Mesterségek Ünnepe: akadémikusok a hagyomány szolgálatában

Idén 38. alkalommal találkoztak a kézművesek a budai Várban

Az MMA akadémikusai, ösztöndíjasai is részt vettek a rendezvényen, melyet a kézművesek ünnepének is tartanak. A fesztivált a Népművészeti Egyesületek Szövetsége alapította és szervezi harmincnyolc éve, igazgatója harminc éve Igyártó Gabriella, az MMA köztestületi tagja. Kékedi László, a Népművészeti Tagozat vezetője, Landgráf Katalin textilművész, Vetró Mihály népművész, az MMA Debreceni Regionális Munkacsoportjának elnöke, és Vidák István nemezművész is jelen volt az augusztus 17–20-ig megrendezett találkozón. Az eseményen Kovács Levente pitykekészítő, az MMA ösztöndíjasa kapta az Év Ifjú Mestere címet. 
A Mesterségek Ünnepe célja a kezdetektől fogva az identitást kifejező néphagyományok megismertetése, megőrzése és átmentése a jövő kultúrájába. Fontos, hogy minél több fiatal megismerje, elsajátítsa a népi kismesterségek elméleti és gyakorlati ismeretanyagát, felismerje ennek társadalmi hasznosulását, a megszerzett ismeretek birtokában pedig az utánpótlás szerepét töltsék be a népi kézművességben.
Több mint nyolcszáz mester több mint száz látványműhelyét nyitotta meg a budai Várban a nagyközönség előtt. A kézművesség mellett a zene és a tánc, a nagyszínpadon a nép- és világzene várta a látogatókat. Az idei Mesterségek Ünnepe díszvendége a Magyar–Török Kulturális Évad kapcsán Törökország volt, ahonnan alkotóművészek, zenészek és néptánccsoport érkezett, valamint bemutatták tradicionális gasztronómiáját is. A bemutató kiemelt témája volt a török hatások a magyar népművészetben. A két nemzet népi díszítőművészetében számos hasonlóságot lehet találni, melyeket személyesen is megismerhettek a látogatók a Szentháromság téren és a parkban felállított hímző-, szövő- és nemezműhelyekben tartott mesterségbemutatókon.

Vetró Mihály, az MMA Debreceni Regionális Munkacsoportjának elnöke 

A Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium húsz éve minden évben jelen van a budai Várban. Vetró Mihály népművész, az MMA Debreceni Regionális Munkacsoportjának elnöke úgy fogalmazott: „A kézművesség ünnepe ez, ahol nyolcszáz kiváló mester gyűlik össze. Ezért hozzuk el a tanítványainkat, óriási lehetőség, hogy itt élőben találkozhatnak mesterekkel, akikkel tapasztalatokat cserélnek. Nyitástól zárásig mindennap azokat a mesterségeket mutatják be, amelyeket Nádudvaron tanulnak, esténként az idős mestereket körbeülik a fiatalok, akiktől sokszor életre szóló gondolatokat kapnak." Saját részvétele kapcsán elmondta, szintén maradandó élmény számára jelen lenni, hiszen nemcsak az elmúlt húsz évben, hanem már korábban is megjelent az eseményen, ahol ma is találkozhat idős mesterekkel, akikkel örülnek egymás jelenlétének. Az MMA Népművészeti Tagozatának tagjai, ösztöndíjasai részvételével élővé válik a tudás, amelyet képviselnek.
 A teljes beszélgetés megtekinthető itt:


A Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozatával elismert Landgráf Katalin textilművész, az MMA rendes tagja, a Fóti Népművészeti Szakgimnázium és Gimnázium nyugalmazott tanára, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének tagja elmondta, hogy nagyon sok fiatal érdeklődik a szövés iránt egyesületüknél, emellett jövőre már huszonegyedik alkalommal rendezik meg a Tűzzel-vassal Fesztivált a Múzeumok Éjszakája napjának délelőttjén Székesfehérváron. A Mesterségek Ünnepén vászonszövést mutattak be a látogatóknak, több mint nyolc méter szőttes készült.
 
Landgráf Katalin, testilművész, az MMA rendes tagja 

„A legegyszerűbb, a legrégebbi, a legerősebb, a leggyakrabban kötődő, a legek legje. Már időszámításunk előtt 7000-ből ismerünk ilyen szövetdarabot. A szövőszék modern, hasonlóan működik, de kényelmesebb és könnyebben lehet kezelni." Az MMA tagjaként folyamatosan tenni szeretne, a textilről pedig akár mindennap szívesen beszél, s ehhez elkötelezett társakat talált az egyesületben is.
A teljes beszélgetés megtekinthető itt: 
 

Vidák István bemutatkozó foglalkozást tartott a Mesterségek Ünnepén a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület alkotójaként. Nagy László Csodafiú szarvas című versét mondva készített gyékényből szarvast. A foglalkozásról készült videó megtekinthető itt: 
 
 
 
Kolozsvári István, az MMA Debreceni Regionális Munkacsoportjának titkára, az eseményt szervező Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnöke a népművészet jelenéről, a népi kismesterségek, a szakmai utánpótlás helyzetéről, valamint a népművészet mindennapjairól beszélt a vele készült videóban:
 

Marton Károly népművész, az MMA ösztöndíjasa a nemezművészetéről, a népi kismesterségek helyzetéről, a szakmai utánpótlásról és a népművészet mindennapjairól mesélt a Trianoni Szemle stábjának a rendezvényen.
A videót itt lehet megnézni: 
 

A már megszokott, utolsó napon rendezett díjátadón az Év Ifjú Mestere díjat Kovács Levente pitykegombkészítő, a népművészet ifjú mestere, a Bükkaljai Mesterek Népművészeti Egyesület tagja vehette át Kolozsvári Istvántól, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnökétől és Kékedi Lászlótól, az MMA Népművészeti Tagozatának vezetőjétől.
 
Kékedi László az MMA Népművészeti Tagozatának vezetője, Kovács Levente MMA ösztöndíjas és Kolozsvári István

Wittmer-Besze Erika

Forrás: Mesterségek Ünnepe, programturizmus.hu, Trianoni Szemle
Fotó: Mesterségek Ünnepe / Gorácz fotó