Aki nem múlt századi sémák szerint dönt a korszerűségről

Mágikus utazás Csáji Attila életmű-tárlatán
 
Villanások a múltból és jelenből címmel megnyílt Csáji Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának több alkotói korszakát felölelő, rendhagyó tárlata a köztestület székházában, a Pesti Vigadóban. A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára" -ként is emlegetett, hamarosan 85. életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neon fénymű mellett bemutatja a művész korai Jelrácsok sorozatát is.
14. maaliskuuta 2024

Látványtervezőket, képzőművészeti és diákfilmeket díjaztak az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon

Nagy sikerrel zárult október 17-én este az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál. A Szolnoki Galériában megrendezett ünnepélyes záró gálán részt vettek a filmszakma képviselői, a fesztivál díjait alkotók jelenlétében átadták át. A legjobb látványtervezésért járó díjat a Festett madár című cseh–szlovák–ukrán koprodukcióban készült alkotás nyerte el, a film látványtervezője az Emmy-díjas Jan Vlasák. A képzőművészeti versenyprogramban két fődíjat osztottak ki. A legjobb animációs film díját Rófusz Ferenc: Az utolsó vacsora című alkotása kapta. A legjobb dokumentumfilmért járó díjat a haida manga művészről, Michael Nicoll Yahgulanaas-ról szóló Kotnyeles című film vihette haza. A diákfilmes versenyprogram első helyezését Almási Zsolt nyerte a Figyelj már oda! című munkájával. A fesztivál fő támogatója a Magyar Művészeti Akadémia volt.

18. lokakuuta 2020

Átadták a megújult Szolnoki Művésztelepet

Átadták a Modern városok programban megújult csaknem százhúsz éves Szolnoki Művésztelepet. Minden épületet felújítottak, még a művészek által évtizedekkel korábban épített bástya is megújult a Művésztelepen. Emellett két új épület is helyet kapott a telepen: egy szobrászati és egy grafikai terem. A város és a Szolnoki Művészeti Egyesület által szervezett átadó ünnepségen felolvasták Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere üzenetét, melyben kiemelte, hogy a magyar művészet, kultúra nem csupán egy-egy kiváló alkotásból áll, hanem kizárólag minden művészeti ág számos, érdemes alkotásának összegzéseként értelmezhető.

17. lokakuuta 2020

Holnap kezdődik az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál

2020. október 13. és 18. között rendezik Szolnokon az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivált, melynek fó támogatója a Magyar Művészeti Akadémia. A szolnoki fesztiválon több filmet első alkalommal láthat a magyar a közönség. A fesztivál nagyjátékfilmes versenyébe tíz produkció került. A Pál Adrienn c. filmjéért  Cannes-ban FIPRESCI-díjjal kitüntetett Kocsis Ágnes legújabb, Éden című alkotásával nyit a fesztivál, Dombrovszky Linda Golden Globe-díjért versenybe szálló Pilátusa is versenyben van és itt mutatják be Magyarországon először a svéd kultrendező, Roy Anderson új moziját, amely a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Ezüst Oroszlán díját nyerte el. Az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál fókuszában a látványtervezők munkássága áll.

12. lokakuuta 2020

Végh 80

Végh András festőművész kiállítása


Két hónapig látogatható Végh András (1940–) festőművész kiállítása a Vigadó Galériában a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozata szervezésében. Nagy, szabad lélegzetű vásznak és kisebb, visszafogottabb hangvételű képek is láthatóak a tárlaton, amely a képzőművész hatvanévnyi munkásságának elmúlt 12 évébe nyújt betekintést, s amely Végh András 80. születésnapja alkalmából nyílik meg szeptember 22-én este a Pesti Vigadóban. A kiállítás kurátora: M. Novák András képzőművész, az MMA rendes tagja.

22. syyskuuta 2020

Mert nem lehet feledni… – Trianon 100 emlékkiállítás

2020. szeptember 18. és 2021. január 31. között tekinthető meg a Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozata szervezésében megvalósuló „Mert nem lehet feledni…" című, a trianoni békeszerződés 100. évfordulójának emlékére rendezett kiállítás a Pesti Vigadóban. Az emlékkiállítás több mint 50 művész félszáznál több műtárgyának kiállításával kortárs képző- és iparművészeti kontextusban értelmezi a trianoni veszteségeket. A tárlat rendezésének elsődleges koncepciója Juhász Gyula megindító sorai által inspirálva a nemzettragédia bemutatása és jelen idejű interpretálása, valamint a centenáriumi megemlékezés művészeti megközelítése. A kiállítás társzervezője a Trianon Kutató Intézet.

18. syyskuuta 2020
Ensimmäinen Viimeinen