Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató Sopron, 1931. november 17. 2019– Az MMA levelező tagja (2015–2019) Díjak: Györffy István-emlékérem (1983), Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (1994), Magyar Örökség Díj (2002), Pázmány Péter-díj (2007), Prima-díj (2007), A Magyar Művészeti Akadémia aranyérme (2008), Széchenyi-díj (2013), Magyar Érdemrend nagykeresztje (polgári tagozat) (2022) |
Balázs-Bécsi Gyöngyi tanító, múzeumpedagógus Szamosújvár (Románia), 1966. február 3. Szamosújváron él 2023– Az MMA levelező tagja (2021-2023) Díjak: A Magyar Köztársaság Érdemrend lovagkeresztje (2011), az MMA Kováts Flórián-emlékérme (2017) |
Bereczky Csaba Kálmán fafaragó népművész Hévíz, 1949. április 21. Keszthelyen él 2023– Az MMA levelező tagja (2019-2023) Díjak: Népművészet Ifjú Mestere (1980); Népművészet Mestere (2004) |
Berecz András mesemondó, énekes Budapest, 1957. október 29. Budapesten él 2011 Díjai: A Népművészet Ifjú Mestere (1985), Magyar Művészetért díj (1990), Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt (1993), Magyar Örökség-díj (2001), Március 15-e Díj (2003), Alternatív Kossuth-díj (2005), Prima-díj 2011 (2005), Kossuth-díj (2011) |
Budainé Kósa Klára keramikus népművész Kecskemét, 1947. február 13. Tahitótfalun él 2023– Az MMA levelező tagja (2019-2023) Díjak: a Népművészet Ifjú Mestere (1967), Pro Renovanda Cultura Hungariae nagydíja (1980), Népművészet mestere (1989), Pro Urbe díj, Szentendre (2017), Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat (2023), Magyarország Érdemes Művésze (2024) |
Eredics Gábor népzenész Budapest, 1955. augusztus 8. 2021– Az MMA levelező tagja (2013–2021) Díjak: eMeRTon-díj (1999), Weiner Leó-díj (2006), Kossuth-díj (2014, a Vujicsics együttes tagjaként), Magyar Örökség (2019, Vujicsics együttes) |
Fazekas Lajos fazekasmester Nádudvar, 1944. január 2. 2023– Díjak: népi iparművész (1966), a Népművészet Mestere (1982), Nádudvar Város Pro Urbe Díja (2000), Hajdú-Bihar Megye Önkormányzatának Bocskai István Díja (2001) és Emlékérme (2004), Kodály Zoltán Közművelődési Díj (2005), Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat (2014), Nádudvar díszpolgára (2014), Prima díj (2019) |
Fábián Éva népi énektanár, énekes, mesemondó előadóművész Szekszárd, 1959. február 4. 2023– Díjak: Népművészet Ifjú Mestere (1979), Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat (2022), Martin György-díj (2022), Liszt Ferenc-díj (2024) |
Fodorné László Mária szövő, népi iparművész Decs, 1949. október 6. Balatonalmádiban él 2017 |
Galánfi András fafaragó Hajdúszoboszló, 1945. március 25. Hajdúszoboszlón él 2012 Díjak: Pro Renovanda Hungaria (1995), Népművészet Mestere (1997), Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje (2005), Maróthi György-díj (2007), Kossuth-díj (2017), Hajdúszoboszló díszpolgára (2020) |
Gosztonyi Zoltán faragómester, népművész Kaposvár, 1952. március 14. 2023– Díjak: a Népművészet Ifjú Mestere és Népművész (1987), Kapoli-díj (1992, 1998), a Népművészet Mestere (1999), Pro Cultura Hungariae díj (2007), Aranykoszorú-díj (2012), Magyar Arany Érdemkereszt (2019) |
Harangozó Imre néprajzkutató Gyula, 1965. szeptember 29. 2023– Díjak: Békés Megyéért díj (2019), Erdélyi Zsuzsanna-díj (2019), a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (2022) |
Jánosi András népzenész Budapest, 1951. július 3. 2021– Az MMA levelező tagja (2015–2021) Díjak: A Népművészet Ifjú Mestere (1975), a Magyar Köztársaság arany érdemkeresztje (2002), Magyar Művészetért (2006) |
Juhász Zoltán népzenész, népzenekutató Budapest, 1955. március 9. 2013 |
Kékedi László fafaragó, népi iparművész Miskolc, 1966. május 12. 2013 A Népművészeti Tagozat vezetője (2015–) Díjak: Mesteremberek-díj (1997), Népművészet Mestere (2009), Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetés (2024) |
Kovács László fazekasmester Karcag, 1956. december 11. 2023– Díjak: a Népművészet Ifjú Mestere (1983), Népi Iparművész (1983), Népművészet Mestere (1992), Magyar Örökség díj (2022) |
