Képzőművészet
LXXX – Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész kiállítása

A remény évei II.
A 2017-ben tartott hasonló című tanácskozás folytatásaként valósult meg a Magyar Nemzeti Galériában A remény évei II. című konferencia az MMA támogatásával. A korábbi tanácskozás központi kérdése az 1960/1970-es évek művészete, valamint a „lemaradás"/„lemaradás-komplexus" kérdésköre volt. A Csáji Attila festőművész, grafikus, fényművész, holográfus koncepcióján alapuló konferencia, ahogy akkor, most is a helyi művészeti értékek erősítését, az értékrend tisztázását tűzte ki célul. A téma folytatásaként a 2019. december 5–6-án megrendezett konferencián a képzőművészek mellett gyűjtőket szólaltattak meg, rajtuk keresztül a társadalom hozzáértő és érdeklődő rétegeit szerették volna bevonni a problematika tárgyalásába.

Képpraxisok – Jankovics Marcell
Jankovics Marcell szerteágazó művészeti tevékenységének bemutatására vállalkozik a Műcsarnok kiállítása, fókuszba állítva grafikai-képzőművészeti munkáit. A kiállításon a művész rajzfilmrendezői munkásságát is végigkövethetjük, a Balázs Béla-díjat hozó János vitéztől, az Oscar-nominált Sysyphuson és a cannes-i Arany Pálma-díjas Küzdőkön át az Ember tragédiájáig. A tárlaton nemcsak az animációs filmekből és könyvillusztrációkból ismerős képek eredeti rajzait láthatjuk, hanem a tervként megmaradt filmforgatókönyveket és figuraterveket is felfedezhetjük. A közeli évfordulóhoz kötődve új, kiemelt válogatásban mutatja be a tárlat Jankovics Marcell Trianon rajzsorozatát és több, eddig kiállításon nem szerepelt tusrajzát is.

A Magyar Festészet Napja 2019
2019 októberében tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Magyar Festészet Napját (MFN). Az immáron több napos rendezvénysorozat a Magyar Festészet Napja Alapítvány jóvoltából Verebes György festőművész vezetésével az egész országot átszövő, az országhatárt is átlépő, a Magyar Művészeti Akadémia támogatását évek óta élvező művészeti fesztivál. Az események fókuszában idén az Élő magyar festészet című nagykiállítás áll, amely a kortárs magyar festészetet három generáció tükrében mutatja be. A központi kiállításon évről évre értékes szakmai díjak kerülnek odaítélésre, melyeket az Emberi Erőforrások Minisztériuma (doyenek életműdíja, fiatal generáció Maticska Jenő-díja), valamint a Magyar Művészeti Akadémia (középgeneráció díja) adományoz. Utóbbit, az MMA Képzőművészeti Tagozatának szakmai különdíját az idei évben Palkó Tibor festőművész nyerte el.
Tiszta forrásból – síremlék Bencsik Istvánnak
Felavatták Bencsik István (1931–2016) Kossuth-díjas szobrásznak, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagjának síremlékét, Pécsen 2019. október 10-én. A művész a Pécsi Tudományegyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem korábbi oktatója volt, síremléke a pécsi Köztemetőben található. A síremlék Nyári Zsolt szobrászművész alkotása, amelynek elkészítését az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Pécs Megyei Jogú Város, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar és a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

Transzmisszió
A 10. Székelyföld Napok alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia és az Erdélyi Művészeti Központ (EMÜK) 2019. október 11-én, pénteken 18 órai kezdettel nyitja meg közösen rendezett „Transzmisszió" című kiállítását az Erdélyi Művészeti Központban Sepsiszentgyörgyön, ahol Stefanovits Péter, a Képzőművészeti Tagozat vezetője is beszédet mond. A kiállítás másnap egy szakmai konferenciával folytatódik a Székely Nemzeti Múzeum Bartók termében, „Régió – regionalitás – provincia, avagy művészeti sajátosság" tematikában. A két összekapcsolódó esemény vállalt küldetése a kortárs székelyföldi és a szülőföld képzőművészei által alkotott kulturális erőtér egyesített törekvéseinek felmutatása. A kiállítás kurátorai Jovián György és Vécsi Nagy Zoltán.