 26-án Kékedi László akadémikus nyitotta meg. Az MMA idén 900 ezer forint pénzjutalmat osztott ki a kategóriák legjobbjai között.

29 जून, 2020

„Muzsikámmal legyek az emberek örömhozója"

Kobzos Kiss Tamás 70

Idén, május 30-án lenne 70 éves Kobzos Kiss Tamás énekes és hangszeres előadóművész, népdalkutató, az MMA néhai tagja, a Népművészeti Tagozat korábbi tagozatvezetője, az Óbudai Népzenei Iskola 25 éven keresztül tevékenykedő igazgatója. A Kossuth-, Liszt-, Magyar Örökség és Prima díjas művész életében a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet is átvehette. Kobzos Kiss leginkább a magyar népzene és az európai középkori énekes zene területén volt aktív. Öt évvel ezelőtt, 2015-ben hunyt el, halálának évében Dúdolj verset – Kobzos Kiss Tamás emlékezete címmel kötet jelent meg róla a Magyar Hangszermíves Céh kiadásában. A hagyományos óbudai emlékkoncert helyett a születésnapon egy online publikálásra kerülő koncertfilmmel emlékeznek meg róla, mely honlapunkon is látható lesz.

29 मई, 2020

„Áldott szép pünkösdnek gyönyörű ideje"

Pünkösd a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, húsvét után 50 nappal tartják. A Szentlélek eljövetelét és az egyház alapítását vasárnap ünneplik, hétfőn ehhez kapcsolódó néprajzi szokásokat elevenítenek fel. Vasárnap mindenfelé ünnepi szentmiséket, istentisz­te­le­te­­ket tartanak, de a hétfőt is sokan várják, hiszen ez a nap a család, a rokonlátogatások ideje. Népszokásokról, hiedelmekről Harangozó Imre néprajzkutatót, tanárt, az Ipolyi Arnold Népfőiskola alapítóját kérdeztük, aki 2019-ben az MMA Népművészeti Tagozatának Erdélyi Zsuzsanna-díját vehette át a magyar szakrális néphagyomány kutatásáért.

27 मई, 2020

A paraszti kultúra felkínálja, hogyan kellene élni!

Andrásfalvy Bertalannal beszélgettünk

A néprajztudomány doyenje, a Pécsi Tudományegyetem Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszékének alapító tanszékvezetője. Sok más kitüntetése mellett 2013-ban Széchenyi-, 2002-ben Magyar Örökség díjat kapott. Egész életét a magyarságnak szentelte. Érdeklődési területe főleg a parasztságra irányult. Ha teheti, ma is szívesen tesz eleget minden meghívásnak. Könyvein generációk nőttek fel. Gondolataira ma is érdemes figyelni. Andrásfalvy Bertalan 2019 óta már az MMA rendes tagja.

15 मई, 2020

„Nos, hol vannak az asszonyok?"

Sipos János: Bartók Anatóliában

Bartók Béla tavaly megjelent Török népzene Kis-Ázsiában című műve után, már olvashatjuk a Bartók Anatóliában címmel megjelent könyvet is. A szerző előbbiben, mint közreadó volt jelen, most írásokat bocsátott az olvasók elé Bartók Béla gyűjtéséről. Sipos János Szabolcsi-díjas zenekutató, az MMA akadémikusa évtizedek óta folytatja kutatását török népek között. Ott folytatta, ahol 1936-ban Bartók abbahagyta. Ebben a könyvben olvashatjuk a világhírű magyar zeneszerző és népzenekutató úti beszámolóját és azt, hogy kinek a meghívására tölthetett heteket Anatóliában. Szemlézhetjük az úttal kapcsolatos levelezést, megtudhatjuk, hogyan dolgozta fel később az út anyagát és megismerhetjük a gyűjtőtársat, Ahmet Adnan Saygunt is, aki fontos tanulmányt tett közzé a török népzenéről és a Bartókkal végzett közös munkáról. A könyvet az MMA Kiadó adta ki.

14 अप्रैल, 2020
पहला पिच्छला