Színházművészet
Színészlegendák II. Vallomások, visszaemlékezések, elbeszélések 1896–1946

„Támadó tűz voltunk"
A Magyar Művészeti Akadémia az 1956-os Emlékévhez kapcsolódva két új kiadványt jelentetett meg. „Támadó tűz voltunk" – Kortárs magyar írók antológiája 1956-ról, valamint a Vers és Próza '56 – hangos szövegkönyv CD-t. Előbbit Mezey Katalin, az antológia szerkesztője, utóbbit Rátóti Zoltán, a Színházművészeti Tagozat vezetője mutatta be az MMA Könyvtára előtt a Pesti Vigadóban, a kiadványokról és az MMA 56-hoz kapcsolódó programjairól dr. Kucsera Tamás Gergely főtitkár adott ismertetést.
Táncszvit és Rítus – tisztelet az 56-os hősök emlékének
BESZÉLGETÉS JURONICS TAMÁS KOREOGRÁFUSSAL, A SZEGEDI KORTÁRS BALETT MŰVÉSZETI VEZETŐJÉVEL
A társulat Táncszvit és Rítus című előadásaival emlékezett meg Bulgáriában október 23-án az 56-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára. Az emlékév e fontos táncművészeti eseményét a Magyar Művészeti Akadémia is támogatta. A Táncszvit az 1956-os forradalom 60. évfordulójára készült rövid mű, a szabadságharc pillanatait, lendületét igyekszik megeleveníteni, és tiszteleg a hősök előtt.

Nemzet Művésze díjátadás
A Nemzet Művésze díjat a Magyar Művészeti Akadémia kezdeményezésére – 2013-ban – az Országgyűlés a magyar művészeti élet kimagasló teljesítményt nyújtó, elismert képviselőinek személyes megbecsülése, méltó életkörülményeinek biztosítása céljából alapította. A Nemzet Művésze díj Bizottság 2016-ban öt művésznek ítélte meg a díjat: Bán Ferenc építőművésznek; Kalász Márton költő, író, műfordítónak; Koltai Lajos operatőrnek; Mécs Károly színművésznek; Varga Imre szobrászművésznek. Az elismeréseket 2016. november 3-án adta át Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter és Fekete György MMA-elnök a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadó dísztermében.

Marton Éva mesterkurzusa
Marton Éva tartott mesterkurzust 2016. október 25–27. között a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával az MMA székháza, a Pesti Vigadó Sinkovits Imre Kamaraszínpadán. A kurzuson Bartók Béla: A Kékszakállú herceg vára operaáriáit dolgozták fel közösen a növendékekkel. A mesterkurzust egy gálahangverseny zárta október 27-én a Vigadóban.

Tóth Ilonka – tanúságtétel két részben
Az '56 utáni megtorlások idején járunk. A koncepciós perben elítélt Tóth Ilona személye eggyé vált az ártatlanság fogalmával, 1956 eltiprásának mementójává emelkedve. A Nemzeti Színház ezzel az előadással ünnepli az 1956-os forradalom 60. évfordulóját. A szereplők közül Bodrogi Gyula, Csurka László, Dózsa László, Mécs Károly a forradalmi események résztvevői, tanúi voltak. Az előadás ősbemutatója – a hazai előtt – Varsóban, a Teatr Polski színpadán lesz 2016. október 21-én.