Irodalom
Őszi Irodalmi Gála a Pesti Vigadóban

Oláh János-emlékest
Immár ötödik alkalommal rendezte meg a Magyar Napló szerkesztősége a 2016 júliusában elhunyt Oláh János költő, író, kiadóvezető emlékét felidéző estet a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az est során három kiadó adta át Az év legsikeresebb szerzője-díjat, köszöntötték a 30 éves Széphalom Könyvműhelyt, valamint kihirdették az Oláh János szerkesztői ösztöndíj idei nyerteseit. A járványhelyzetre tekintettel a program közönség nélkül, zárt ajtók mögött zajlott, amelynek felvételét 2020. november 24-én – Oláh János születésnapján – 18 órakor tette közzé a Petőfi Irodalmi Múzeum YouTube-csatornáján és a Magyar Napló Kiadó Facebook-oldalán.

„Készülök szembenézni az árnyékommal…"
„Kíváncsi vagyok: mit tesznek ki azok az éhező darabok, amiket az 1970-es 80-as évek világából táplálok a mindennapjaimmal" – így viszonyul készülő önéletrajzi ihletésű regényéhez Iancu Laura. A József Attila-díjas költő, író – aki a napokban Ratkó-díjas lett – idén egy új verskötettel is meglepte olvasóit. Erről és legújabb néprajzkutatói munkájáról is vallott. (Kurucz Éva interjúja.)

Búcsú Szőcs Gézától
„Mély fájdalommal és megrendüléssel tudatjuk, hogy a Magyar PEN Club elnöke, Szőcs Géza költő ma este elhunyt. Emléke legyen áldott!" – adta hírül november 5-én a Magyar PEN Club. A Marosvásárhelyen született Kossuth-díjas és József Attila-díjas erdélyi magyar költő, kultúrpolitikus 67 éves volt. Az elmúlt években Orbán Viktor miniszterelnök kulturális főtanácsadójaként dolgozott. Szőcs Géza 2010-től 2012-ig a második Orbán-kormány Nemzeti Erőforrás Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára volt. Ebben a feladatkörében támogatta, hogy az Országgyűlés 2011. április 18-án Magyarország Alaptörvényében deklarálta a művészeti alkotás és a Magyar Művészeti Akadémia művészeti szabadságát. Ez szolgáltatott alapot a Magyar Művészeti Akadémiáról szóló 2011. évi CIX. törvény megalkotására, amelyet július 11-én fogadtak el.

Elhunyt Szőcs István író
Szőcs István író, szerkesztő, művelődéstörténész (1928–2020), a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja életének 93. évében elhunyt Kolozsváron. Munkásságának meghatározó műfaja a lendületes irodalmi publicisztika és a tudományos igényű, de olvasmányos, szubjektív hangvételű esszé. Több százra, talán több ezerre taksálható irodalommal (is) foglalkozó cikkeinek, kritikának száma, rendkívüli olvasottsága, széleskörű műveltsége különös elevenséggel mutatkozik meg művelődéstörténeti írásaiban is, melyekben történelem és nyelvtörténet, őstörténet, nyelvpszichológia és etimológia szétszálazhatatlanul összefonódott. Sokoldalú munkásságának jelentős vonulatát képezi hozzájárulása a romániai magyar könyvkiadás megújulásához. Szőcs Istvánt a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.

Bertha Bulcsu emlékét szobor őrzi Balatongyörökön
Felavatták Bertha Bulcsu (1935–1997) író, a Magyar Művészeti Akadémia posztumusz tiszteleti tagja mellszobrát, Szabó Tamás Munkácsy Mihály-díjas művész alkotását Balatongyörökön, az önkormányzat udvarában. Az alkotás már nyár közepe óta díszíti az önkormányzat udvarát, de ünnepélyes avatására csak most került sor. Bertha Bulcsu részben Balatongyörökön töltötte kamaszkorát. Ezek az esztendők, de később is egész élete a Balatonhoz kötötte. Nevét 2003-ban vette fel a művelődési ház. A településen Bertha Bulcsu személyes emlék, hiszen sokan ismerték, együtt jártak vele iskolába, és itt él az a soksok hős, egykori barát, aki az írásaiban megjelenik, szögezte le beszédében Biró Róbert polgármester.