Kovács Miklós kékfestőmester, népi iparművész, népművész Újkécske, 1928. április 13. 2023– Díjak: Népi Iparművész (1976), Népművészet Mestere díj (1985), Lengyel Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (2011), Kossuth-díj (2019), Nemzet Művésze (2020) |
Kóka Rozália népművész, előadóművész Bajmok, 1943. március 12. 2019– Az MMA levelező tagja (2014–2019) Díjak: A Népművészet Ifjú Mestere (1973), A Népművészet Mestere (1992), A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje (1994), Magyar Örökség díj (2007) |
Landgráf Katalin textilművész – „szövős", tanár Budapest, 1953. október 25. Budapesten él 2012 Díjak: Népművészet Ifjú Mestere (1978), 12. Magyar Textilbiennálé Rózsa Anna-díj (1992) |
Mihályi Gábor koreográfus, rendező Jászberény, 1958. október 14. 2021– Az MMA levelező tagja (2013–2021) Díjak: Harangozó Gyula-díj (1996), Prima-díj és Prima Primissima közönségdíj (2007 - vezetése alatt a Magyar Állami Nép Együttes), Imre Zoltán-díj (2011), Magyarország Érdemes Művésze (2014), Seregi László-díj (2016), Szolnok díszpolgára (2019), Magyarország Kiváló Művésze (2020), Örökös tag a Halhatatlanok Társulatában (2022), Kossuth-díj (2023) |
Novák Ferenc koreográfus, rendező, etnográfus Nagyenyed, 1931. március 27. 2023– Díjak: SZOT-díj (1966), Erkel Ferenc-díj (1972), Érdemes Művész (1985), Magyar Művészetért-díj (1988), Kossuth-díj (1993), Magyar Örökség-díj (2000), Kölcsey Millenniumi-díj (2001), Hevesi Sándor-díj (2003), Hazám-díj (2003), Prima-díj (2003), Jubileumi Primissima-díj (2007), Magyar Köztársasági Érdemrend (2011), Nemzet Művésze (2014) |
Petrás Mária népdalénekes, keramikusművész Dioszén (Gioseni, Románia), 1957. január 19. 2013 |
Sebestyén Márta népdalénekes, előadóművész Budapest, 1957. augusztus 19. Budapesten él 2012 Díjak: Magyar Művészetért Díj (1988), SZOT-díj (1988), Liszt Ferenc-díj (1991), eMeRTon-díj (1998), Oscar-díj (1998, a legjobb filmzene és zenei motívum az Angol beteg című filmben), Kossuth-díj (1999, a Muzsikás együttessel), Magyar Örökség díj (2000), Prima Primissima-díj (2003), Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2005), A Magyar Kultúra Követe (2007) UNESCO Artist for Peace kitüntetés (2010) |
Sipos Mihály zeneművész Budapest, 1948. május 21. 2013 Díjak: a Muzsikás Együttes tagjaként: Liszt Ferenc-díj (1995), Kossuth-díj (1999), Magyar Örökség-díj (2000), Prima Primissima Díj (2008) |
Stoller Antal koreográfus 1944. május 28. 2013 Díjak: SZOT-díj (1983), Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje (1998), Bánffy Miklós-díj (2011), Martin György-díj (2019) |
Szatyor Győző népi iparművész Bogdása, 1947. december 18. 2014 |
Szerényi Béla népzenész, hangszerkészítő Budapest, 1972. január 10. Budapesten él 2023– Az MMA levelező tagja (2019-2023) Díjak: Népművészet Ifjú Mestere (1989 – szólista, 1992 – Magyar Tekerőzenekar, 1994 – hangszerkészítő); Népi Iparművész (1994); Ezüstkoszorús Hangszerkészítő Mester (2005); Bársony Mihály-díj (2016); Erdélyi Zsuzsanna-díj (2018); Martin György-díj (2019), Tiszaalpár díszpolgára (2022) |
Timár Sándor koreográfus, rendező Szolnok, 1930. október 2. 2023– Díjak: SZOT-díj (1971), Európa Díj a Népművészetért (1975), Erkel Ferenc-díj (1977), Érdemes Művész díj (1990), Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (1997), Magyar Örökség díj (1998), Prima Primissima díj (2006), Nemzet Művésze (2014), Kossuth-díj (2014) |
Vajda László népi iparművész Tiszaeszlár, 1953. április 14. 2017 |
Vetró Mihály népművész, tanár Debrecen, 1967. szeptember 7. Hajdúszoboszlón él 2023– Az MMA levelező tagja (2021-2023) Díjak: a Népművészet Ifjú Mestere (2001), az MMA Népművészeti Tagozatának Erdélyi Zsuzsanna-díja (2019) |
Vidák István Budapest, 1947. szeptember 11. 2012 Díjak: Népművészet Ifjú Mestere (1974), Népművészet Mestere (2010) |
Zelnik József etnográfus, író Gyula, 1949. július 19. Budapesten él 2011 Díjak: Pátria-díj (Duna TV, 2002), Becsület-kereszt (2007, Olaszország), Tokaji Írótábor Díja (2009) Magyar Örökség díj (2012) |