Zeneművészet
Dubrovay László zongoraművei Balázs János előadásában

A 95 esztendős Szőnyi Erzsébet szerzői estje
A Magyar Művészeti Akadémia szerzői esten köszöntötte az április 25-én 95. életévét betöltő Szőnyi Erzsébet zenepedagógust, zeneszerzőt, a nemzet művészét szerdán a Pesti Vigadóban. Szőnyi Erzsébet a 20. és a 21. századi magyar zenei élet, a zenepedagógia és az alkotóművészet ikonikus alakja, akinek különlegesen gazdag életművét, szellemiségét és lelki erejét hazánk szellemi életének egyik tetőpontjaként tartjuk számon – méltatta az alkotót a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Vashegyi György. A barát, munkatárs, a 96 esztendős Eősze László zenetörténész pedig megható videóüzenetben köszöntötte a művészt.

A zene szeretete egy életen át
Szőnyi Erzsébet 95
Nem akármilyen hangversenyre hívja a zenebarátokat a Pesti Vigadó 2019. április 24-én. A Magyar Művészeti Akadémia szervezésében születésnapi szerzői esttel köszöntik a 95 éves Szőnyi Erzsébetet. A Kossuth-díjas zeneszerző, karnagy, zenepedagógus, az MMA rendes tagja, a nemzet művésze a zenetörténet élő legendája. A Kodály-módszer nemzetközileg is elismert terjesztője itthon számtalan korosztályt tanított a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. A koncert előtt otthonában kerestük fel a zeneszerzőt.

A mi Kodályunk
A Magyar Művészeti Akadémia és a Papageno Consulting Kft. tegnap este a szakmai közönségnek mutatta be a Pesti Vigadóban „A mi Kodályunk" című, a dokumentumfilm és a játékfilm határán mozgó életrajzi filmet. Az alkotás a Magyar Művészeti Akadémia finanszírozásával a Focusfox gyártásában készült el, szerkesztő-rendezője Petrovics Eszter. A mi Kodályunk egyszerre dokumentumfilm és fikció – két fiatal muzsikus, Devich Gergely csellóművész és Ránki Fülöp zongoraművész szemszögéből és egy száz éve elhangzott koncert apropóján ismerhetjük meg a 20. század egyik legjelentősebb muzsikusának egy kevéssé ismert arcát.

100 éve született Király Ernő zeneszerző, népzenekutató
„A népdalt, hogy úgy mondjam, még az anyatejjel szívtam magamba. Anyám dalos falusi lány lévén a városba, Szabadkára kerülvén géphímzéssel kereste kenyerét, és a varrógép zakatolása mellett éjjel-nappal énekelte a falujából, Pacsérról magával hozott népdalokat, nótákat. Én, mint apró gyerek, figyelemmel hallgattam, és az élethez, a munkához tartozónak véltem az éneklést, a dalt" – így emlékezett Király Ernő gyermekkorára és a zenével kialakult kapcsolatának kezdeteire. Saját erejéből tanult meg gitáron, pisztonon és harmonikán játszani, hogy később ő maga is megalkosson két új hangszert. Népi zene gyűjtései, kompozíciói, folklórdolgozatai, zenekari és vokális kompozíció ma is rendszeresen hallhatók a kortárs zenei fesztiválokon, valamint a hazai és nemzetközi hangversenytermekben. A 20. század meghatározó zeneszerzője és népzenekutatója, a Magyar Művészeti Akadémia posztumusz tiszteleti tagja idén lenne 100 éves.

Vágy egy új világ felé
Fülei Balázs Liszt Ferenc-díjas zongoraművész 1984-ben, Kecskeméten született. Zongoraművészi diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte. Repertoárján több mint harminc zongoraverseny szerepel, köztük Beethoven, Brahms és Bartók összes zongoraversenye. 2009–2010-ben a Tel-Avivi Zeneakadémián tanult, tanára prof. Emanuel Krasovszky volt. 2010-ben Junior Prima díjjal tüntették ki. 2012 óta a Zeneakadémia tanára. Fülei Balázs 2014–15-ben a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának ösztöndíjasa volt. Több hazai és külföldi verseny nagydíjasa. 2019. március 18-án a Pesti Vigadóban Schubert-estet ad az MMA ösztöndíjasainak hangversenysorozatában. A koncert előtt kérdeztük őt.