Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről

Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
 
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
14 mars 2024

Jankovics Marcell, Trianon

A Magyar Művészeti Akadémia 2020. június 5-én tartotta elnökségi emlékülését a Nemzeti Összetartozás Napjához kapcsolódóan. A nap egyik fő eseménye Jankovics Marcell grafikusművész Trianon című kiállításának megtekintése volt, amely az előző napon az online térben nyílt meg. A Pesti Vigadóban rendezett zártkörű megemlékezésen felszólalt Kövér László, az Országgyűlés elnöke, aki a kiállítás fővédnöki tisztségében beszélt Trianon napjainkra gyakorolt hatásáról. A nemzet művészének tavaly Székesfehérváron debütáló tárlata egészen újszerű megközelítési móddal karikatúraszerűen, erős cinizmussal átitatott gúnyrajzokkal láttatja a magyar történelem egyik legmaradandóbb és legtöbbet emlegetett történelmi tragédiáját. Az alkotások 1526-tól veszik fel a fonalat, és bemutatnak minden fontosabb eseményt, amelyek a trianoni békediktátumhoz vezettek.

9 juin 2020

Elhunyt Kő Pál szobrászművész

79 éves korában elhunyt Kő Pál szobrászművész, tanár, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a nemzet művésze. Kő Pál egyszerre volt a szobrászművészetben modern újító – gondoljunk például a Gellért-hegyen álló, lóról leszállt Szent István-szobrára – és több ezer éves kézműves hagyományok virtuóz folytatója. Életművében a királyok, uralkodók, hadvezérek emlékművei mellett a magyar kultúra és tudomány, és elsősorban a magyar irodalom kimagasló jelentőségű alkotóinak portrészobrai alkotnak fontos műegyüttest. A Magyar Művészeti Akadémia Kő Pált saját halottjának tekinti.

8 juin 2020

SZABADJÁTÉK / II. KÉPZŐMŰVÉSZETI NEMZETI SZALON

Elkészült a március végén felállított kiállítás hivatalos honlapja, ahol minden kiállító művész külön bemutatásra kerül, publikáljuk a katalógus tanulmányait, egy csokorba szedtük a kapcsolódó programokat, a kiállításról megjelent cikkeket, videókat. A régi helyén a Műcsarnok közzétette a virtuális séta kibővített változatát is, ahol 19 új gömbpanoráma segítségével a 2020-as szalon tárlat immár teljesen bejárható, illetve minden műtárgynál további információk találhatók. Cikkünkben Szurcsik József kurátor szakmai tárlatvezetését is megtekinthetik.

26 mai 2020

Szabadjáték

Nagyinterjú Szurcsik Józseffel

Az elmúlt hat évben a prof. em. Fekete György, az MMA néhai elnöke kezdeményezésére indított Szalonok komoly szakmai és közönségérdeklődés mellett, műfajonkénti elosztásban valósultak meg az egyes művészeti ágak friss teljesítményét bemutatva a Magyar Művészeti Akadémia intézményében, a Műcsarnokban. 2015 után 2020-ban újra a Képzőművészeti Szalonra került a sor, melyet a fennálló járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel március 28. óta egyelőre virtuálisan lehet bejárni. A kialakult helyzetről, a szalon koncepciójáról a kiállítás kurátorát Szurcsik József képzőművészt, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanszékvezető egyetemi docensét, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját kérdeztük.

8 mai 2020

SZABADJÁTÉK – II. Képzőművészeti Nemzeti Szalon, 2020

2020. március 28-tól kezdve immáron hetedszerre sorakoznak fel a vizuális művészetek képviselői a legújabb kori szalon jellegű kiállítások történetében. A nagy merítésű, széles látószögű tárlat idén is a Műcsarnokban kapott helyett, a kurátor Szurcsik József grafikusművész, az MMA rendes tagja pedig ezúttal a szabadság fogalmak felüli világába helyezte a képzőművészek alkotásait. A válogatás most 198 kiállító művész, összesen 256 kiállított munkájával ad egy reprezentatív képet a kortárs képzőművészet aktuális helyzetéről, irányairól, terveiről. A Nemzeti Szalonok elgondolását 2014-ben Fekete György, az MMA néhai elnöke kezdeményezésére a Magyar Művészeti Akadémia hívta újra életre és tette ezáltal az egyik leglátogatottabb kiállítássorozattá. Azóta minden évben egy művészeti ág mutatkozik be. 2019-ben rendezte meg a Műcsarnok a II. Építészeti Szalont, az idei II. Képzőművészeti Nemzeti Szalon „Szabadjáték" címmel pedig már a hetedik akkordja a szalonkiállítások sorának. A háttérmunkálatokról és a szervezés körülményeiről a Műcsarnok érintett kurátorát, Kondor-Szilágyi Máriát kérdeztük.

5 mai 2020
Premier Dernier